Η δημιουργία της γυναίκας

Κατηγορίες: Οι ασκήσεις μου | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η δημιουργία της γυναίκας

Οι χριστιανικές εκκλησίες: Κοινή καταγωγή, διαφορετικές πορείες

ti giortazoyme tin pentikosti

Ο Χριστιανισμός ξεκίνησε ως μια μικρή κοινότητα πιστών και σταδιακά εξαπλώθηκε σε ολόκληρο τον κόσμο. «Γιατί όπου είναι δύο ή τρεις μαζεμένοι στo όνομά μου, εκεί είμαι, ανάμεσά τους.» Μτ 18, 20.Τα λόγια του Χριστού είναι ξεκάθαρα. Η Χριστιανική Εκκλησία είναι μία και έχει κεφαλή το Χριστό

Δυστυχώς, μέσα από αντιπαλότητες και αντιπαραθέσεις, διασπάστηκε και οι χριστιανοί χωρίστηκαν ή και αποξενώθηκαν μεταξύ τους.

Σήμερα, αναγνωρίζεται οικουμενικά το αίτημα για συνεργασία και ενότητα, τόσο στο επίπεδο των θεσμών όσο και μεταξύ των προσώπων. Για να φθάσουμε σε αυτό το σημείο, χρειάζεται η αλληλογνωριμία και η αλληλοκατανόηση.

Κατηγορίες: Θρησκευτικά Γ΄ Γυμνασίου, Τα μαθήματά μου | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οι χριστιανικές εκκλησίες: Κοινή καταγωγή, διαφορετικές πορείες

Οι κατακόμβες και τα σύμβολα

Οι κατακόμβες : καταφύγιο για τους διωκόμενους

Τους τρεις πρώτους αιώνες οι Χριστιανοί δεν είχαν δικά τους κοιμητήρια και έθαβαν τους νεκρούς τους στις κατακόμβες, που ήταν υπόγειοι τάφοι. Όταν σκοτείνιαζε, μαζεύονταν εκεί με κίνδυνο της ζωής τους για να θάψουν τους μάρτυρες, να ακούσουν το κήρυγμα και για να κρυφτούν. Στις κατακόμβες συναντάμε την πρώτη μορφή χριστιανικής τέχνης που ονομάζονται σύμβολα.

Κατηγορίες: Θρησκευτικά Β' Γυμνασίου | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οι κατακόμβες και τα σύμβολα

Οι διωγμοί των Χριστιανών

Οι μάρτυρες τόλμησαν να υποστηρίξουν την πίστη τους ενώπιων των αρχόντων, ακόμη και μπροστά στον ίδιο τον αυτοκράτορα. Η αγάπη για τον Χριστό ήταν πάνω από το ατομικό τους συμφέρον. Για αυτό θυσίασαν τα πάντα για τον Χριστό, διαλέγοντας το δρόμο του μαρτυρίου. Παράδειγμα μάρτυρα των πρώτων αιώνων είναι ο Άγιος Δημήτριος.

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: Θρησκευτικά Β' Γυμνασίου | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οι διωγμοί των Χριστιανών

Καλώς ήλθατε στο blog μου!

Εδώ θα συζητάμε, θα λύνουμε τις απορίες μας  και θα μαθαίνουμε παίζοντας.

Σας περιμένω στην παρέα μας!

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις, Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλώς ήλθατε στο blog μου!