Μάθημα στο πάρκο σήμερα!

002

Στο πλαίσιο του μαθήματος των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων «Η Σχολική Τάξη συναντά τον Επιστήμονα» αξιοποιήσαμε τις ιδιότητες των ανάλογων ποσών και τα χαρακτηριστικά της σκιάς των αντικειμένων για να υπολογίσουμε το ύψος του φανοστάτη. Μια δραστηριότητα που μας έφερε ακόμη πιο κοντά στην κριτική σκέψη και την επιστημονική μέθοδο!

Επόμενο ραντεβού για το γνωστό πείραμα του Ερατοσθένη.

Κατηγορίες: Μαθηματικά | Ετικέτες: , | Γράψτε σχόλιο

Εξετάζοντας τα υλικά σώματα

«Την Άνοιξη αν δεν την βρεις, τη φτιάχνεις» μας συμβούλεψε ο Ελύτης κι εμείς φτιάξαμε το δικό μας εργαστήριο για τις ανάγκες του μαθήματος των Φυσικών Επιστημών. Έστω και στον διάδρομο…

Παρουσιάσαμε τα μοντέλα μορίων που φτιάξαμε.

Φέραμε τα δικά μας ογκομετρικά δοχεία, που φτιάξαμε στο σπίτι με πλαστικά μπουκάλια νερού, και μετρήσαμε τον όγκο πολλών αντικειμένων, κάνοντας και τις απαραίτητες συγκρίσεις.

Στη συνέχεια μιλήσαμε για τη διαφορά ανάμεσα στη μάζα και το βάρος. Συγκρίναμε τη μάζα διαφόρων αντικειμένων, φτιάξαμε τον δικό μας ζυγό ισορροπίας και είμαστε καθ’ όλα έτοιμοι να εξετάσουμε την τρίτη βασική ιδιότητα των υλικών σωμάτων, την πυκνότητα.

Κατηγορίες: Φυσικά | Ετικέτες: , , , | Γράψτε σχόλιο

Η δανειστική μας βιβλιοθήκη ξεκινά!

Η δανειστική βιβλιοθήκη του σχολείου μας ξεκινά και περιμένει να δανειστείτε βιβλία που θα διαβάσετε και θα σας κρατήσουν υπέροχη συντροφιά!

Η βάση δεδομένων με τα διαθέσιμα βιβλία συνεχώς εμπλουτίζεται και μπορείτε να την επισκεφτείτε στη διεύθυνση:

Κατηγορίες: Γλώσσα | Ετικέτες: | Γράψτε σχόλιο

14 Δεκεμβρίου: γιορτάζουμε και σας καλούμε στο πάρτι μας!

14 Δεκεμβρίου: Παγκόσμια Ημέρα Αγάπης

Γιατί χρειάζεται να υπάρχει μία Παγκόσμια Ημέρα για το ωραιότερο συναίσθημα του κόσμου;

Οι λόγοι είναι, μάλλον, γιατί πολλές φορές μέσα στην πίεση της καθημερινότητας ξεχνάμε να το λέμε ή παρασυρόμαστε από την ένταση και ανταλλάσσουμε πικρά λόγια ή ακόμα αφήνουμε τα αρνητικά συναισθήματα να κυριαρχήσουν. H αγάπη είναι το ωραιότερο συναίσθημα. Κι εμείς το ξεχνάμε.

Γι’ αυτό κι εμείς αποφασίσαμε να γιορτάσουμε στην τάξη μας αυτό το μοναδικό συναίσθημα και να κάνουμε ένα μεγάλο πάρτι αγάπης, φιλίας και συνεργασίας!

Είστε όλες και όλοι καλεσμένοι!

Πάρτε την καλή σας διάθεση κι ελάτε να περάσουμε υπέροχα!

Να δώσουμε και να πάρουμε αγάπη!!!

Κατηγορίες: Δράσεις - προγράμματα, Μαθήματα Ε΄τάξης | Ετικέτες: , | Γράψτε σχόλιο

Κεφαλοχώρι (Γλούστα) Φιλιατών Θεσπρωτίας

This gallery contains 2 photos.

Θα μας βρείτε στη διεύθυνση: http://glousta.blogspot.com Σας ευχαριστούμε που μας επισκεφτήκατε! Μια απρόσμενη έκπληξη περίμενε την Ομοσπονδία μας το Σάββατο 14-6-2014, όταν το χορευτικό και πολυφωνικό της σχήμα, συνοδευόμενο από την Πρόεδρο Ζωή Ντρούκα και από άλλα μέλη του Δ.Σ., … Συνέχεια

Περισσότερες συλλογές | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Κεφαλοχώρι (Γλούστα) Φιλιατών Θεσπρωτίας