To blog του Κόσμου

Παρέχεται από το Blogs.sch.gr

Αμυγδαλωτά Λέσβου

Δεκ 20165

Μένοντας στο κλίμα, και αφού μας άνοιξε η όρεξη με το σφουγγάτο, παρακάτω θα βρείτε μια ακόμα παραδοσιακή συνταγή γλυκού%IMAGEALT%

αυτή τη φορά. Τα περίφημα αμυγδαλωτά. Διαβάστε όλο το άρθρο »

από κάτω από: Συνταγές | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αμυγδαλωτά Λέσβου

Παραδοσιακό Σφουγγάτο

Νοέ 201629
Αν και βρισκόμαστε στις αρχές του Χειμώνα, ας θυμηθούμε ένα καλοκαιρινό -περισσότερο- φαγητό. Το παραδοσιακό για το νησί της Λέσβου, Σφουγγάτο.
Υλικάsfougato_1
1 ½ κ. κολοκύθια
2 ξερά κρεμμύδια
5 φρέσκα κρεμμυδάκια
½  ματσάκι άνηθο
1 ματσάκι μαϊντανό
1/2 φλ δυόσμο
8 αβγά
1 ½   φλ. ελαιόλαδο
1 φλ. αλεύρι για όλες τις χρήσεις
250 γρ. τριμμένο λαδοτύρι Μυτιλήνης (αν θέλουμε)
Αλάτι, πιπέρι
1 ταψάκι παραλληλόγραμμο 30 εκ.

Εκτέλεση Διαβάστε όλο το άρθρο »

από κάτω από: Διάφορα, Συνταγές | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παραδοσιακό Σφουγγάτο

Πως οραματιζόμαστε το σχολείο του αύριο

Νοέ 201622

Αναμφισβήτητα το σχολείο σήμερα δAF865B0DACCE335F9BA6D0BDEA5E1EF9ιανύει μια αναγνωριστική περίοδο στη νέα σύγχρονη εποχή της πληροφορίας και της τεχνολογίας. Είναι στο σημείο που προσπαθεί να γεφυρώσει το χάσμα που έχει δημιουργηθεί ανάμεσα στο σχολείο των προηγούμενων δεκαετιών της τιμωρίας, της μαθητικής ποδιάς, της αποστήθισης και της δασκαλοκεντρικής μαθητικής διαδικασίας και στο νέο σύγχρονο σχολείο της δημιουργίας, των πληροφοριών, της τεχνολογίας και της συνεργασίας. Διαβάστε όλο το άρθρο »

από κάτω από: Εκπαιδευτικά Άρθρα | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πως οραματιζόμαστε το σχολείο του αύριο

Διάδοση θερμότητας με ακτινοβολία

Νοέ 201622

Πριν λίγες μέρες, διδαχτήκαμε και τον τρίτο τρόπο διάδοσης της θερμότητας έπειτα από αυτόν της αγωγής και των ρευμάτων. Διαβάστε όλο το άρθρο »

από κάτω από: Εκπαιδευτικό υλικό, Φυσικές Επιστήμες | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Διάδοση θερμότητας με ακτινοβολία

Η χρήση των ΤΠΕ στην εκπαιδευτική διαδικασία

Νοέ 201619

57306

Αναμφισβήτητα, αν θέλουμε η εκπαίδευση και η διδασκαλία να ακολουθήσει τη σύγχρονη εποχή, τότε θα πρέπει να μιλάμε και για την ένταξη των ΤΠΕ στην εκπαιδευτική διαδικασία. Διαβάστε όλο το άρθρο »

από κάτω από: Εκπαιδευτικά Άρθρα | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η χρήση των ΤΠΕ στην εκπαιδευτική διαδικασία

Εικονικές Κοινότητες

Νοέ 201619

Εικονικές κοινότητες και πλεονεκτήματα.

Η εικονική κοινότητα του ΚΕΠΛΗΝΕΤ Κυκλάδων στην οποία συμμετέχουμε αποτελεί χαρακτηριστικό παράδειγμα της σύγχρονης εκπαίδευσης και των πλεονεκτημάτων που αυτή παρέχει. Διαβάστε όλο το άρθρο »

από κάτω από: Εκπαιδευτικά Άρθρα | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εικονικές Κοινότητες

Καλημέρα κόσμε!

Δεκ 201423

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτό είναι το πρώτο σας άρθρο.

Καλή αρχή λοιπόν στο ”Blog του Κόσμου” !