ΚΑΡΑΚΑΤΣΑΝΗ ΠΕΡΣΕΦΟΝΗ

Ένα βήμα για τα παιδιά του ΣΤ2 Blogs.sch.gr

Οι Ίνκας του Παναγιώτη Μ. & Ιωάννη Α.

Δεκ 202220

Οι Ίνκας                                Παναγιώτης Μ. & Ιωάννης Α.

Ιστορία

Οι Ίνκας ήταν σπουδαίος προκολομβιανβιανος πολιτισμός που άκμασε στη Νότια Αμερική και επίσης η μεγαλύτερη αυτοκρατορία της ηπείρου. [1], η οποία έπεσε με την κατάκτηση του Νέου Κόσμου από τους Ισπανούς οι οποίοι τους κατέκτησαν με βίαιο τρόπο και αρχηγό τον Ισπανό κονκισταδόρο Φρανθίσκο Πιθάρο. Πρωτεύουσαήταν το Κούσκο στο σημερινό Περού. Σε μια έκταση απότον Ισημερινό μέχρι τη Χιλή και την Αργεντινή, ζούσαν  πάνω από 200 έθνη.

Τα σημαντικότερα ευρήματα βρίσκονται στους αρχαιολογικούς τόπους Κούσκο, Μάτσου Πίτσου, καθώς και στη λίμνη Τιτικάκα.

Η ονομασία Ίνκα προέρχεται από το έθνος Ίνκα και από την ονομασία του θεού Ήλιου (Ίντι). Αργότερα, το ίδιο όνομα το έδωσαν και στους λαούς που υποτάχθηκαν στους Ίνκας. Η αυτοκρατορία των Ίνκας αρχίζει περίπου από το 1430 και φτάνει μέχρι τον 16ο αιώνα, ότανκαταλύεται από τον Ισπανό Φρανθίσκο Πιθάρρο.

Μυθολογία

Σύμφωνα με τη μυθολογία των Ίνκας, ο βασιλιάς των Ίνκας Μάνκο Κάπακ ίδρυσε την αυτοκρατορία και είχε τον τίτλο του Αγιάρ. Το ίδιο όνομα είχε και ο τελευταίος βασιλιάς των Ίνκας, Μάνκο Κάπακ ο Β ́ (1533- 1537). Το πρόσωπο του βασιλιά το θεωρούσαν ιερό, αφού με την ονομασία Ίνκα ονόμαζαν τον θρησκευτικό τους αρχηγό όπως είπαμε τον ήλιο. Ο Ίνκα εθεωρείτο γιος του Ήλιου και ήταν υποχρεωμένος να παντρευτεί τη μεγαλύτερη αδελφή (αν δεν είχε, τη μικρότερη) του για να εξασφαλίσει την καθαρότητα του βασιλικού γένους. Κάτι τέτοιο και ήταν επιτρεπτό αλλά και επιβαλλόταν από τη θρησκεία τους, που ήταν η λατρεία του Ήλιου.

Ρουχισμός

Τα ρούχα των Incas ήταν κυρίως ζεστά στα υψίπεδα και ήταν φτιαγμένα από λαλά, αλπάκα και μαλλί vicuña. Οι αξιωματικοί της Inca χρησιμοποιούσαν στολισμένα ρούχα για να αποδείξουν την κατάστασή τους. Οι άντρες της Inca χρησιμοποιούσαν φορεματάκια, δερμάτινα σανδάλια, κομμάτια κεφαλής, ζώνες μαλλιών, ζώνες και πορτοφόλια. Οι γυναίκες φορούσαν φούστες με αστράγαλο,εξωτερικά ενδύματα και βότανα. ήταν υπεύθυνοι για την ανάπτυξη όλων των ενδυμάτων ανδρών και γυναικών.

Θρησκεία

• Άπου: θεός των βουνών
  • Αποκατεκίλ: θεός των κεραυνών
  • Αταγκούτσου: θεός που συνέβαλε στη δημιουργία του κόσμου
  • Κατεκίλ: θεός των αστραπών και των κεραυνών
  • Καβιγιάσε ή Καβιγιάκα: παρθένα θεότητα. Από ένα λουλούδι γέννησε ένα γιο, που αποδείχτηκε πως ήταν παιδί του θεού της σελήνης,
  • Κονιράγια. Ντροπιασμένη, ρίχτηκε στη θάλασσα μαζί με το γιο της.
  • Τσάσκα: θεότητα της αυγής και του λυκόφωτος, προσωποποίηση της Αφροδίτης. Προστάτευε τις νεαρές κοπέλες.
  • Μάμα Κόκα ή Κοκομάμα: θεότητα της υγείας και της ευτυχίας.

Θρησκεια 2

• Κονιράγια: θεός της σελήνης, εμπλέκεται στο μύθο της Καβιγιάκα.
  • Κοπακάτι:θεά των λιμνών
  • Εκκέκο: θεός των λιβαδιών και της ευζωίας.Οι πιστοί έφτιαχναν ομοιώματά του με τις επιθυμίες τους και πίστευαν ότι λάμβαν αυτό που ήθελαν.
  • Ιγιάπα: θεός που σχετιζόταν με τον καιρό.
  • Ίντι: θεός του ήλιου. Θεωρείτο ο σημαντικότερος θεός κι από αυτόν λεγόταν

ότι προέρχονταν οι Αρχηγοί των Ίνκα.

από κάτω από: Εκπαιδευτικό υλικό, Πληροφοριακό | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οι Ίνκας του Παναγιώτη Μ. & Ιωάννη Α.

Αφίσες αιμοδοσίας

Νοέ 202219

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αφίσες αιμοδοσίας

Αυτόχθονες λαοί

Ιαν 20212

Στην Ιστορία μάθαμε πως με τις Γεωγραφικές Ανακαλύψεις  πέρα από τα νέα είδη διατροφής και τα πολύτιμα μέταλλα, οι πολιτισμένοι Ευρωπαίοι ανέπτυξαν το εμπόριο τους σε παγκόσμια κλίμακα. Επίσης ίδρυσαν αποικίες στις νέες περιοχές και ήρθαν σε επαφή με τους πολιτισμούς αρχαίων λαών όπως οι Ίνκας και οι Αζτέκοι αλλά όχι μόνο δεν  επηρεάστηκαν από αυτούς αλλά συχνά τους περιφρόνησαν και τους εκμεταλλεύτηκαν.

Στη Γλώσσα διαβάσαμε  το απόσπασμα της απάντησης που έστειλε το 1855 ο αρχηγός των Ινδιάνων στον Πρόεδρο των ΗΠΑ, ο οποίος είχε ζητήσει να αγοράσει ένα τμήμα της γης τους.

Με αυτές τις αφορμές είπαμε να κάνουμε μια παρουσίαση μερικών αυτόχθονων λαών.

από κάτω από: Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αυτόχθονες λαοί

Οι Λάπωνες- Κωνσταντίνος Τ.

Λάπωνες 2

από κάτω από: Εκπαιδευτικό υλικό | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οι Λάπωνες- Κωνσταντίνος Τ.

Οι Ζουλού- Ιωάννα Δ.

Ζουλου

από κάτω από: Εκπαιδευτικό υλικό | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οι Ζουλού- Ιωάννα Δ.

Οι Ινδιάνοι Τσεγιέν- Αναστασία Μ.

Ινδιάνοι Τσεγιέν

από κάτω από: Εκπαιδευτικό υλικό | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οι Ινδιάνοι Τσεγιέν- Αναστασία Μ.

Οι Παπούα 2- Ελευθερία Α.

ΠΑΠΟΥΑ

από κάτω από: Εκπαιδευτικό υλικό | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οι Παπούα 2- Ελευθερία Α.

Οι Λάπωνες- Ιωάννης Δ.

Λάπωνες

από κάτω από: Εκπαιδευτικό υλικό | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οι Λάπωνες- Ιωάννης Δ.

Οι Αβορίγινες- Ελένη Κ.

Αβορίγινες

από κάτω από: Εκπαιδευτικό υλικό | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οι Αβορίγινες- Ελένη Κ.

Οι Μαορί 2- Κωνσταντίνος Κ.

Μαορί 2

από κάτω από: Εκπαιδευτικό υλικό | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οι Μαορί 2- Κωνσταντίνος Κ.
« Παλιότερα άρθρα