Παγκόσμια Ημέρα Παιδιού

Η 11η Δεκεμβρίου έχει ορισθεί ως παγκόσμια Ημέρα του  Παιδιού μετά από πρωτοβουλία του Ο.Η Ε και της UNICEF. Mε αφορμή την ημέρα αυτή μιλήσαμε για τα δικαιώματα των παιδιών του κόσμου και φτιάξαμε τις παρακάτω εργασίες:

PC112555

PC112556

Το δεκατιανό μας

Η πρώτη εβδομάδα στο νηπιαγωγείο ολοκληρώθηκε και πολλοί γονείς με ρωτούν τι να βάλουν στο παιδί τους για δεκατιανό.

Το δεκατιανό θα πρέπει να :

1.Αρέσει στο παιδί. Ρωτάμε ,συζητάμε μαζί του και συναποφασίζουμε για το τι θα του βάλουμε στη τσάντα του

2.Το δεκατιανό πρέπει να είναι κάτι το οποίο να μη λερώνεται το παιδί όταν το τρώει και να τρώγεται με τα χέρια

3. Σίγουρα θα πρέπει να είναι υγιεινό και να αποφεύγονται τα τυποποιημένα προϊόντα. Καλύτερα να είναι φτιαγμένο στο σπίτι.

Σας παραθέτω ένα site https://www.nutrischool.gr ένα πολύ χρήσιμο πίνακα με νόστιμες ιδέες για το δεκατιανό των παιδιών.(Μαρκάρετε τη διεύθυνση δεξί κλικ -μετάβαση στη σελίδα -επιλογή συνταγές )

Σεμινάριο γονέων

Τη Τετάρτη 13 Σεπτεμβρίου και ώρα 18.30 πραγματοποιήθηκε σεμινάριο γονέων από το κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής υγείας Νομού Πέλλας. Το θέμα ήταν : “Όρια και κανόνες στην Προσχολική ηλικία “. Το σεμινάριο επιμελήθηκε ο ψυχολόγος -ψυχοθεραπευτής κ.Χρήστος Τραμποσίνης.

Αγιασμός-Έναρξη της σχολικής χρονιάς

Τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 2023 και ώρα 9.30 πραγματοποιήθηκε ο καθιερωμένος αγιασμός παρουσία γονέων και κηδεμόνων. Έπειτα τα νήπια και οι γονείς ξεναγήθηκαν στο χώρο του νηπιαγωγείου. Το ταξίδι της χαράς και της δημιουργίας ξεκίνησε!