Ενσωμάτωση αντικειμένου scratch

Δες την παρακάτω εφαρμογή του scratch:

Μετάβαση στο scratch.mit.edu.

Κατηγορίες: Εκπαιδευτικές δράσεις | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ενσωμάτωση αντικειμένου scratch

Ενσωμάτωση βίντεο

Παρακολουθείστε ένα βίντεο για τους δότες μυελού των εστών.

Κατηγορίες: Εθελοντισμός | Ετικέτες: , , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ενσωμάτωση βίντεο

Συλλογή από φωτογραφίες για τον εθελοντισμό

This gallery contains 9 photos.

Περισσότερες συλλογές | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Συλλογή από φωτογραφίες για τον εθελοντισμό

Ο εθελοντισμός στην Ελλάδα

Από το Εθνικό Ινστιτούτο Εργασίας και Ανθρώπινου Δυναμικού έχει δημοσιευτεί μελέτη για την υπάρχουσα κατάσταση του εθελοντισμού στην Ελλάδα καθώς και σχετικές προτάσεις. Κατέβασε την μελέτη εδώ.

Κατηγορίες: Εθελοντισμός | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ο εθελοντισμός στην Ελλάδα

Εθελοντισμός

index

Σε γενικές γραμμές, ο όρος εθελοντισμός (Αγγλικά: volunteer) αναφέρεται στην ηθελημένη παροχή υπηρεσιών χωρίς το κίνητρο της υλικής ανταμοιβής, προς όφελος της κοινωνίας. Ο εθελοντισμός δεν είναι υποχρεωτικός, δηλαδή στηρίζεται στην αυτόβουλη συμμετοχή του ενεργού πολίτη. Όμως, εθελοντής χαρακτηρίζεται και εκείνος που συνεισφέρει υλικά αγαθά σε καταστάσεις που αυτά θεωρούνται αναγκαία για την κάλυψη ανθρωπίνων αναγκών, χωρίς να περιμένει αντάλλαγμα. Στόχος ενός εθελοντή είναι η βελτίωση των κοινωνικών, οικονομικών, περιβαλλοντικών, αθλητικών, εκπαιδευτικών και άλλων θεμελιωδών αναγκών μίας κοινωνίας.

Κατηγορίες: Εθελοντισμός | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εθελοντισμός