Χρήση

Συντάκτης: κάτω από τεχνικα και με ετικέτα:

Τα Ιστολόγια είναι δυνατό να χρησιμοποιηθούν ως εργαλεία μαθησιακής υποστήριξης και καθοδήγησης για τους μαθητές (και τους γονείς τους) ειδικά αυτών που δυσκολεύονται να ανταπεξέλθουν στις ασκήσεις τους και χρειάζονται περισσότερη βοήθεια.

Φεβ 11 2015

Χρήση ιστολογίου ως βήμα προβληματισμού και διαλόγου

Συντάκτης: κάτω από γενικά

Το ιστολόγιο είναι ένας ωραίος τρόπος για να ενθαρρύνετε τους μαθητές σας να προβληματιστούν, ζητώντας τους να καταγράψουν (ενδεικτικά):

Φεβ 11 2015

Χρήση ιστολογίου για τη δημοσίευση εργασιών

Συντάκτης: κάτω από τεχνικα

Τα ιστολόγια μπορούν να λειτουργήσουν ως τόποι δημοσίευσης των εργασιών μιας σχολικής τάξης. Με αυτόν τον τρόπο οι μαθητές έχουν στη διάθεση τους επιτυχημένα παραδείγματα άλλων εργασιών αλλά και διορθώσεις, σχόλια και προσθήκες στις δικές τους εργασίες.

Ειδικότερα, στην περίπτωση που ωθήσετε τους μαθητές σας να φτιάξουν το δικό τους ιστολόγιο και να φιλοξενήσουν εκεί όλες τις εργασίες τους, όλες τις δραστηριότητες στις οποίες έχουν συμμετάσχει και τα βραβεία που έχουν πάρει, ουσιαστικά θα έχετε καθοδηγήσει τους μαθητές να φτιάξουν τον ηλεκτρονικό τους φάκελο (e-portfolio) από τον οποίο θα διαφαίνεται η πρόοδος τους κατά τη διάρκεια της εκπαιδευτικής περιόδου.

Προτάσεις χρήσης

Συντάκτης: κάτω από Χωρίς κατηγορία

Τα ιστολόγια είναι ψηφιακά εργαλεία δεύτερης γενιάς (Web 2.0) που μπορούν να χρησιμοποιηθούν στην παιδαγωγική διαδικασία λόγω της διαδραστικότητας και της δυνατότητας για ομαδική εργασία που προσφέρουν.

1. Ως πίνακες ανακοινώσεων
2. Για την ανάρτηση οδηγιών
3. Ως βήμα προβληματισμού και διάλογου
4. Ως χώρος συνεργασίας
5. Για τη δημοσίευση εργασιών

Η συντήρηση ενός εκπαιδευτικού ιστολογίου τεχνικά είναι πολύ εύκολη και σας παρέχει τη δυνατότητα να ενισχύσετε τη διδασκαλία σας.

Φεβ 07 2015

Βασικά Θέματα Ασφάλειας

ΑΣΦΑΛΕΙΑ

• Ασφάλεια συστημάτων Η/Υ