Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών

0

Η 26η Σεπτεμβρίου έχει καθιερωθεί ως Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών με πρωτοβουλία του Συμβουλίου της Ευρώπης και με την υποστήριξη της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Πρόκειται για μία πανευρωπαϊκή εκστρατεία προώθησης της εκμάθησης γλωσσών, της διαπολιτισμικής κατανόησης και της ανάδειξης του πολιτιστικού πλούτου της Ευρώπης.

Στο σχολείο μας φέτος  τονίσαμε γιατί είναι σημαντικό να μαθαίνουμε ξένες γλώσσες και πώς η γλώσσα συνδέεται με τον πολιτισμό ενός λαού.

Καταλήξαμε ότι οι ξένες γλώσσες

• μας κάνουν εξυπνότερους  😉
  • είναι ένα πολύτιμο εργαλείο στην καθημερινότητά μας όταν ταξιδεύουμε, σπουδάζουμε, εργαζόμαστε, επικοινωνούμε κλπ
  • μας κάνουν λιγότερο προκατειλημμένους γιατί όταν γνωρίσεις τη γλώσσα ενός άλλου ανθρώπου, μαθαίνεις και πράγματα για αυτόν και τον τρόπο που ζει και σκέφτεται. Έτσι, τον αντιμετωπίζεις με λιγότερο φόβο και περισσότερη κατανόηση και συμπάθεια. 😀

Κάναμε πολλές δραστηριότητες και συγκεκριμένα,

• συζητήσαμε σχετικά με την Ευρώπη και προβληματιστήκαμε γιατί αξίζει να μάθουμε μία ξένη γλώσσα
  • μάθαμε να χαιρετάμε σε διάφορες γλώσσες
  • τραγουδήσαμε
  • διαβάσαμε τη δίγλωσση ιστορία της Φυλλιώς Νικολούδη “Καλημέρα, φίλε-Miremengjes, mik” σε Αλβανικά και Ελληνικά
  • φτιάξαμε τις δικές μας πολύχρωμες και πολυγλωσσικές κατασκευές
  • φτιάξαμε παζλ με τα χέρια μας και ψηφιακά με θέμα την Ευρώπη
  • κάναμε ηλεκτρονικές ασκήσεις
  • παρουσιάσαμε τη δουλειά μας στους συμμαθητές μας προβάλλοντας τις εργασίες μας και τις πληροφορίες που συλλέξαμε στην είσοδο του σχολείου μας
  • τέλος, επισκεφθήκαμε την ηλεκτρονική μας τάξη για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την Ευρώπη και την πολυγλωσσία.

Environmental Problems

λήψης 1

Στην ενότητα 5 του βιβλίου μας, ασχοληθήκαμε με τα περιβαλλοντικά προβλήματα που αντιμετωπίζει ο πλανήτης μας. Παρακάτω, θα βρείτε ένα video που συνοψίζει τα προβλήματα αυτά καθώς και μία ηλεκτρονική άσκηση για να κάνετε εξάσκηση. Have fun!

Βιβλία σε ρόδες-Books on wheels

λήψηςΤα τελευταία χρόνια στο σχολείο μας φιλοξενούμε για ένα μήνα περίπου μία βαλίτσα γεμάτη βιβλία! Πρόκειται για το πρόγραμμα προαγωγής της φιλαναγνωσίας και του βιβλιοδανεισμού ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ ΡΟΔΕΣ μέσω του οποίου μικρές, κινητές, θεματικές συλλογές βιβλίων φτάνουν σε σχολικές τάξεις ανά την Ελλάδα μέσα σε μία βαλίτσα.

Για το μάθημα των Αγγλικών συγκεκριμένα, η βαλίτσα περιέχει 25 βραβευμένα παιδικά βιβλία, όλα γραμμένα στα Αγγλικά και το θέμα της είναι Travel Around the World. Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας μπορούν να δανειστούν αυτά τα βιβλία, να κάνουν βιβλιοπαρουσιάσεις, να καταγράψουν τις σκέψεις τους στο τετράδιο αναμνήσεων του προγράμματος, να συμμετέχουν σε κατασκευές και projects  πάνω στη θεματική αυτή.

Παρακάτω, μπορείτε να βρείτε μία συλλογή φωτογραφιών από δράσεις μας με τα Βιβλία σε Ρόδες από προηγούμενες χρονιές καθώς και ένα έντυπο συγκατάθεσης γονέα εφόσον επιθυμείτε το παιδί σας να πάρει μέρος στο πρόγραμμα τον ερχόμενο μήνα.

ΕΝΤΥΠΟ-ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗΣ-ΓΟΝΕΑ-

Ας γνωριστούμε!

imagesΓεια σας! Είμαι η Όλγα Παπαλέξη και διδάσκω Αγγλικά στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση καθώς και σε Νηπιαγωγεία. Εργάζομαι σε σχολεία στην Καρδίτσα, μία μικρή πόλη στην κεντρική Ελλάδα.

Σε αυτόν το διαδικτυακό τόπο θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ιδέες από την καθημερινότητα της δουλειάς μου στην τάξη και συμβουλές για να γίνει το μάθημα των Αγγλικών ακόμη πιο διασκεδαστικό!

Hope you find something of interest!