Δεκ 21
Κάτω από (Γενικά) από στις 22-12-2021

Οι ευχές σας εδώ σε σχόλια….

ts.sch.gr – Εγκατάσταση των sch-scripts

blogs_sch

Με την εργασία αυτή θα γνωρίσουμε τα ιστολόγια (blogs) που προσφέρει το ΠΣΔ. Ζητάμε να κάνετε μία νέα ανάρτηση στο ιστολόγιό σας. Για να γράψει κάποιος είτε ανάρτηση είτε σχόλιο σε υπάρχουσα ανάρτηση ιστολογίου ΠΣΔ, χρειάζεται να έχει συνδεθεί με το όνομα χρήστη και κωδικό που έχει στο ΠΣΔ. Επομένως, τα βήματα είναι τα εξής:

1. Πηγαίνετε στo

Αρχική

2. Στο δεξί τμήμα, στο πλαίσιο “Σύνδεση” να δώσετε σαν όνομα χρήστη και συνθηματικό τα ίδια στοιχεία που χρησιμοποιείτε για το email και λογαριασμό σας στο ΠΣΔ. Στη συνέχεια, επιλέξτε το κουμπί “Σύνδεση”.

3. Κατόπιν θα εμφανιστεί μια αρχική σελίδα με επιλεγμένο προτεινόμενο υλικό από το κοινωνικό δίκτυο του ΠΣΔ.

4. Από τις επιλογές στο επάνω μέρος της σελίδας (Δραστηριότητα, Ιστολόγια, Συζητήσεις, κλπ) επιλέγουμε Ιστολόγια.

5. Στο ίδιο πλαίσιο, θα σας δείξει το όνομα του ιστολογίου σας. Κάνετε κλικ στο όνομα αυτό (π.χ. στο bdaloukas’ blog). Θα εμφανιστεί το ιστολόγιό σας και θα περιέχει και μια αρχική δημοσίευση.

6. Μπορείτε να δημιουργήσετε μια νέα δημοσίευση:

α) είτε από την προηγούμενη σελίδα επιλέγοντας “Νέο άρθρο”,

β) είτε από την επιλογή “Οι ιστότοποί μου”, μετά το όνομα του ιστολογίου σας (π.χ. “bdaloukas’ blog”) και μετά “Νέο άρθρο”,

γ) είτε από την επιλογή “προσθήκη” και μετά “άρθρου”

Τώρα δημιουργήστε μια νέα δική σας δημοσίευση! Το μενού “Τα ιστολόγιά μου” θα το χρησιμοποιείτε για νέα δημοσίευση, διαχείριση παλιάς δημοσίευσης, διαγραφή δημοσίευσης, πίνακα ελέγχου (για ρυθμίσεις μορφοποίησης, ονόματος blog, προσθήκης μελών που θα μπορούν να κάνουν σχόλια ή αναρτήσεις) κλπ.

7. Για τη νέα σας δημοσίευση, θα πρέπει να δώσετε τίτλο και να γράψετε κάποιο κείμενο στα δύο πλαίσια που θα εμφανιστούν. Ο τίτλος και το κείμενό σας μπορούν να αναφέρονται σε μία εκδήλωση την οποία θέλετε να προβάλετε μέσω του ιστολογίου σας, να αφορούν ευχές για το τρέχον σχολικό έτος, πληροφορίες για το μάθημα πρακτικής σας, παρουσίαση του σχολείου σας, μια εργασία σας, κλπ.
Προαιρετικά, επιλέγοντας “Προσθήκη πολυμέσων” μπορείτε να επιλέξετε το κουμπί “επιλογή αρχείων” και να επιλέξετε να “ανεβάσετε” κάποιο αρχείο από τον υπολογιστή σας, π.χ. να εισαγάγετε μια εικόνα (με επέκταση .jpg, .gif ή .png), σχετική με το θέμα σας. Αφού επιλέξετε όλα τα αρχεία που θα επιθυμούσατε να προστεθούν στο άρθρο σας, επιλέγετε “εισαγωγή στο άρθρο”.

8. Στο τέλος, πατήστε το κουμπί “Δημοσίευση” που βρίσκεται στα δεξιά.

9. Θα δείτε το μήνυμα: “Η δημοσίευση δημοσιεύτηκε. Δείτε το!”. Επιλέγοντας “Δείτε το!” μπορείτε να δείτε τη δημοσίευση που κάνατε.

Υποβολή της εργασίας: Όταν αναρτήσετε τη δημοσίευσή σας, ειδοποιήστε μας κάνοντας εδώ “Υποβολή της εργασίας” και γράφοντας ταυτόχρονα τη διεύθυνση του ιστολογίου σας.

Με τον τρόπο αυτό φτιάχτηκε το Ιστολόγιο του ΠΥΣΔΕ Ηλείας στο

, όπως επίσης και το Ιστολόγιο του Υπεύθυνου Σχολικών Δραστηριοτήτων Δ.Ε. Ηλείας στο

.

Πααρδείγματα:

Οδηγίες για τα blog από το ΠΣΔ θα βρείτε εδώ: