Λευκός Πύργος

.png

Κατηγορίες: Η πόλη μας, Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Λευκός Πύργος

Ανακύκλωση μπαταριών

Η ΑΦΗΣ (Ανακύκλωση Φορητών Ηλεκτρικών Στηλών) είναι το Σύστημα .pngΕναλλακτικής διαχείρισης Φορητών Ηλεκτρικών Στηλών που έχει εγκριθεί από το Υπουργείο ΠΕΧΩΔΕ δυνάμει του Ν. 2939/2001

Ανακύκλωση μπαταριών είναι η διαδικασία ανάκτησης και αξιοποίησης των υλικών που αποτελούν τις μπαταρίες, δηλαδή η απόσπαση των μετάλλων της μπαταρίας και η επαναφορά τους στον φυσικό και οικονομικό κύκλο, με την επαναχρησιμοποίηση τους για την κατασκευή νέων μπαταριών ή άλλων προϊόντων. Τελικός σκοπός της ανακύκλωσης είναι η εξοικονόμηση ενέργειας και πρώτων υλών, καθώς και η μείωσ

η του όγκου απορριμμάτων.

Τα οφέλη από την ανακύκλωση μπαταριών είναι κοινά για όλους, Δημιουργούμε ένα καλύτερο περιβάλλον για εμάς και τα παιδιά μας. Σε όλες τις χώρες τις Ευρώπης, η ανακύκλωση μπαταριών γίνεται για:

Την προστασία του περιβάλλοντος και την αναβάθμιση της ποιότητας ζωής των πολιτών
Την μείωση του όγκου των απορριμμάτων τα οποία καταλήγουν στα ΧΥΤΑ (Χώροι Υγειονομικής Ταφής απορριμμάτων)
Την εξοικονόμιση πρώτων υλών
Την εξοικονόμιση ενέργειας
Την δημιουργία νέων θέσεων εργασίας
Την συνεισφορά στον πολιτισμό, εφόσον η εναλλακτική διαχείριση των απορριμμάτων αποτελεί δείκτη πολιτισμού.

Κατηγορίες: Δράσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ανακύκλωση μπαταριών

Οι Αχαιοί ξεκινούν για την Τροία

Οι περιοχές απ’ όπου ξεκίνησαν οι Αχαιοί
και η πορεία τους από την Αυλίδα προς την Τροία παρουσιάζονται στον χάρτη παρακάτω.

.png

Κατηγορίες: Μυθολογία | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οι Αχαιοί ξεκινούν για την Τροία

Τρωικός Πόλεμος

16.01.2022 10.39.51 RECΠριν από πολλά χρόνια, οι Αχαιοί που κατοικούσαν τότε στην Ελλάδα, ενώθηκαν και µε τα πλοία και το στρατό τους πήγαν να κυριεύσουνε την Τροία.
Έτσι άρχισε ο Τρωικός πόλεµος που κράτησε δέκα χρόνια. Ήταν ο µεγαλύτερος πόλεµος της αρχαιότητας κι οδήγησε στο θάνατο αµέτρητους Τρώες κι Αχαιούς. Αφορµή ήτανε µια γυναίκα, η ωραία Ελένη, η βασίλισσα της Σπάρτης.
Πολλά σπουδαία παλικάρια πολέµησαν σ’ αυτό τον πόλεµο. Ο Αχιλλέας, ο γιος της Θέτιδας, ο Έκτορας, ο αρχηγός των Τρώων, ο ατρόµητος Διοµήδης, ο δυνατός Αίαντας, ο Μενέλαος, ο άντρας της Ελένης, ο αδελφός του ο Αγαµέµνονας, που ήταν αρχηγός των Αχαιών, ο πολυµήχανος Οδυσσέας κι άλλοι πολλοί.
Όλους αυτούς θα τους γνωρίσουµε στα επόµενα µαθήµατα. Επίσης, θα γνωρίσουµε την Ανδροµάχη, την όµορφη γυναίκα του Έκτορα, τους σεβαστούς γονείς του, την Εκάβη και τον Πρίαµο, κι άλλους πολλούς!
Τι να πρωτοθυµηθεί κανείς απ’ όλα αυτά που έγιναν. Οι µύθοι που τα αναφέρουν είναι τόσο γοητευτικοί, που αξίζει τον κόπο να τους διαβάσουµε και να τους θυµόµαστε για πάντα.

Κατηγορίες: Μυθολογία | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τρωικός Πόλεμος

Η θυσία της Ιφιγένειας

Κατηγορίες: Μυθολογία | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η θυσία της Ιφιγένειας

etw project

Μόλις τελείωσε η α΄ φάση του προγράμματος e-twinning στο οποίο συμμετέχουμε κατά τη φετινή σχολική χρονιά. . Στο πρόγραμμα αυτό συνεργαζόμαστε με άλλες έξι χώρες: Ιταλία, Ισπανία, Γαλλία, Σλοβακία, Πολωνία, Τουρκία. Οι μαθητές  ενθουσιάστκηκαν  και ευχαριστήθηκαν  με τη συνεργασία αυτή.

λήψης

Κατηγορίες: Συνεργασίες | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο etw project