Διαδικτυακός Διαγωνισμός Προγραμματισμού και Εκπαιδευτικής Ρομποτικής

0

Συγγραφέας: ΑΓΓΕΛΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ | Κατηγορία Εκπαιδευτικοί Διαγωνισμοί, Μαθητές | , στις 24-01-2021

Ελλάδα 2021: 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση

Το 2021 η χώρα μας γιορτάζει τα 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση, από τότε που γενναίοι και σπουδαίοι άνθρωποι πολέμησαν για το όνειρο μίας καλύτερης Ελλάδας.
Σκοπός των εορτασμών και των επετείων οφείλουμε να είναι πέραν της εξύμνησης των κατορθωμάτων της φυλής μας, κυρίως η συντήρηση της ιστορικής μνήμης και η διάσωση της συλλογικής κληρονομιάς.

Ημέρα ασφαλούς διαδικτύου

Συγγραφέας: ΑΓΓΕΛΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ | Κατηγορία Μαθητές | , στις 24-01-2021

Για τον εορτασμό της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2021, το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου του ΙΤΕ και το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο συνδιοργανώνουν ενημερωτική διαδικτυακή εκδήλωση με τίτλο: “Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2021 – Μια μεγάλη γιορτή” με κεντρικό μήνυμα: “Όλοι μαζί για ένα καλύτερο διαδίκτυο”.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στις 9 Φεβρουαρίου 2021 ώρα 10:00 – 11:00 π.μ. και θα μεταδοθεί ζωντανά (με live streaming) μέσω της υπηρεσίας Ζωντανών Μεταδόσεων του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου ( https://video.sch.gr/live ).

Έκθεση φωτογραφίας

Συγγραφέας: ΑΓΓΕΛΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ | Κατηγορία Project, Μαθητές | , στις 18-12-2020

Μαθητικό Φεστιβάλ ΨηφιακήςΔημιουργίας

0

Συγγραφέας: ΑΓΓΕΛΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ | Κατηγορία Εκπαιδευτικοί Διαγωνισμοί, Μαθητές | , στις 18-12-2020

Το Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας είναι μια εκπαιδευτική εκδήλωση η οποία δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές να δημιουργήσουν και να παρουσιάσουν ψηφιακά έργα που αναπτύσσουν στο σχολείο τους. Είναι ανοικτό στην κοινωνία και δίνει την ευκαιρία σε μαθητές, εκπαιδευτικούς, γονείς και επισκέπτες να λάβουν μέρος σε πρωτότυπες εκπαιδευτικές και ψυχαγωγικές δραστηριότητες με αντικείμενο την Πληροφορική και την Ψηφιακή Τεχνολογία.

Το Φεστιβάλ θα διεξαχθεί σε 10 πόλεις   στις 13-18 Απριλίου 2021

Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε ΕΔΩ

Hello world!

1

Συγγραφέας: ΑΓΓΕΛΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 10-05-2013

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!

Συμβουλευτείτε τα αρχεία βοήθειας για την διαχείριση του ιστολογίου σας.