Ασφαλώς στο Διαδίκτυο

Το διαδίκτυο είναι ένα καταπληκτικό εργαλείο της σύγχρονης ψηφιακής εποχής, το οποίο μπορεί να βοηθήσει τους ανθρώπους στην καθημερινότητά τους. Πρέπει όμως να χρησιμοποιείται με μέτρο και σύνεση. Αρκετοί μαθητές δημοσιεύουν τα προσωπικά τους δεδομένα ανεξέλεγκτα, χωρίς να γνωρίζουν τον κίνδυνο στον οποίο μπορούν να εκτεθούν. Άλλωστε την άγνοια των Ελλήνων χρηστών του Διαδικτύου -και ειδικά των νέων- να προστατεύσουν τα προσωπικά τους δεδομένα, προδίδει η αύξηση των προβλημάτων με την ιδιωτικότητα online στο 25% από 16% το β΄εξάμηνο του 2014, σύμφωνα με τα πιο πρόσφατα συγκεντρωτικά στοιχεία των 31 Γραμμών Βοηθείας του Πανευρωπαϊκού Δικτύου Εθνικών Κέντρων Ασφαλούς Διαδικτύου, Insafe.

Ενσωμάτωση video

Video από sch.gr:

Μαθησιακό αντικείμενο:

Μετάβαση στο scratch.mit.edu.

Σχετικά με το εργαστηριακό κέντρο

Τα Εργαστηριακά Κέντρα (Ε.Κ.) ως εκπαιδευτικές μονάδες του Υπουργείου Παιδείας και θρησκευμάτων έχουν αυτοτελή διοικητική δομή στην λειτουργία τους ως σχολικές μονάδες και συνεργάζονται με τα ΕΠΑ.Λ. και τα ΙΕΚ της περιοχής τους.

Κατεβάστε το αρχείο με τις γενικές πληροφορίες.

Συλλογή φωτογραφιών:

Εργαστήριο Πληροφορικής

Το εργαστήριο Πληροφορικής προσφέρει στους μαθητές τη δυνατότητα να εφαρμόσουν στην πράξη τις θεωρητικές γνώσεις τους, να αναπτύξουν και να εκτελέσουν τα δικά τους προγράμματα, να μάθουν να χειρίζονται εφαρμογές γραφείου, διαδικτυακές εφαρμογές, να δημιουργούν ιστοσελίδες καθώς και να δημιουργούν τις δικές τους πολυμεσικές εφαρμογές.

Πρόγραμμα και Ολλανδία

Το πρόγραμμα θα υλοποιηθεί στις 2 Ιανουαρίου στο Assen της Ολλανδίας.

project 2012-2013

Το θέμα της ερευνητικής εργασίας είναι: “ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΣΠΑΝΙΕΣ ΓΑΙΕΣ”

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ΕΠΑΛ

Απαιτείται αύξηση ωρών πληροφορικής στα ΕΠΑ.Λ.