Εκπαιδευτικοί σχολ. έτους 2022-23

Γεωργιάδου Ελένη ΠΕ86 Πληροφορική
Μαυρίδου Φανή ΠΕ79,01 Μουσικής

ΝΟΜΟΣ ΠΙΕΡΙΑΣ

Ο Νομός Πιερίας βρίσκεται στο ΝΔ άκρο της Κεντρικής Μακεδονίας και συστήθηκε το 1949. Πριν αποτελούσε επαρχία του Νομού Θεσσαλονίκης. Ανήκει στην Κεντρική Μακεδονία και ορίζεται από το Θερμαϊκό Κόλπο, τον Όλυμπο, που τον χωρίζει από το Νομό Λάρισας, από τα Πιέρια, που τον χωρίζουν από τους Νομούς Λάρισας και Κοζάνης και από τον ποταμό Αλιάκμονα, που τον χωρίζει από το Νομό Ημαθίας. Συνορεύει επίσης σε ένα μικρό τμήμα του με το Νομό Θεσσαλονίκης.

Η έκταση είναι 1.516.702 τ. χμ και ο πληθυσμός ανέρχεται στους 120.000 κατοίκους περίπου.

Το έδαφος του Νομού Πιερίας χαρακτηρίζεται από πολυμορφία. Έχει ψηλά βουνά, τον Όλυμπο και τα Πιέρια με μεγάλη ποικιλία χλωρίδας και πανίδας.

Έχει εύφορους κάμπους και πολύ μεγάλη παραλιακή ζώνη. Γι’ αυτό και είναι ένας οικονομικά αναπτυγμένος νομός με απέραντες ακρογιαλιές, αλλά και πολύ ενδιαφέροντες αρχαιολογικούς χώρους (Δίον, Πύδνα, Λείβηθρα, Κάστρο Πλαταμώνα κ.ά.), και υγροβιότοπους (Αλιάκμονα, Κίτρους κ.ά).

Είναι κυρίως αγροτική περιοχή και παράγει δημητριακά, βαμβάκι, κηπευτικά, όσπρια, οπωρικά, κά. Ονομαστά είναι και τα καπνά της ποικιλίας “Κατερίνης”,

που απορροφώνται από τις ξένες αγορές. Αξιόλογη πλουτοπαραγωγική πηγή αποτελεί επίσης η κτηνοτροφία και η ξυλεία. Υπάρχουν επίσης μικρές βιομηχανικές επιχειρήσεις κυρίως επεξεργασίας αγροτικών προϊόντων. Ανάπτυξη σημειώνει και η τουριστική κίνηση του νομού, με επίκεντρο την Παραλία Κατερίνης,το Λιτόχωρο, για όσους θέλουν να ανεβούν στον Όλυμπο και τον Πλαταμώνα.

Πρωτεύουσα του νομού είναι η Κατερίνη με 65.000 κατοίκους. Άλλες σημαντικές πόλεις είναι το Λιτόχωρο, το Αιγίνιο, ο Κολινδρός κλπ.

ΚΑΤΕΡΙΝΗ

H πόλη μας είναι η πρωτεύουσα του νομού Πιερίας και η έδρα του Δήμου Κατερίνης.

Βρίσκεται στο κέντρο της πεδιάδας της Κατερίνης, που αρχίζει από τον Όλυμπο και τα Πιερία και φτάνει μέχρι το Θερμαϊκό κόλπο. Είναι το διοικητικό, πνευματικό, γεωργικό και εμπορικό κέντρο του νομού. Απ’ αυτήν περνά ο αυτοκινητόδρομος και η σιδηροδρομική γραμμή Θεσσαλονίκης – Αθήνας. Είναι έδρα νομαρχίας. Βρίσκεται 6 χλμ. από την παραλία του Θερμαϊκού,κατά μήκος της οποίας είναι χτισμένοι οι τουριστικοί οικισμοί Παραλία και Περίσταση, που το καλοκαίρι συγκεντρώνουν χιλιάδες επισκέπτες, οι οποίοι τονώνουν την πλούσια οικονομία της περιοχής.

Η Κατερίνη χτίστηκε πριν 350 περίπου χρόνια από καλόγερους από το όρος Σινά, που έχτισαν και το ναό της Αγίας Αικατερίνης, γι’ αυτό και ονομαζόταν παλιότερα και Αικατερίνη. Σιγά σιγά έγινε μικρό χωριό. Στις 16 Οκτωβρίου 1912 τα ελληνικά στρατεύματα την ελευθέρωσαν από τον τουρκικό ζυγό.

To 1923, με τη συρροή προσφύγων από τον Πόντο, κυρίως, μεγάλωσε πολύ γρήγορα. Αργότερα πολλοί κάτοικοι της Κατερίνης ήρθαν από διάφορες κοντινές και μακρινές περιοχές της Ελλάδας συνθέτοντας έτσι έναν πολύμορφο πολιτισμό (Πόντιοι, Βλάχοι, Θρακιώτες, Κρητικοί, Ηπειρώτες κλπ).

Μέχρι και πριν λίγα χρόνια οι κυριότερες ασχολίες των κατοίκων της ήταν η γεωργία και η κτηνοτροφία. Σήμερα οι κάτοικοί της ασχολούνται με επιτυχία και με το εμπόριο, τον τουρισμό, τη βιοτεχνία και άλλες πολλές δραστηριότητες.

Η Κατερίνη είναι μια σύγχρονη πόλη. Έχει αρκετά καλά οργανωμένο διοικητικό και εμπορικό κέντρο αν και η ρυμοτομία της δεν είναι ιδανική.

Παράλληλα, τα τελευταία χρόνια, σημειώνει αλματώδη ανάπτυξη σε όλους τους τομείς ενώ έχουμε και σημαντική πολιτιστική δραστηριότητα από Φορείς, Πολιτιστικούς συλλόγους, διάφορους Οργανισμούς κλπ.. Η πόλη μας έχει ωραιότατο δημοτικό κήπο (πάρκο) 100 στρεμμάτων, κεντρικό πεζόδρομο με καταστήματα, παραδοσιακά κτίσματα και κέντρα ψυχαγωγίας.

ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Κατερίνη