Άνοιξαν Νηπιαγωγεία, Δημοτικά & βρεφονηπιακοί σταθμοί

Άνοιξαν σήμερα 11 Ιανουαρίου 2021 οι   βρεφονηπιακοί  σταθμοί, τα  Δημοτικά Σχολεία και Νηπιαγωγεία της χώρας που είχαν κλείσει στις 16 Νοεμβρίου. Η προσέλευση και αποχώρηση των μαθητών/τριών γίνονται σε διαφορετικές ώρες και από διαφορετικές εισόδους/εξόδους, όπου υπάρχουν, με ευθύνη του Διευθυντή της σχολικής μονάδας και του Συλλόγου Διδασκόντων, με στόχο τον περιορισμό συγχρωτισμού των γονέων και των κηδεμόνων. Η μετακίνηση των γονέων/ κηδεμόνων γίνεται  με  αποστολή SMS (επιλογή 4 ) και με πιστοποιητικό-βεβαίωση της Διεύθυνσης του σχολείου.

Τα μαθήματα σε Γυμνάσια, Λύκεια και Φροντιστήρια θα εξακολουθήσουν να γίνονται διαδικτυακά.

Κατηγορίες: Covid 19. Λειτουργία σχολείων | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Άνοιξαν Νηπιαγωγεία, Δημοτικά & βρεφονηπιακοί σταθμοί

E – me: Ένα σημαντικό εργαλείο στα χέρια του εκπαιδευτικού.

E ME_1

Στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση ο εκπαιδευτικός μπορεί να έχει στη διάθεσή του ένα σημαντικό εργαλείο που αποτελεί έναν ασφαλή χώρο συνεργασίας, επικοινωνίας, ανταλλαγής αρχείων και αξιοποίησης ψηφιακού περιεχομένου. Μία από τις δυνατότητες που παρέχει η ψηφιακή πλατφόρμα  e-me  είναι η δημιουργία  διαδραστικών  μαθησιακών αντικειμένων και γενικά διαδραστικών εκπαιδευτικών πόρων (μέσω της εφαρμογής e-me content) και ο διαμοιρασμός τους  με άλλα μέλη στον τοίχο της Κυψέλης.

Κατηγορίες: Εξ αποστάσεως εκπαίδευση | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο E – me: Ένα σημαντικό εργαλείο στα χέρια του εκπαιδευτικού.

Ψηφιακή πλατφόρμα e me

Στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση ο εκπαιδευτικός χρειάζεται διάφορα χρηστικά εργαλεία μέσα σε έναν ασφαλή χώρο συνεργασίας με τους μαθητές του. Τέτοια δυνατότητα του παρέχει η ψηφιακή πλατφόρμα της e me. Ψηφιακή πλατφόρμα e me

Κατηγορίες: Εξ αποστάσεως εκπαίδευση | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ψηφιακή πλατφόρμα e me

Κλειστά τα σχολεία ως τις 7 Ιανουαρίου 2021