Εργαστήρι για το ασφαλές διαδίκτυο

Συγγραφέας: Χρυσού Σγουρώ | Κατηγορία etwinning | , στις 12-01-2022

20211210 110921

Στο πλαίσιο του προγράμματος etwinning «New Magazine: Science in stories for kids» τα σχολεία που συμμετέχουν στο πρόγραμμα (ZER Baix Camp Sud, 1ο Δημοτικό Σχολείο Γλυκών Νερών και  Ahmet Yesevi Ilkokulu) υλοποίησαν ως πρώτη κοινή ζωντανή διαδικτυακή δράση ένα εργαστήρι για το ασφαλές διαδίκτυο. Το εργαστήρι πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή, 10 Δεκεμβρίου 2021, με τη συμμετοχή μαθητών και εκπαιδευτικών από όλα τα σχολεία, μέσω της πλατφρόρμας cisco webex.

Υπεύθυνοι για την προετοιμασία, την οργάνωση και την παρουσίαση του εργαστηρίου ήταν οι μαθητές της Ε2 τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Γλυκών Νερών. Για τον σκοπό αυτό, έγκαιρα προετοίμασαν παιχνίδια και δραστηριότητες υπό την καθοδήγηση, την υποστήριξη και τον συντονισμό της εκπαιδευτικού πληροφορικής κας Μαρίνας Κανιτσάκη. Τα παιδιά έφτιαξαν παιχνίδια, ηλεκτρονικά και επιτραπέζια, και επέλεξαν βίντεο μικρής διάρκειας με θέμα τους κανόνες ασφαλούς πλοήγησης στο διαδίκτυο και τους κανόνες ορθής διαδικτυακής συμπεριφοράς (netiquette). Η κ. Κανιτσάκη προετοίμασε το πρόγραμμα του εργαστηρίου και συντόνισε την παρουσίασή του. Οι μαθητές όλων των συμμετεχόντων σχολείων αντάλλαξαν απόψεις για το θέμα και στο τέλος του εργαστηρίου έπαιξαν ένα διαδικτυακό κουίζ με το οποίο δινόταν η ευκαιρία να ελέγξουν τις γνώσεις που απέκτησαν από αυτό.

Το εργαστήρι έδωσε επίσης την ευκαιρία στα παιδιά να συναντηθούν για πρώτη φορά με τους συμμαθητές τους από τις άλλες χώρες. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν από τη μεταξύ τους επικοινωνία και αδημονούσαν για την επόμενη διαδικτυακή συνάντησή τους και τη συνεργασία τους με τους φίλους τους από τα άλλα σχολεία!

Ενσωματώσεις πολυμεσικού υλικού

0

Συγγραφέας: Χρυσού Σγουρώ | Κατηγορία etwinning, Καινοτόμες Δράσεις | , στις 23-12-2021

Στο παρόν άρθρο ενσωματώνονται:

α. ένα βίντεο που αποτελεί μία παραγωγή των μαθητών του σχολείου στο πλαίσιο της ενασχόλησής τους με πρόγραμμα κατά του σχολικού εκφοβισμού,

β. ένα padlet που δημιουργήθηκε στο πλαίσιο προγράμματος etwinning:

Μετάβαση στο padlet.com

Έρχονται Χριστούγεννα!

0

Συγγραφέας: Χρυσού Σγουρώ | Κατηγορία Άρθρα, Ενημέρωση και Ψυχαγωγία | , στις 12-12-2021

Λίγες μέρες έμειναν μέχρι τα Χριστούγεννα, μία από τις σημαντικότερες γιορτές της Ορθοδοξίας.

Οι μαθητές/τριές μας ανυπομονούν, μετρούν αντίστροφα, κάνουν σχέδια για τις διακοπές τους! Οι ώρες στην τάξη δεν περνάνε… “πότε πια θα κάνουμε διακοπές;” αναρωτιούνται όλο και συχνότερα…

Οι εκπαιδευτικοί από τη μεριά τους, από τη μια συμμερίζονται των ενθουσιασμό και την ανυπομονησία των παιδιών και από την άλλη αγχώνονται για τα διαδικαστικά: έλεγχοι και βαθμολογίες, αξιολόγηση εκπαιδευτικού έργου, προγραμματισμός εκπαιδευτικού έργου… και κάτι η ύλη που δε βγαίνει όπως την προγραμματίζαμε κάτι η πίεση των όποιων εορταστικών εκδηλώσεων προγραμματίζουμε… πάει! χάνεται η μαγεία των Χριστουγέννων!

Ας δώσουμε την ευκαιρία στον εαυτό μας και στην τάξη μας να απολαύσει μαζί με τα παιδιά την εορταστική ατμόσφαιρα… ας παίξουμε λίγο παραπάνω μαζί τους, ας μιλήσουμε λίγο περισσότερο για το νόημα των εορτών, τα έθιμα και τις παραδόσεις μας, ας αφιερώσουμε περισσότερο χρόνο για τη διακόσμηση της τάξης μας από κοινού με τα παιδιά, ας προτείνουμε ιδέες για δώρα και επισκέψεις….

Ας αφήσουμε για λίγο τα … διοικητικά και διαδικαστικά άγχη έξω από την τάξη! Τα αποτελέσματα θα είναι άμεσα, καθώς το κέφι των παιδιών θα “απογειώσει” και τη διάθεσή τους στη μαθησιακή διαδικασία!

Καλώς ήρθατε!

Συγγραφέας: Χρυσού Σγουρώ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 12-12-2021

Το παρόν ιστολόγιο προς το παρόν είναι πειραματικό, αποσκοπώντας στην εξοικείωση με τη διαχείριση ιστολογίων και ιστοτόπων. Ζητάμε την κατανόηση των επισκεπτών του μέχρι να λάβει την οριστική του μορφή.