Νηπιαγωγείο και Covid-19

Modeling Reading Ability Gain in Kindergarten during COVID-19 School Closures

Το στόλισμα του καραβιού τα Χριστούγεννα

Το καράβι συμβολίζει τη νέα πλεύση του ανθρώπου στη ζωή, μετά τη γέννηση του Χριστού. Το ελληνικό παραδοσιακό καραβάκι αποτελεί παράδοση των παλαιών εποχών της χώρας μας, που τα παιδιά με αγάπη, χαρά και δημιουργικό νου, συνήθιζαν να κατασκευάζουν μόνα τα παιχνίδια τους, χρησιμοποιώντας ό,τι είχαν πρόχειρο (συνήθως, ξύλο και λίγο χαρτί ή κουρέλια) τα οποία συνήθως ήταν καραβάκια.Το καραβάκι συμβόλιζε την προσμονή των παιδιών για αντάμωση με τους συγγενείς τους, αλλά και την αγάπη τους για τη θάλασσα. Σιγά-σιγά καθιερώθηκε και το έθιμο του στολισμού του όμως λόγω του ότι ήταν συνδεδεμένο με δυσάρεστες αναμνήσεις δεν μπόρεσε να εδραιωθεί ως γιορτινό σύμβολο.Το Χριστουγεννιάτικο δέντρο αντικατέστησε το παραδοσιακό καραβάκι σε ορισμένα όμως νησιά, όπως στην Χίο, εξακολουθούν να στολίζουν «καραβάκια»!

Πηγή: Helppost.gr