Αγιασμός σχολικού έτους 2023-24

Ο αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά 2023-24 θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα 11/9/23 στις 9:οο π.μ. στο προαύλιο του σχολείου μας. Θα ακολουθήσει σύντομη ενημέρωση και στη συνέχεια οι γονείς θα αποχωρήσουν μαζί με τα παιδιά τους.

Από την Τρίτη 12/9 θα λειτουργήσουν κανονικά η πρωινή υποδοχή, το ολοήμερο καθώς επίσης και το αναβαθμισμένο ολοήμερο.

Ευχόμαστε καλή σχολική χρονιά σε όλους τους μαθητές μας!

Ένα βήμα τη φορά

Ήταν το 2017 όταν παρακολούθησα την παράσταση Ένα βήμα τη φορά. Στο δημοτικό θέατρο Άνετον, στη Θεσσαλονίκη. Δημιουργός και πρωταγωνίστρια η Μαρία Στεφάνου. Έκτοτε, κατά καιρούς παρακολουθούσα την πορεία του έργου, έκανε παραστάσεις και για σχολεία την επόμενη χρονιά. Η θεατρική παράσταση απλή, τα νοήματα πολλά και βαθυστόχαστα. Αυτογνωσία, πίστη στον εαυτό, τόλμη. Από το θέατρο αγόρασα ένα μικρό βιβλιαράκι με την ιστορία του έργου. Αν βρεθεί κάπως στα χέρια σας, αφιερώστε λίγο χρόνο και ξεφυλλίστε το. Αξίζει.

Ο ραφτάκος των λέξεων

“Κάποια ρούχα είναι ραμμένα με μεταξωτή κλωστή, άλλα είναι μάλλινα βαριά και άλλα σαν πέπλα ανάλαφρα”… Αυτή την πρόταση θα διαβάσει κανείς στο οπισθόφυλλο του βιβλίου του Αντώνη Παπαθεοδούλου Ο ραφτάκος των λέξεων. Ένα βιβλίο του 2012, πάντα όμως επίκαιρο και αγαπημένο. ένα παραμύθι που μας μιλάει για τη δύναμη των λέξεων, της αλληλεγγύης, της καλής πρόθεσης. Ένα βιβλίο που συστήνω ανεπιφύλακτα να διαβάσετε στα παιδιά σας.

Μαγειρεύοντας με τα παιδιά

Ένας πολύ ωραίος τρόπος για να περάσουμε δημιουργικό χρόνο παρέα με τα παιδιά μας είναι να τα πάρουμε μαζί μας στην κουζίνα και να μαγειρέψουμε παρέα! Τα οφέλη μιας τέτοιας ενασχόλησης πολλά. Τα παιδιά δημιουργούν, καταπιάνονται με αγαπημένα υλικά (σε ποιο παιδί δεν αρέσει να ζουλάει στα χέρια του ένα μαλακό ζυμάρι…), εξασκούν την λεπτή τους κινητικότητα, προάγουν τη φαντασία τους, νιώθουν σημαντικά. Η εμπλοκή των παιδιών μας στη διαδικασία παρασκευής του φαγητού βοηθάει τα επιλεκτικά παιδιά να δοκιμάζουν πιο εύκολα νέες γεύσεις. Μη διστάζετε, λοιπόν, βάλτε τα παιδιά σας στην κουζίνα, δημιουργήστε και διασκεδάστε!

Παρακάτω σας προτείνω μια συνταγή για πεντανόστιμα κουλουράκια κανέλας για να φτιάξτε παρέα με τα παιδιά

Κουλουράκια κανέλας

Υλικά

400γρ. αλεύρι γ.ο.χ.

30γρ. χαρουπάλευρο

100γρ. χυμό πορτοκάλι

2 αβγά

60γρ. ζάχαρη καρύδας

1κουτ.γλ. μπέικιν πάουντερ

1/2κουτ.γλ. σόδα μαγειρική

60γρ. βούτυρο

60γρ. ελαιόλαδο

1κουτ.σ. κανέλα

1/2κουτ.γλ. γαρύφαλλο

σουσάμι

Εκτέλεση

Ανακατεύουμε το βούτυρο με το ελαιόλαδο και τη ζάχαρη. Προσθέτουμε τα αβγά. Διαλύουμε τη σόδα στο χυμό και τα ρίχνουμε στο μίγμα. Ανακατεύουμε το αλεύρι με το μπέικιν και τα μυρωδικά και τα προσθέτουμε σιγά σιγά στο μείγμα ανακατεύοντας με το χέρι μέχρι να έχουμε μια μαλακή ζύμη. Ανοίγουμε χοντρό φύλλο και κόβουμε με κουπάτ. Ακουμπάμε σε σε ένα πιάτο που έχουμε βάλει σουσάμι. Το σουσάμι θα κολλήσει στην επιφάνεια του μπισκότου μας. Ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 170οC  για 25 λεπτά.

Καλή επιτυχία

Slow Christmas

Με αφορμή τη γιορτή των Χριστουγέννων ας μιλήσουμε για το κίνημα “slow”. Πρόκειται για μια νέα σχετικά τάση και στάση ζωής χαρακτηριστικό της οποίας είναι η αλλαγή του γρήγορου ρυθμού ζωής που κάνουμε οι περισσότεροι με μια πιο αργή, συνειδητή καθημερινότητα.

Η επιλογή μιας πιο “slow” καθημερινότητας δεν είναι ο αυτοσκοπός αλλά το μέσο ώστε να επιτύχουμε καλύτερη σύνδεση με τον εαυτό μας και την οικογένειά μας, ώστε να απολαμβάνουμε τις καθημερινότητά μας, ώστε να έχουμε καλύτερα επίπεδα υγείας.

Οι διακοπές των Χριστουγέννων είναι μια καλή ευκαιρία για να δοκιμάσουμε να βάλουμε στη ζωή μας τα συστατικά του “slow living” και να διαπιστώσουμε τα ευχάριστα αποτελέσματα που θα έχει και στη δική μας ζωή.

Υπάρχουν πολλά βιβλία και πληροφορίες στο διαδίκτυο για να ενημερωθείτε εκτενέστερα για το ενδιαφέρον αυτό κίνημα.  Καλή αναζήτηση!

Φωτοπούλου Βασιλική