Μία ώρα αργότερα

Μία ώρα αργότερα 9:00′ π.μ.

Με απόφαση του Δημάρχου Αμυνταίου κ. Ιωάννη Λιάση, την Πέμπτη 11 Ιανουαρίου 2024, τα μαθήματα στις σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Αμυνταίου θα ξεκινήσουν μια ώρα αργότερα, λόγω των χαμηλών θερμοκρασιών που επικρατούν στην περιοχή.

Οι παιδικοί σταθμοί θα λειτουργήσουν κανονικά.

Κλειστά τα σχολεία

Κλειστά τα σχολεία

Με απόφαση του Δημάρχου Αμυνταίου Γιάννη Λιάση αύριο Τετάρτη 10 Ιανουαρίου θα είναι κλειστές οι Σχολικές Μονάδες τις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης λόγω Χαμηλών θερμοκρασιών.
Κανονικά θα λειτουργήσουν οι Παιδικοί Σταθμοί.

Τα μαθήματα θα γίνουν με τηλεκπαίδευση μέσω Webex.

Χριστουγεννιάτικη γιορτή στο σχολείο

genesis1

Χριστούγεννα πλησιάζουν κι οι άνθρωποι γιορτάζουν κι εμείς τα μικρά παιδιά ετοιμάσαμε για σας, μια αλλιώτικη, ξεχωριστή χριστουγεννιάτικη γιορτή. Σας προσκαλούμε την Παρασκευή 22 Δεκεμβρίου και ώρα 9:00΄π.μ. στην αίθουσα εκδηλώσεων του Σχολείου μας.

Τα παιδιά και η δασκάλα της Α΄ τάξης

Κοπή βασιλόπιτας

Κοπή βασιλόπιτας 2024

zaxaropasta

Σας προσκαλούμε στην κοπή της Πρωτοχρονιάτικης πίτας που θα γίνει στο Σχολείο μας την Τρίτη 30 Ιανουαρίου 2024 στις 11:30΄π.μ.

Χριστουγεννιάτικα Έθιμα της Ελλάδας

Το στόλισμα του καραβιού

ethima 1

Ένα έθιμο που τα τελευταία χρόνια τείνει να εξαφανιστεί και τη θέση του έχει πάρει το ξένο έθιμο του χριστουγεννιάτικου δέντρου.

Το καράβι συμβολίζει την καινούργια πλεύση του ανθρώπου στη ζωή, μετά τη γέννηση του Χριστού. Τα παιδιά των ναυτικών που έμεναν πίσω κατασκεύαζαν μόνα τους τα παιχνίδια τους τα οποία συνήθως ήταν καραβάκια. Το καραβάκι συμβόλιζε την προσμονή των παιδιών για αντάμωση με τους συγγενείς τους, αλλά και την αγάπη τους  για τη θάλασσα. Σιγά-σιγά καθιερώθηκε και το έθιμο του στολισμού του όμως λόγω του ότι ήταν συνδεδεμένο με δυσάρεστες αναμνήσεις δεν μπόρεσε να εδραιωθεί ως γιορτινό σύμβολο.

Υγιεινή διατροφή και Υγεία

Υγιεινό πρωινό
diet

Στο πλαίσιο της δράσης “Υγιεινή διατροφή και Υγεία” καθώς και “Υγιεινό πρωινό, το σημαντικότερο γεύμα της ημέρας”,  η Στ’  τάξη πραγματοποίησε στην αίθουσά της τραπέζι για υγεία και ενέργεια!!!

Οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης αρθρογραφούν

Οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης  με αφορμή την επεξεργασία της  θεματικής ενότητας της Γλώσσας «Μουσεία»,  καθώς και την εκπαιδευτική εκδρομή που έγινε στην Αθήνα 6-7-8 Μαΐου 2023, επισκεπτόμενοι διάφορα μουσεία, έγραψαν άρθρα για κάποια από αυτά που τους εντυπωσίασαν. Πατώντας στην εικόνα μπορείτε να διαβάσετε τα άρθρα τους στο ηλεκτρονικό βιβλίο.

Screenshot 1

Η Έκτη τάξη στην Αθήνα

Η εκδρομή στην Αθήνα

Οι σχολικές εκδρομές αποτελούν μια ξεχωριστή εμπειρία για όσους συμμετέχουν και ιδιαίτερα για τους μικρούς μαθητές.

Αριστουργήματα τέχνης από την αρχαιότητα, την αρχιτεκτονική κληρονομιά του 19ου και του 20ου αιώνα αλλά και από τη σύγχρονη εποχή  είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας στην τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στην Αθήνα.

Ο  Διευθυντής  Μιχαήλ Μιχαηλίδης, οργάνωσε την εκδρομή με τον καλύτερο τρόπο. Την πρώτη μέρα επισκεφτήκαμε το «Κέντρο Πολιτισμού, Ίδρυμα, Σταύρος Νιάρχος», όπου περιηγηθήκαμε τις εγκαταστάσεις της Εθνικής Βιβλιοθήκης της Ελλάδος καθώς και στους εξωτερικούς  περιβάλλοντες χώρους.ΜΟΥΣΕΙΟ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ 2

Τη δεύτερη ημέρα , ξεκινήσαμε με την ξενάγησή μας στο Μουσείο της Ακρόπολης και την ανάβαση στον Ιερό βράχο όπου θαυμάσαμε τα αριστουργήματα του χρυσού αιώνα του Περικλή. Ακολούθησε η επίσκεψη στους χώρους του Πολεμικού Μουσείου όπου μας ξενάγησε ο κ. Γεώργιος Μυλωνάς, στρατιωτικός και Πρόεδρος του Συλλόγου γονέων & κηδεμόνων του σχολείου μας  και τον ευχαριστούμε πολύ. Κατόπιν τα βήματά μας μας οδήγησαν  στο Καλλιμάρμαρο στάδιο. Πριν από την επίσκεψή μας στη Βουλή  η βόλτα στον Εθνικό κήπο μας πρόσφερε δροσερές στιγμές. Στη συνέχεια  επισκεφθήκαμε τη Βουλή των Ελλήνων όπου οι ξεναγοί της Βουλής, μας ξενάγησαν στο  επιβλητικό κτήριο αλλά είχαμε και την ευκαιρία να καθίσουμε στα έδρανα των βουλευτών μιας και η Βουλή  έχει διαλυθεί λόγω της προκήρυξης εκλογών της 21 Μαΐου 2023 . Κατόπιν σταθήκαμε στο μνημείου του Άγνωστου Στρατιώτη μπροστά στην πλατεία Συντάγματος όπου παρακολουθήσαμε και την αλλαγή φρουράς. Επίσης φωτογραφηθήκαμε μπροστά στους λαξευμένους πωρόλιθους που περιβάλλουν τους τοίχους της Πλατείας,  όπου αναφέρεται  το Σόροβιτς (Αμύνταιο) λόγω των πολύνεκρων μαχών που έδωσε ο ελληνικός στρατός στην περιοχή  κατά τον Α΄ Βαλκανικό Πόλεμο. Στη  βόλτα στο Μοναστηράκι, στο Θησείο και στην Πλάκα δοκιμάσαμε τις αντοχές μας. Η ιδέα να πάρουμε το μετρό και να ταξιδέψουμε για μία τουλάχιστον στάση ήταν πραγματικά μια καλή εμπειρία για τις συγκοινωνίες στη μεγαλούπολη.

Την τρίτη και τελευταία μέρα επισκεφτήκαμε το  Πλωτό Ναυτικό Μουσείο θωρηκτό «Γεώργιος Αβέρωφ» το ιστορικό πλοίο της νεότερης Ελλάδας, όπου ξεναγηθήκαμε στους χώρους του από αξιωματικό του πολεμικού ναυτικού.

Κατά την επιστροφή επισκεφτήκαμε τη Χαλκίδα όπου σταθήκαμε στη Γέφυρα και είδαμε το  παλιρροϊκό φαινόμενο του Ευρίπου , τα λεγόμενα «τρελά νερά».

Στην επιστροφή ο κ. Διευθυντής μας είπε ότι είναι η τελευταία φορά που συνόδεψε μαθητές στην τριήμερη εκδρομή στη Βουλή. Του ευχόμαστε τα καλύτερα!!! Όπως επίσης και στους μαθητές της ΣΤ΄ τάξης που φεύγουν από το Δημοτικό και συνεχίζουν τη μορφωτική τους πορεία στο Γυμνάσιο να έχουν καλή πρόοδο και αισιοδοξία για το μέλλον.  Τέλος να ευχαριστήσουμε τους γονείς των μαθητών που συμμετείχαν στην εκδρομή και συνεργαστήκαμε με τον καλύτερο τρόπο για την ασφαλή και ομαλή διεξαγωγή της.

ΒΟΥΛΗ1.1