Επαναλειτουργία του σχολείου μας!

Αγαπητοί γονείς,

καλή χρονιά με υγεία. Από τη Δευτέρα 10/1/2022 ξεκινά η επαναλειτουργία των σχολείων μετά τις χριστουγεννιάτικες διακοπές. Σύμφωνα με τα νέα μέτρα που ανακοινώθηκαν χθες, την πρώτη εβδομάδα ( 10-14/1/2022) θα διενεργηθούν 3 self test . Από τη Τετάρτη 5 Ιανουαρίου ως κι το Σάββατο 8 Ιανουαρίου μπορείτε να τα προμηθεύεστε  πέντε (5) διαγνωστικά τεστ  από τα φαρμακεία προκειμένου να καλυφθούν οι ανάγκες ελέγχου των 2 πρώτων εβδομάδων λειτουργίας των σχολείων.

Το πρώτο τεστ θα διενεργηθεί τη Κυριακή 9/1

Το δεύτερο τεστ θα διενεργηθεί τη Δευτέρα 10/1

Το τρίτο τεστ θα γίνει την Πέμπτη 13/1

Όλα τα τεστ δηλαδή πραγματοποιούνται εως κι 24 ώρες πριν την προσέλευση στο σχολείο, θα δηλώνονται στην edupass κι θα εκτυπώνετε τη σχολική κάρτα κι θα την έχει ο μαθητής στη τσάντα του. Τα τεστ γίνονται από όλους τους μαθητές ανεμβολίαστους, εμβολιασμένους και νοσήσαντες.

Από τη δεύτερη εβδομάδα λειτουργίας του σχολείου (17-21/1/2022) επανερχόμαστε στη

διενέργεια 2 self test όπως ίσχυε κι ως τώρα.

Σε περίπτωση θετικού κρούσματος ειδοποιείτε κατευθείαν το σχολείο,  ο μαθητής που νοσεί μένει σε κατ’οίκον περιορισμό για 5 ημέρες .Οι συμμαθητές του  θα υποβάλλονται σε δωρεάν τεστ κάθε μέρα για πέντε μέρες.

Ο προσυμπτωματικός έλεγχος είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΣ για όλους τους μαθητές εμβολιασμένους κι μη καθώς κι για τους εμβολιασμένους εκπαιδευτικούς.

271400434 4833089513423636 6575338946103238013 n271261775 4833089656756955 8229127654992305150 n

Έθιμα Χριστουγέννων

Χριστουγεννιάτικα έθιμα

Εργαστήρια δεξιοτήτων

Από την τρέχουσα σχολική χρονιά καθιερώνεται η εισαγωγή κι η εφαρμογή των εργαστηρίων δεξιοτήτων στο ωρολόγιο πρόγραμμα του νηπιαγωγείου.

Σκοποί και στόχοι.

Τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων αποτελούν καινοτόμο, δυναμική, διδακτική, εκπαιδευτική δράση, η οποία συνίσταται στην προσθήκη νέων Θεματικών Ενοτήτων, με εστίαση στις δεξιότητες, στο υποχρεωτικό ωρολόγιο πρόγραμμα του Νηπιαγωγείου, του Δημοτικού και του Γυμνασίου, αξιοποιώντας σύγχρονες και καινοτόμες μεθόδους μάθησης. Βασική αρχή των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων είναι να συνδυάζουν το γνωστικό πεδίο των Προγραμμάτων Σπουδών με την ανάπτυξη βασικών ικανοτήτων των μαθητριών και των μαθητών με σκοπό τη διάπλασή τους σε ελεύθερους και υπεύθυνους πολίτες. Σκοπός των «Εργαστηρίων δεξιοτήτων» είναι η ενίσχυση της καλλιέργειας ήπιων δεξιοτήτων, δεξιοτήτων ζωής και δεξιοτήτων τεχνολογίας και επιστήμης στις μαθήτριες και στους μαθητές. Στους επιμέρους στόχους των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων είναι η μάθηση μέσω ομαδοσυνεργατικής, δημιουργικής και κριτικά αναστοχαζόμενης διδακτικής μεθοδολογίας, η ενίσχυση των δεξιοτήτων ζωής, διαμεσολάβησης και υπευθυνότητας, η ενίσχυση των δεξιοτήτων ψηφιακής μάθησης, τεχνολογίας και προγραμματιστικής σκέψης. Στα Εργαστήρια Δεξιοτήτων, οι στοχοθετημένες δεξιότητες ομαδοποιούνται και καλλιεργούνται σε τέσσερεις κύκλους στοχοθεσίας ως εξής:

δεξιότητες εργαστήρια εκπαιδευτικών