Κακόβουλο λογισμικό- Τηλεπαιχνίδι

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Κακόβουλο λογισμικό- Τηλεπαιχνίδι

Εισαγωγή στις Αρχές Επιστήμης των Η/Υ – Γ’ ΛΥΚΕΙΟΥ ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ.

BOOK GLYKEIOU

Το μάθημα είναι Γενικής Παιδείας του Προγράμματος Σπουδών της Γ’ Λυκείου  και αποτελεί φυσική συνέχεια του μαθήματος, που διδάσκεται, με τον ίδιο τίτλο, στην Β’ Λυκείου . Το μάθημα διδάσκεται σε αίθουσα με υπολογιστές μια (1) ώρα την εβδομάδα.

Για να το δείτε σε ηλεκτρονική μορφή πατήστε εδώ.

Κατηγορίες: Μαθήματα Λυκείου ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ. | Ετικέτες: , , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εισαγωγή στις Αρχές Επιστήμης των Η/Υ – Γ’ ΛΥΚΕΙΟΥ ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ.

Εισαγωγή στις Αρχές Επιστήμης των Η/Υ – Β’ ΛΥΚΕΙΟΥ ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ.

book blykeiou

Σκοπός του μαθήματος είναι να βοηθήσει τους μαθητές να γνωρίσουν βασικούς τομείς και θεμελιώδεις έννοιες της Επιστήμης των Υπολογιστών και της Πληροφορικής και να αναπτύξουν την αναλυτική και συνθετική τους σκέψη. Στόχοι Ειδικότερα, το μάθημα «Εισαγωγή στις Αρχές της Επιστήμης των Η/Υ» έχει σκοπό οι μαθητές να μπορούν να: − γνωρίσουν βασικούς τομείς τόσο της θεωρητικής όσο και της Εφαρμοσμένης Επιστήμης των Υπολογιστών − αποσαφηνίσουν βασικές έννοιες της Επιστήμης των Υπολογιστών − έρθουν σε επαφή με την έννοια του προβλήματος, τις κατηγορίες των προβλημάτων και τις διαδικασίες επίλυσής τους − γνωρίσουν βασικούς τύπους και δομές δεδομένων − διακρίνουν τις βασικές εντολές και δομές που χρησιμοποιούνται σε έναν αλγόριθμο − επιλύουν απλά προβλήματα διατυπώνοντας τη λύση σε μορφή αλγορίθμου − γνωρίσουν διαφορετικούς αλγορίθμους για την επίλυση απλών προβλημάτων και να προβληματιστούν για τα χαρακτηριστικά τους.

Για να το δείτε σε ηλεκτρονική μορφή πατήστε εδώ.

Κατηγορίες: Μαθήματα Λυκείου ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ., Μαθήματα Πληροφορικής | Ετικέτες: , , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εισαγωγή στις Αρχές Επιστήμης των Η/Υ – Β’ ΛΥΚΕΙΟΥ ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ.

Εφαρμογές Πληροφορικής Α’ Λυκείου ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-.Λ. Βιβλίο Μαθητή

efarmogesplirlykeioua

Με τη διδασκαλία του μαθήματος «Εφαρμογές Πληροφορικής» οι μαθητές εμβαθύνουν τις γνώσεις τους, αποκτούν ικανότητες, δεξιότητες και διαμορφώνουν στάσεις που αφορούν στις Εφαρμογές της Πληροφορικής. Το περιεχόμενο του μαθήματος καλύπτει τόσο τις διαχρονικές όσο και τις νέες γνώσεις και ικανότητες, όπως αυτές έχουν προκύψει από τις σύγχρονες εξελίξεις στην Επιστήμη της Πληροφορικής. Εξελίξεις που δρουν καταλυτικά και έχουν φέρει αλλαγές σε όλο το φάσμα της ανθρώπινης ζωής και κοινωνίας.

Για να το δείτε σε ηλεκτρονική μορφή  πατήστε εδώ.

Κατηγορίες: Μαθήματα Λυκείου ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ. | Ετικέτες: , , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εφαρμογές Πληροφορικής Α’ Λυκείου ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-.Λ. Βιβλίο Μαθητή

Πληροφορική Α’, Β’, Γ’ Γυμνασίου- Βιβλίο Μαθητή

book gymnasiou

Το βιβλίο αυτό έχει ως στόχο να βοηθήσει τους μαθητές να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους σε διαχρονικά θέματα της Πληροφορικής, να αξιοποιήσουν τους υπολογιστές του σχολικού εργαστηρίου ως εργαλεία μάθησης και σκέψης και να διαμορφώσουν κριτική στάση απέναντι στη χρήση των νέων τεχνολογιών στην καθημερινή ζωή.

Για να το δείτε σε ηλεκτρονική μορφή πατήστε εδώ.

Κατηγορίες: Μαθήματα Γυμνασίου ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ. | Ετικέτες: , , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πληροφορική Α’, Β’, Γ’ Γυμνασίου- Βιβλίο Μαθητή

Άσκηση στο υλικό του υπολογιστή

Ταιριάξτε τις εικόνες με τις λέξεις

Κατηγορίες: Μαθήματα Γυμνασίου ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ., Μαθήματα Πληροφορικής | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Άσκηση στο υλικό του υπολογιστή

Ασφάλεια στο διαδίκτυο με λόγια απλά

Κατηγορίες: Μαθήματα Γυμνασίου ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ., Μαθήματα Πληροφορικής | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ασφάλεια στο Διαδίκτυο

Χριστούγεννα στα Ιωάννινα

Χριστουγεννιάτικες εκδηλώσεις Δήμου Ιωαννιτών

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Χριστούγεννα στα Ιωάννινα

3 Δεκεμβρίου Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Η 3η Δεκεμβρίου έχει καθιερωθεί από τον ΟΗΕ ως Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία. Είναι μια ημέρα ευαισθητοποίησης για τα δικαιώματα και τις δυνατότητες των ατόμων με αναπηρία. Είναι μια μέρα που υπογραμμίζει την αναγκαιότητα διασφάλισης της ισότιμης πρόσβασης όλων των μαθητών στην εκπαίδευση, καλλιέργειας του σεβασμού και καταπολέμησης κάθε μορφής διακρίσεων και αποκλεισμών.

Η αναγκαιότητα δημιουργίας εκπαιδευτικών συστημάτων που βασίζονται στις αρχές της ενταξιακής/συμπεριληπτικής εκπαίδευσης αποτελεί πλέον διεθνές πρόταγμα. Σε αυτό το πλαίσιο, με αφορμή τη σημερινή ημέρα σχολεία από όλη τη χώρα ενώνουν τις φωνές τους για να υψώσουν ένα μήνυμα ενότητας, αλληλεγγύης και αλληλοσεβασμού.

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 3 Δεκεμβρίου Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία