Η Τεχνητή Νοημοσύνη στην Καθημερινότητα

CHAT GPT image 4

Ο όρος τεχνητή νοημοσύνη αναφέρεται στον κλάδο της πληροφορικής ο οποίος ασχολείται με τη σχεδίαση και την υλοποίηση υπολογιστικών συστημάτων που μιμούνται στοιχεία της ανθρώπινης συμπεριφοράς τα οποία υπονοούν έστω και στοιχειώδη ευφυΐα: μάθηση, προσαρμοστικότητα, εξαγωγή συμπερασμάτων, κατανόηση από συμφραζόμενα, επίλυση προβλημάτων κλπ.

Διαδικτυακές αγορές και διαφήμιση

Η τεχνητή νοημοσύνη χρησιμοποιείται ευρέως για την παροχή εξατομικευμένων συστάσεων, για παράδειγμα βάσει προηγούμενων αναζητήσεων και αγορών ή άλλων συμπεριφορών. Η τεχνητή νοημοσύνη παίζει, επίσης, εξαιρετικά σημαντικό ρόλο στον κλάδο του εμπορίου, καθώς χρησιμοποιείται για τη βελτιστοποίηση προϊόντων, τον προγραμματισμό των αποθεμάτων, τον εφοδιαστικό τομέα…κλπ.

Διαδικτυακή αναζήτηση

Οι μηχανές αναζήτησης παρέχουν αποτελέσματα βάσει της τεράστιας ποσότητας δεδομένων που εισάγουν οι χρήστες στο διαδίκτυο.

Προσωπικοί ψηφιακοί βοηθοί

Τα έξυπνα τηλέφωνα (smartphones) χρησιμοποιούν την τεχνητή νοημοσύνη για την παροχή βελτιστοποιημένων και εξατομικευμένων ρυθμίσεων στους χρήστες τους. Ο εικονικός βοηθός λειτουργεί ως προσωπικός γραμματέας του χρήστη: απαντά σε ερωτήσεις, παρέχει συστάσεις, υπενθυμίζει συναντήσεις. Είναι επίσης ένας ηλεκτρονικός συνομιλητής που προσαρμόζεται στα ατομικά χαρακτηριστικά ενός συγκεκριμένου ατόμου, λαμβάνοντας υπόψη το περιβάλλον του χρήστη, το εύρος των ενδιαφερόντων του και τις συνήθειες του.

Αυτόματες μεταφράσεις

Τα λογισμικά αυτόματης μετάφρασης και υποτιτλισμού, που βασίζονται είτε σε γραπτό είτε σε προφορικό λόγο, χρησιμοποιούν τη τεχνητή νοημοσύνη για την παροχή και βελτίωση μεταφράσεων.

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Γενικά ,Νέες Τεχνολογίες  Με ετικέτα:   29 Δεκεμβρίου, 2023 ΦΛΩΡΟΥ ΣΟΦΙΑ

Ευχές Χριστουγέννων

kalanta

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΤΟ 2024 με Υγεία, Αγάπη, Ειρήνη και Αισοδοξία.

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Γενικά 29 Δεκεμβρίου, 2023 ΦΛΩΡΟΥ ΣΟΦΙΑ

Chat GPT

growtika nGoCBxiaRO0 unsplash

Το Chat GPT, είναι μια εφαρμογή που κυκλοφόρησε τον Νοέμβριο του 2022. Συγκεκριμένα, είναι ένα μοντέλο τεχνητής νοημοσύνης που έχει εκπαιδευτεί για να παράγει κείμενο βασισμένο σε δεδομένα εισόδου. Δημιουργήθηκε από την εταιρία OpenAI, με στόχο να αναπτύξει την Φιλική Τεχνητή Νοημοσύνη. Υπεύθυνοι της Σίλικον Βάλεϋ αναγνωρίζουν πως το ChatGPT,  είναι αυτή τη στιγμή η αιχμή του δόρατος στη βιομηχανία της ανεπτυγμένης τεχνολογίας.

Το chat GPT, τροφοδοτείται από έναν μεγάλο αριθμό δεδομένων και υπολογιστικών τεχνικών για να κάνει προβλέψεις με σκοπό να βάλει σε μία σειρά λέξεις, ώστε θα βγάζουν κάποιο νόημα.

Στην πράξη, αυτό που κάνει είναι ότι όχι μόνο χρησιμοποιεί έναν τεράστιο όγκο λεξιλογίου και πληροφορίας, αλλά «καταλαβαίνει» και το νόημα της κάθε λέξης στην πρόταση. Έτσι,  μπορεί να μιμηθεί γλωσσικά μοτίβα, ενώ ταυτόχρονα αποκτά εγκυκλοπαιδική γνώση.

Χρησιμοποιείται για τη παραγωγή μιας ανθρώπινης συνομιλίας και για να μπορεί να απαντήσει σε διάφορες ερωτήσεις όπου εμείς του ζητάμε, σε γρήγορο χρόνο. Φυσικά όμως, οι απαντήσεις του δεν είναι πάντα ακριβής  και μερικές φορές μπορεί να κάνει και λάθη, όπως κάνουμε και όλοι οι άνθρωποι. Παρ’ όλα αυτά, σε κάνει να νιώθεις πως συνομιλείς με έναν κανονικό  άνθρωπο, διότι  απαντά με «προσωπικότητα» και «ανθρώπινο ύφος».

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Νέες Τεχνολογίες  Με ετικέτα:   , 29 Δεκεμβρίου, 2023 ΦΛΩΡΟΥ ΣΟΦΙΑ

Τα επόμενα βήματα στην εξέλιξη των υπολογιστών

computerΓια αρκετές δεκαετίες, η εξέλιξη των υπολογιστών βασιζόταν στη σμίκρυνση των λειτουργικών στοιχείων από πυρίτιο ή παρόμοιους τρισδιάστατους κρυστάλλους. Τα όρια βελτίωσης αυτής της τεχνολογίας έχουν ουσιαστικά εξαντληθεί. Πρόσφατα, η επιστήμη υλικών έχει ανακαλύψει σταθερά και ευέλικτα δισδιάστατα υλικά. Με αυτά θα δημιουργηθούν οι υπολογιστές του μέλλοντος, βασισμένοι σε λειτουργικά στοιχεία με μέγεθος το έσχατο κάτω όριο, δηλαδή με πάχος ίσο με ένα άτομο – πιο λεπτό δεν γίνεται! Είναι θέμα χρόνου οι υπολογιστές που χρησιμοποιούμε να είναι φτιαγμένοι με τσιπάκια από δισδιάστατα υλικά, που καταναλώνουν σημαντικά μικρότερη ενέργεια. Αυτό έχει τεράστια σημασία, καθώς περίπου το 10% της κατανάλωσης ενέργειας παγκοσμίως οφείλεται στη χρήση υπολογιστών.

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Νέες Τεχνολογίες 6 Δεκεμβρίου, 2023 ΦΛΩΡΟΥ ΣΟΦΙΑ

Συννεφόλεξο