“Ερωτόκριτος” – Μουρίκη Κατερίνα, Κυρίτση Ιωάννα

Ο Ερωτόκριτος, ή αλλιώς πώς να μυήσεις τα παιδιά στην Αναγεννησιακή Λογοτεχνία του 18ου αι.! Με εικονογράφηση της Ίρις Σαμαρτζή – που δε θα μπορούσε να είναι παρά ανάλογη της εποχής που γράφτηκε από τον Βιτσέντζο Κορνάρο – και έμμετρο κείμενο, τα παιδιά θα διαβάσουν για την αγάπη του Ερωτόκριτου και της Αρετούσας και τις περιπέτειες που πέρασαν μέχρι να βρεθούν πάλι μαζί. Το βιβλίο συνοδεύεται από cd!

Παρουσίαση του βιβλίου μπορείτε να δείτε εδώ.

“Ποιος σκότωσε το σκύλο τα μεσάνυχτα” – Mark Haddon

Ένας έφηβος, με αυτισμό υψηλής λειτουργικότητας που ζει με τον μπαμπά του προσπαθεί να λύσει το μυστήριο του ποιος σκότωσε το σκύλο του γείτονα τα μεσάνυχτα. Παρουσιάζει τον τρόπο σκέψης αυτών των παιδιών με εξαιρετικό τρόπο, εξοικειώνοντάς μας με αυτόν. Εξαιρετικό από όλες τις απόψεις.

Η ιστορία του βιβλίου έχει ανέβει και στο θέατρο, μπορείτε να διαβάσετε κριτική της παράστασης εδώ.

“Ένας γιος” – Alejandro Palomas

Ζεστό, τρυφερό και μερικές φορές στενάχωρο, μιλά για ένα παιδί που ζει με τον πατέρα του και τελευταία ανησυχεί τους γύρω του με τις προτιμήσεις του σε ρούχα και στη… Μαίρη Πόπινς. Τελικά τίποτα δεν είναι αυτό που φαίνεται. Μέσα από τις σελίδες του,με την ιστορία να εξελίσσεται στο χώρο του σπιτιού ή του σχολείου, ξετυλίγεται ο ο μίτος της ψυχολογίας ενός παιδιού που αντιμετωπίζει με τον δικό του τρόπο μια απώλεια που το είδος της δεν είναι φανερό στην αρχή του βιβλίου. Στην άκρη του μίτου φτάνουν η δασκάλα του αγοριού σε συνεργασία με την Ψυχολόγο του σχολείου στο οποίο φοιτά. Θα σας αγγίξει πολύ η περιγραφή του παιδικού τρόπου σκέψης. Ειδικά αν είστε εκπαιδευτικοί. Στα πολύ θετικά του βιβλίου, ο τρόπος που ξεδιπλώνονται όλα, η περιγραφή του ίδιου γεγονότος με αφήγηση σε πρώτο πρόσωπο από τους βασικούς πρωταγωνιστές της ιστορίας.

Μια ωραία κριτική του βιβλίου μπορείτε να διαβάσετε εδώ.

“Μια φορά κι έναν καιρό ένα ελαφάκι” – Ροδούλα Παππά, Celia Chauffrey

Πολύ όμορφο παραμύθι για παιδιά, έμμετρο. Μιλά για το φόβο του να αφήνεις τη σιγουριά σου, για τη διστακτικότητα μπροστά στην αβεβαιότητα που σου δίνει κάτι το άγνωστο αλλά συναρπαστικό ταυτόχρονα. Κριτική του βιβλίου εδώ.

“There’s no such thing as bad weather” – Linda Åkeson McGurk

Ολόκληρη η φράση που αναφέρεται στον τίτλο είναι “There’s no such thing as bad weather, only unsuitable clothing” δηλαδή “Δεν υπάρχει κακός καιρός παρά μόνο ανεπαρκής ρουχισμός”. Το βιβλίο – εγχειρίδιο στο Σκανδιναβικό τρόπο ανατροφής παιδιών κάνει αυτό που υπαινίσσεται στον τίτλο του: μας προτρέπει να αφήσουμε τα παιδιά μας να παίξουν στη φύση ακόμα και αν έξω χιονίζει! Πολύ ωραίο, αν είστε γονέας που θέλει να ξεφύγει από τις γονεϊκές πρακτικές με τις οποίες πιθανώς να μεγάλωσε ο ίδιος.

Μπορείτε να διαβάσετε κριτικές για το βιβλίο εδώ.

“Η κομψότητα του σκαντζόχοιρου” – Muriel Barbery

Εκπληκτικό βιβλίο, ίσως το αγαπημένο μου. Στις σελίδες του ο αναγνώστης θα διαβάσει μια όμορφη ιστορία γεμάτη αλήθειες της καθημερινότητας που συχνά ενσωματώνουμε ασυνείδητα. Εδώ μπορείτε να διαβάσετε μία θαυμάσια περιγραφή/ κριτική του βιβλίου.

Εδώ μπορείτε να δείτε το τρέιλερ της αντίστοιχης ταινίας που αποδίδει το βιβλίο αρκετά καλά (αλλά διαβάστε πρώτα το βιβλίο!).