Διαπολιτισμική Εκπαίδευση

Σε συνέχεια επιμορφωτικών δράσεων, τις οποίες διοργάνωσε το Αυτοτελές Τμήμα Συντονισμού και Παρακολούθησης της Εκπαίδευσης Προσφύγων της Γενικής Γραμματείας Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και Ειδικής Αγωγής του ΥΠΑΙΘ σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής (ΙΕΠ) και τη Unicef και οι οποίες διεξήχθησαν από 12/04/2021 έως και 16/04/2021 με τη συμμετοχή των ΠΕΚΕΣ και των ΔΥΕΠ της χώρας, το 6ο ΠΕΚΕΣ Αττικής διοργάνωσε επιμορφωτικές δράσεις με θέμα: «Ενταξιακή – διαπολιτισμική εκπαίδευση: ένα σχολείο για όλους».

Το επιμορφωτικό υλικό των δράσεων, είναι διαθέσιμο στον παρακάτω σύνδεσμο:

Θέατρο και Διαπολιτισμικότητα: μια εμπειρία για την ενδυνάμωση παιδιών, νέων και ενηλίκων, Μάρθα Κατσαρίδου, επίκουρη καθηγήτρια στο Παιδαγωγικό Τμήμα Προσχολικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, Vío G. Koldobika,  παιδαγωγός θεάτρου, σκηνοθέτης.
Η ανακοίνωση αφορά στην εφαρμογή θεατροπαιδαγωγικών μεθόδων με σκοπό την ενδυνάμωση του πληθυσμού του Δενδοπόταμου της Θεσσαλονίκης, μιας κοινότητας με κυρίαρχο το ρομά στοιχείο. Οι ρομά, που ζουν στις περισσότερες περιοχές της Μεσογείου, αποτελούν και στην Ελλάδα μία πληθυσμιακή ομάδα που υφίσταται κοινωνικό αποκλεισμό στη σύγχρονη ελληνική πραγματικότητα.

Υλικό Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης, από ΙΕΠ (Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής)
Πλατφόρμα υλικού διαπολιτισμικής

Εβδομάδα Προφορικής Ιστορίας 22-27/10/22

Διοργανώνεται με πρωτοβουλία του Συντονιστικού των Ομάδων Προφορικής Ιστορίας (ΟΠΙ) και φιλοξενείται από τις 22 έως τις 27 Οκτωβρίου 2022 στην Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος στις εγκαταστάσεις της στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος.
Το πρόγραμμα περιλαμβάνει ανακοινώσεις (παλιών και νέων) ομάδων προφορικής ιστορίας από διάφορα μέρη της Ελλάδας, βιβλιοπαρουσιάσεις, ανακοινώσεις εκπαιδευτικών, διάφορα εργαστήρια και δύο ξεναγήσεις στην Εθνική Βιβλιοθήκη. Τα εργαστήρια και οι ξεναγήσεις είναι δωρεάν αλλά απαιτούν προηγούμενη εγγραφή (πατώντας στο λινκ που αναφέρεται στο πρόγραμμα).

1666181089403blob

Πρόγραμμα KinderDocs

Προβολή ταινίας

Έχετε στην διάθεσή σας για να επιλέξετε ένα από τέσσερα νέα βραβευμένα, μοναδικά δημιουργικά ντοκιμαντέρ με πρωταγωνιστές εφήβους, που συνοδεύονται από εκπαιδευτικό υλικό για μαθητές της Πρωτοβάθμιας (Δʹ,ΣΤʹ Δημοτικού) και της Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (Αʹ Γυμνασίου – Γʹ Λυκείου). Οι ταινίες δημιουργούν κοινή εμπειρία, αφορμή για συζήτηση, δράση
και αλληλεπίδραση, και αναπτύσσουν δεξιότητες για τον 21ο αιώνα.
Εκπαιδευτικό πρόγραμμα
Το KinderDocs σχεδίασε και παρήγαγε ειδικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα με δραστηριότητες για κάθε ταινία που προάγουν την κινηματογραφική παιδεία, την κριτική σκέψη και τον εγγραμματισμό στα μέσα, σε θεματική σύνδεση με μαθήματα και άλλες τέχνες, όπως λογοτεχνία, εικαστικά, μουσική. Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα υλοποιείται από τους έμπειρους συνεργάτες του KinderDocs μετά την προβολή στο μουσείο, ενώ φεύγοντας παίρνετε μαζί σας και φύλλο εργασίας για συνέχεια στην τάξη.
Οι ταινίες που αποτελούν το νέο εκπαιδευτικό πρόγραμμα:

Οδηγός εκπαιδευτικού Θεατρικής Αγωγής στο Δημοτικό 2022

Οδηγός Εκπαιδευτικού Θεατρική Αγωγή Δημοτικού

Ενημέρωση ΥΠΑΙΘ

Σχεδιασμός και Υλοποίηση Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων (Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, Αγωγής Υγείας, Πολιτιστικών Θεμάτων και Αγωγής Σταδιοδρομίας) για το σχολικό έτος 2022-2023

ΕΞΕ-126281-2022-Σχεδιασμός-και-Υλοποίηση-Προγραμμάτων-Σχολικών-Δραστηριοτήτων-2022-2023