Παραδοσιακή μουσική

Η Ελληνική παραδοσιακή μουσική περιέχει όλα τα τραγούδια, τους σκοπούς και ρυθμούς των περιοχών της Ελλάδας, της Κύπρου, της Αυστραλίας, των Η.Π.Α. (ομογένεια) και άλλων. Επίσης γίνεται διάκριση των τραγουδιών με βάση το περιεχόμενό τους, την περίσταση στην οποία παίζονται και το μέτρο τους. Στην παραδοσιακή μουσική υπάρχουν διάφορα μουσικά όργανα όπως:
• τα πνευστά: (φλογέρες, γκάιντα, κλαρίνο),
• τα έγχορδα: (λύρα, βιολί, λαούτο, μαντολίνο)
• τα κρουστά: (νταούλια, τουμπερλέκι, ντέφι) κ.ά..

Κατηγορίες: ΜΟΥΣΙΚΗ Β | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παραδοσιακή μουσική

Δημοτικά τραγούδια

Μία κατηγορία τραγουδιών που συμπεριλαμβάνεται στην ελληνική παραδοσιακή μουσική είναι τα δημοτικά τραγούδια. Τα δημοτικά τραγούδια παίζονται συνήθως σε γάμους αλλά και σε πανηγύρια. Χωρίζονται στις εξής κατηγορίες: Ακριτικά, Κλέφτικα, Ιστορικά, Παραλλαγές και Γαμήλια.
Διάκριση ανά περιοχή
Κρήτη
Νησιά Αιγαίου
Κεντρική Ελλάδα
Ήπειρος
Πελοπόννησος
Ιόνια Νησιά
Μακεδονία
Μικρά Ασία
Θεσσαλία
Θράκη
Κωνσταντινούπολη
Πόντος
Κύπρος

Κατηγορίες: ΜΟΥΣΙΚΗ Β | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δημοτικά τραγούδια

Το σχολείο μου

Μετάβαση στο padlet.com

Κατηγορίες: TO ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΟΥ | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το σχολείο μου

Kάλαντα -Score

Κατηγορίες: Κάλαντα | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Kάλαντα -Score

Κάλαντα Χριστουγέννων

Καλήν εσπέραν άρχοντες αν είναι ορισμός σας
Χριστού τη Θεία γέννηση να (μ)πω στ’αρχοντικό σας.
Χριστός γεννάται σήμερον εν Βηθλεέμ τη πόλη
οι ουρανοί αγάλλονται χαίρε η φύσις όλη.
Εν τω σπηλαίω τίκτεται, εν φάτνη των αλόγων
κι ο Βασιλεύς των ουρανών κι ο Ποιητής των όλων.
Πλήθος αγγέλων ψάλλουσι το «Δόξα εν Υψίστοις»
και τούτο άξιον εστί η των ποιμένων πίστις.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Ετικέτες: | 1 σχόλιο