ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΣΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ

Παιχνίδια γνωριμίας, επικοινωνίας, συνεργασίας και σύσφιξης σχέσεων είναι απαραίτητα τις πρώτες μέρες στο νηπιαγωγείο, έτσι ώστε οι μικροί μας μαθητές να νοιώσουν ασφάλεια στο καινούριο περιβάλλον στο οποίο καλούνται να προσαρμοστούν.

Τα παιχνίδια αυτά στοχεύουν στην ενδυνάμωση επιπλέον της σχέσης μεταξύ των μαθητών και στην προώθηση της συνεργασίας.

Η ετερότητα αξιοποιείται ως πηγή ιδεών και δραστηριοτήτων ώστε όλοι οι μαθητές να ωφελούνται από την συνύπαρξη μαθητών με διαφορετικό γλωσσικό  και πολιτισμικό υπόβαθρο.

Τα παιχνίδια διακρίνονται σε  τρεις κατηγορίες:

• Αυτά που αφορούν την γνωριμία μεταξύ των παιδιών

• Σε ζευγάρια

• Σε ομαδικά παιχνίδια

ΤΟ ΜΠΑΛΟΝΙ ΜΕ ΚΑΛΕΙ

ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΔΙΑΛΑΛΕΙ

DSC03498

ΟΜΑΔΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

Εξίσου σημαντικά με τα παιχνίδια γνωριμίας είναι και τα παιχνίδια σε ζευγάρια καθώς φέρνουν τα παιδιά πιο  κοντά, ενισχύουν τις σχέσεις τους και θέτουν τις βάσεις για την ανάπτυξη δεξιοτήτων συνεργασίας.Τα παιδιά καλούνται να συνεργαστούν για την επίτευξη ενός κοινού στόχου. Παράλληλα βοηθάνε στη δημιουργία φιλιών.

Ο ΙΣΤΟΣ ΤΗΣ ΑΡΑΧΝΗΣ

ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ

Ελα μικρή μου αραχνούλα τον ιστό σου φτιάξε και παγίδευσε με

DSC03559

ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΗΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ

Η ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ

DSC03567 DSC03568

ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ

DSC03556DSC03571

ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΜΑΣ ΕΝΩΝΟΥΝ

DSC03569DSC03551 Η ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΤΩΝ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ

ΓΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΟΡΧΗΣΤΡΑΣ

Τα παιδιά κινούνται ελεύθερα στο χώρο χτυπώντας το μουσικό όργανο που τους έλαχε να συναντήσουν

DSC03575

χτυπώντας ρυθμικά πότε piano( σιγανά) και πότε (forte) δυνατά φτιάχνουν μια ορχήστρα .

DSC03584

ΥΠΟΣΧΕΣΗ ΠΑΝΤΟΤΕΙΝΗΣ ΦΙΛΙΑΣ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΣ

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΖΕΥΓΑΡΙΩΝ ΓΙΑ ΣΥΣΦΙΞΗ ΣΧΕΣΕΩΝ

Αρχικά μέσα από ένα σακουλάκι επιλέγουμε ένα χαρτονάκι σε σχήμα κύκλου (ΚΟΚΚΙΝΟ , ΚΙΤΡΙΝΟ, ΚΛΠ). Τα χρώματα είναι ανά δύο για να βοηθήσει στη δημιουργία των ζευγαριών.

Τα παιδιά κινούνται με συνοδεία μουσικής ελεύθερα στο χώρο. Όταν η μουσική σταματήσει βρίσκουν το ζευγάρι τους ανάλογα με το χρώμα χαρτιού που κρατάνε Συστήνονται αγκαλιάζονται και με το χέρι στην καρδιά δίνουν υπόσχεση παντοτεινής φιλίας. Στη συνέχεια ανταλλάσουν καρτελάκια με σκοπό να γνωρίσουν και άλλο φίλο .

ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙ

ΣΕ ΑΓΑΠΩ ΒΑΘΙΑ- ΒΑΘΙΑ