Ιστορικό

Ίδρυση και Διοίκηση ΠΕΚ Πάτρας (από 1992-σήμερα)

Το Περιφερειακό Επιμορφωτικό Κέντρο Πάτρας ιδρύθηκε το 1992 (ΦΕΚ 448/10-7-1992) και αποτελεί αυτοτελή δημόσια υπηρεσία που υπάγεται απευθείας στο Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων. Σήμερα στεγάζεται στο 3ο Δημοτικό Σχολείο Παραλίας Πατρών.

Κύρια ευθύνη του Π.Ε.Κ. Πάτρας είναι η οργάνωση και η υλοποίηση του υποχρεωτικού προγράμματος της Εισαγωγικής Επιμόρφωσης των Νεοδιόριστων Εκπαιδευτικών που υπηρετούν στα σχολεία των Περιεφερειακών Ενοτήτων (πρώην νομών) Αχαΐας, Ηλείας, Αιτωλοακαρνανίας, Ζακύνθου και Κεφαλληνίας.

Επιπλέον, το Π.Ε.Κ. Πάτρας οργανώνει και πραγματοποιεί εξακτινωμένα ταχύρρυθμα υποχρεωτικά ή προαιρετικά επιμορφωτικά προγράμματα για εκπαιδευτικούς της Π/θμιας και της Δ/θμιας Εκπαίδευσης που υπηρετούν στην περιοχή ευθύνης του.

Την ευθύνη για τη λειτουργία του έχει πενταμελές Συντονιστικό Συμβούλιο, του οποίου τα μέλη ορίζονται με απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων και απαρτίζεται από το Διευθυντή ως Πρόεδρο, τους δύο Υποδιευθυντές και δύο εκπροσώπους των Διδασκόντων στο Π.Ε.Κ. ως μέλη.

Διευθυντές του Π.Ε.K. Πάτρας διετέλεσαν, από την έναρξη της λειτουργίας του Π.Ε.Κ. οι κ.κ. Γεώργιος Κατσιάρης, Ιωσήφ Μπουζάκης, Κων/νος Πόρποδας, Παναγιώτης Σύψας, Θεόδωρος Γεωργιάδης, Παντελής Κυπριανός, ΔημήτριοςΒεργίδης , Ανδρέας Καρατζάς .
Διευθυντής του Π.Ε.Κ. Πάτρας σήμερα, είναι ο Δρ. Σπυρίδων Παπαδάκης.

Κατσιάρης_Γεώργιος Γεώργιος Κατσιάρης 1992-1994  Καθηγητής Τμήματος Φυσικής Πανεπιστημίου Πατρών CV
 Μπουζάκης Ιωσήφ Ιωσήφ Μπουζάκης 1994-1998 ΚαθηγητήςΠανεπιστημίου Πατρών   Ιστορία Νεοελληνικής Εκπ/σης – Συγκριτική Παιδαγωγική CV
 Πόρποδας_Κωσταντίνος Κων/νος Πόρποδας 1998-2004 Καθηγητής   Παιδαγωγική και Εξελικτική Ψυχολογία με έμφαση στην Ειδική Αγωγή CV
 Σύψας Παναγιώτης Παναγιώτης Σύψας 2004-2010 Καθηγητής Στατιστικής και Επιχειρησιακής Έρευνας Οικονομικού Τμήματος Πανεπιστημίου Πατρών CV
 Γεωργιάδης Θόδωρος Θεόδωρος Γεωργιάδης 2010-2012  Καθηγητής Τμήματος Βιολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών CV
Κυπριανός Παντελής_2 Παντελής Κυπριανός 2012 Καθηγητής Τμήματος Επιστημών Εκπαίδευσης & Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία, Πανεπιστημίου Πατρών CV
 Βεργίδης_Δημήτριος Δημήτριος Βεργίδης 2012-2014 Καθηγητής  Επιμόρφωσης και Εκπαιδευτικής Πολιτικής Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης  Πανεπιστημίου Πατρών CV
 Καρατζάς_Ανδρέας_3 Ανδρέας Καρατζάς 2014-2016 Σχολικός Σύμβουλος Δημοτικής Εκπαίδευσης CV
 Παπαδάκης Σπύρος 1 Σπυρίδων Παπαδάκης 2016-2018 Σχολικός Σύμβουλος Πληροφορικής, Διδάσκων (ΣΕΠ) σε Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο & Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου  CV

Υποδιευθυντές διετέλεσαν οι κ.κ Δημήτριος Τερζής, Χαράλαμπος Τουμάσης, Θεόδωρος Θανόπουλος, Αριστείδης Δουλαβέρης, Γρηγόριος Καραγιάννης, Ιωάννης Καραντζής, Απόστολος Καραπαπάς, Μαρία Κορδάκη, , Ευάγγελος Γούλας, Μιχαήλ Τζούμας, Θεόδωρος Μπαρής, Παύλος-Ιωάννης Σινιγάλιας , Αγαθή Ρογδάκη ,  και Γεώργιος Σωτηρακόπουλος.
Υποδιευθυντές του Π.Ε.Κ. Πάτρας σήμερα, είναι οι Δρ. Ευστάθιος Λειβαδάς και Δρ. Δημήτριος Ζησιμόπουλος.

ΠΕΡΙΟΔΟΣ-ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ

Δημήτριος Ζησιμόπουλος
Λειβαδάς_Ευστάθιος
Ευστάθιος Λειβαδάς

Γραμματείς διετέλεσαν οι κ.κ. Ανδρέας Θεοδωρόπουλος, Παναγιώτης Νικολόπουλος, Βασίλειος Μαλτέζος, Ελένη Μπερδούση, Αντώνιος Κουβαράς, Κων/νος Τσεντούρος, Μαρία Πολυδώρου, Μαριάνθη Λουμάκου, Ελένη (Λένα) Σουρμελή, Αγλαΐα (Λίλα) Ρογδάκη, Δήμητρα Πίτσου.
Γραμματέας του Π.Ε.Κ. Πάτρας σήμερα, είναι η κα Χαϊκάλη Ανδρομάχη.

Λογότυπο – Σήμα ΠΕΚ Πάτρας (Οκτώβριος 2016)

ΠΕΚ-Πάτρας_Logo_ColourΗ μελέτη του σήματος-λογοτύπου του ΠΕΚ Πάτρας έγινε τον Οκτώβριο του 2016, από τις μαθήτριες της Γ΄ τάξης, ειδικότητας Γραφικών Τεχνών του Τομέα Εφαρμοσμένων Τεχνών του 5ου εσπερινού ΕΠΑΛ Πάτρας, υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριάς τους κ. Πατσιαλού Κωνσταντίνας, ΠΕ18.26 Γραφιστικής, έπειτα από πρόσκληση του νέου Δ/ντή του ΠΕΚ Πάτρας Δρ. Σ. Παπαδάκη.

Τελική διαμόρφωση-Ψηφιακή σχεδίαση: Πατσιαλού Κωνσταντίνα

Με το συγκεκριμένο σήμα-λογότυπο, αποδίδονται οι εξής έννοιες-συμβολισμοί:

1.Περιφερειακό: Το σήμα εντάσσεται νοητά σε έναν κύκλο.

2.Επιμορφωτικό: Η πένα που δημιουργεί – Οι σελίδες των βιβλίων

3.Νεοδιόριστοι: Άνθος

4.Εκπαιδευτικοί: Οι σελίδες των βιβλίων μετατρέπονται σε χαρούμενους ανθρώπους.

5.Εξακτινώμενα προγράμματα: Από το σημείο όπου ακουμπά η πένα (μέσα στην οποία υπάρχει μία ακτίνα), βγαίνουν τέσσερις ακτίνες.

6.Περιφερειακές Ενότητες (π. Νομοί): Οι πέντε Π.Ε.  (Αχαΐα , Ηλεία, Αιτωλοακαρνανία, Ζάκυνθος και Κεφαλληνία) συμβολίζονται από κουκκίδες στις οποίες καταλήγουν οι ακτίνες. Οι κουκκίδες τοποθετούνται νοητά στις γωνίες ενός κανονικού πεντάγωνου. Στον χάρτη, οι νομοί αντιστοιχούν περίπου σε αυτή τη θέση. Η Αχαΐα έχει λευκό κύκλο, για να ξεχωρίζει ως διοργανωτής των προγραμμάτων, ενώ οι άλλοι τέσσερις νομοί έχουν πορτοκαλί χρώμα.

7.Χρώματα: Το μπλε είναι το χρώμα της εκπαίδευσης και το πορτοκαλί της δημιουργίας.

8.Λεκτικό: Η τοποθέτηση των λέξεων δημιουργούν κάθετα το αρκτικόλεξο ΠΕΚ. Τα χρώματα των γραμμάτων αντιστοιχούν στα χρώματα του σήματος, σύμφωνα με τα παραπάνω.

Το σήμα – λογότυπο στην ασπρόμαυρη/μονόχρωμη, σε αποχρώσεις του γκρι και την έγχρωμη Ελληνική και Αγγλική έκδοση του:

ΠΕΚ-Πάτρας_Logo_ColourΠΕΚ-Πάτρας_Logo_greyΠΕΚ-Πάτρας_Logo_bwLogo_en

Συμμετοχή ΠΕΚ Πάτρας σε Συνέδρια – Ημερίδες

Εξάρτηση από το Διαδίκτυο και τις κινητές συσκευές

Πρόγραμμα-Ημερίδας 29-05-17 Σέρρες
Μετάδοση από το Διαδίκτυο

Ούτε θύτης, ούτε θύμα στο Διαδίκτυο

Σάββατο 27/5/17 19:00-21:30   Πρόγραμμα   – Βραβεία
Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας (ΜΕΤ) του Πανεπιστημίου Πατρών

2016-11-25_27 3ο Συνέδριο eTwinning

2016-11-27_3ο_Συνέδριο_eTwinning_Πάτρα_Δντης_ΠΕΚ_ΠάτραςΠρόγραμμα
Η συμβολή των προγραμμάτων eTwinning στην αντιμετώπιση του ψηφιακού χάσματος και της ενίσχυσης της Δημοκρατίας σε Ελλάδα και Ευρώπη.
Παπαδάκης Σπύρος, Δ/ντής ΠΕΚ Πατρών
  •  Υποστήριξη οργάνωσης εργαστηρίων συνεδρίου με Η/Υ