1η Δραστηριότητα

Ονοματεπώνυμο: Ζουμπούλης Οδυσσέας
Ονοματεπώνυμο: Ζουμπούλης Οδυσσέας (ατομική εργασία)

Το video χρησιμοποιείται ως μια σύνοψη των εκτενώς διδασκόμενων στον πίνακα, της ενότητας «προσδιορισμός των τιμών στην αγορά αγαθών» του μαθήματος αρχές οικονομικής θεωρίας της Γ Λυκείου.
Η περιληπτική επανάληψη βασικών εννοιών του κεφαλαίου με ταυτόχρονη παρακολούθηση της δημιουργίας , αλλά και των μεταβολών των καμπυλών προσφοράς και ζήτησης προκειμένου για την διαμόρφωση της τιμής του αγαθού οδηγούν σε πληρέστερη κατανόηση της ενότητας.
Η λεκτικές επεξηγήσεις τόσο στην διάρκεια της δημιουργίας των καμπυλών ζήτησης και προσφοράς καθώς και στην διάρκεια των μετατοπίσεων τους συντελούν στην κατανόηση και απομνημόνευση των λόγων και αιτιών που επηρεάζουν τις δυο καμπύλες και οδηγούν κάθε φορά σε διαφορετική τιμή.
Βασικές έννοιες αποσαφηνίζονται πιο εύκολα όταν την θεωρία την συνοδεύει η πράξη με εικόνα .
Μετατοπίσεις καμπυλών και λόγοι που τις προκαλούν σε συγκεκριμένες κατευθύνσεις επαναφέρονται εύκολα από την μνήμη όταν αποτυπώνονται σε αυτήν με την βοήθεια της εικόνας
Έννοιες και ορισμοί γίνονται πιο παραστατικοί και κατανοητοί και οδηγούν σε ικανοποιητικότερη εκμάθηση των όσων διδάχτηκαν.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 1η Δραστηριότητα

Καλημέρα κόσμε!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλημέρα κόσμε!