ΔΙΟΔΟΣ ΖΕΝΕΡ

Κάτω από: ΓΕΝΙΚΟ ΥΛΙΚΟ | ΜΟΥΣΑΦΙΡΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Σάββατο, 15 Δεκεμβρίου 2018 8:05 μμ |

ΔΙΟΔΟΣ ΖΕΝΕΡ

Η Δίοδος Ζένερ (Zener) είναι μια δίοδος που μπορεί να λειτουργεί στην περιοχή κατάρρευσης, δηλαδή στην περιοχή τάσης στην οποία οι λοιπές δίοδοι κινδυνεύουν να καταστραφούν. Γι’ αυτό το λόγο ονομάζεται και δίοδος κατάρρευσης. Είναι το βασικότερο εξάρτημα των σταθεροποιητών τάσης που κρατούν την τάση στο φορτίο του κυκλώματος σταθερή ανεξάρτητα από μεταβολές στην τάση της γραμμής και στην αντίσταση του φορτίου. Είναι κάτι σαν ασφάλεια τάσης. Πρακτικά σε ένα κύκλωμα απεικονίζεται ως εξής:

Μεταβάλλοντας τη στάθμη προσμίξεων των διόδων πυριτίου, στην πράξη μπορούμε να έχουμε τέτοιες διόδους με τάσεις κατάρρευσης από 2 έως 200 βολτ οι οποίες έχουν δυνατότητα λειτουργίας και στις 3 περιοχές ορθής διαρροής και κατάρρευσης. Η δίοδος Ζένερ στην ορθή περιοχή αρχίζει να άγει γύρω στα 0,7 βολτ σαν μια απλή δίοδος. Στην περιοχή διαρροής ανάμεσα στο 0 και την κατάρρευση έχει ένα μόνο ανάστροφο ρεύμα. Ακολουθεί η χαρακτηριστική της διόδου Ζένερ.

Χαρακτηριστική ρεύματος-τάσης μιας διόδου Ζένερ με δυναμικό κατάρρευσης 17 Βολτ. Χρησιμοποιείται διαφορετική κλίμακα για την τάση ορθής πόλωσης (θετική) σε σχέση με αυτή της ανάστροφης πόλωσης (αρνητική).

Στην κατάρρευση έχει μια πολύ απότομη καμπή που συνοδεύεται από μία σχεδόν κατακόρυφη αύξηση του ρεύματος. Ακόμα η τάση στην περιοχή κατάρρευσης είναι σχεδόν σταθερή και περίπου ίση με Uz. Η τιμή αυτή συνήθως καθορίζεται από τα φυλλάδια προδιαγραφών της διόδου σε ένα ρεύμα δοκιμής.

Η δίοδος λειτουργεί, όσο το ανάστροφο ρεύμα είναι μικρότερο του Ιzmax. Αν το ρεύμα γίνει μεγαλύτερο από το Izmax, η δίοδος θα καταστραφεί.

Η αντίσταση που παρουσιάζει η δίοδος polski στην περιοχή κατάρρευσης είναι πολύ μικρή, με αποτέλεσμα μια μεγάλη αύξηση του ρεύματος να δημιουργεί μόνο μια μικρή αύξηση της τάσης, που αντιστοιχεί σε λίγα δέκατα του βολτ.

Στο κύκλωμα χρησιμοποιείται πάντοτε μια αντίσταση περιορισμού ρεύματος Rs η οποία συνδέεται πάντα σε σειρά με την δίοδο με σκοπό την προστασία της διόδου.

Στο κύκλωμα η τάση στα άκρα της αντίστασης είναι: Vr = Vin – Vz.

ΔΙΔΑΚΤΕΑ-ΕΞΕΤΑΣΤΕΑ ΥΛΗ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΨΗΦΙΑΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ

Κάτω από: ΨΗΦΙΑΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ | ΚΕΡΑΜΙΔΑ ΝΙΚΟΛΕΤΑ
Παρασκευή, 14 Δεκεμβρίου 2018 10:49 μμ |  Με ετικέτα |

ΒΙΒΛΙΑ:
1. Ψηφιακά Ηλεκτρονικά (Μέρος Α Θεωρία) (Ασημάκης Α.- Μουστάκας Γ.- Παπαγεώργας Π., εκδ. ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ)
2. Δομή και Λειτουργία Μικροϋπολογιστών (Θεωρία), (Πεκμεστζή Κ.- Βογιατζής Ι. – Λιβιεράτος Γ.- Μπουγάς Π., εκδ. ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ)

Από το βιβλίο «Ψηφιακά Ηλεκτρονικά (Μέρος Α Θεωρία), Ασημάκης Α.- Μουστάκας Γ., Παπαγεώργας Π.», ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ

ΔΙΔΑΚΤΕΑ – ΕΞΕΤΑΣΤΕΑ ΥΛΗ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ- ΔΙΚΤΥΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ

Κάτω από: ΔΙΚΤΥΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ | ΚΕΡΑΜΙΔΑ ΝΙΚΟΛΕΤΑ
Παρασκευή, 14 Δεκεμβρίου 2018 10:44 μμ |  Με ετικέτα |

ΒΙΒΛΙΟ: «ΔΙΚΤΥΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ» των Μ. Κωνσταντοπούλου, Ν. Ξεφτεράκη, Μ. Παπαδέα, Γ. Χρυσοστόμου (ISBN: 978-960-06-5138-6 )

ΔΙΚΤΥΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ
ΔΙΔΑΚΤΕΑ – ΕΞΕΤΑΣΤΕΑ ΥΛΗ

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 1. ΒΑΣΙΚΕΣ ΕΝΝΟΙΕΣ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΔΙΑΣΥΝΔΕΣΗΣ ΔΙΚΤΥΩΝ

1.2.2 Το μοντέλο δικτύωσης TCP/IP

1.3 Ενθυλάκωση

ΔΙΚΤΥΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ

Κάτω από: ΔΙΚΤΥΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ | ΚΕΡΑΜΙΔΑ ΝΙΚΟΛΕΤΑ
Δευτέρα, 10 Δεκεμβρίου 2018 8:07 μμ |  Με ετικέτα |

Ένα από τα μαθήματα που δίνουν οι μαθητές μας, στην ειδικότητα της ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ είναι τα ΔΙΚΤΥΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ. Παρακάτω θα δείτε δύο Video που αφορούν θέματα πανελλήνιων εξετάσεων στο μάθημα αυτό

ΩΜΙΚΗ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ

Κάτω από: ΓΕΝΙΚΟ ΥΛΙΚΟ | ΚΕΡΑΜΙΔΑ ΝΙΚΟΛΕΤΑ
Πέμπτη, 6 Δεκεμβρίου 2018 12:56 μμ |

ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΟΡΙΣΜΟΣ

Σε κάθε ηλεκτρικό αγωγό μέσα από τον οποίο διέρχεται ηλεκτρικό ρεύμα , μέρος της ενέργειας που μεταφέρεται από αυτόν μετατρέπεται σε θερμότητα. Αυτό αποδίδεται σε μια χαρακτηριστική ιδιότητα του αγωγού, που ονομάζεται αντίσταση. Κάθε σώμα παρουσιάζει μικρότερη ή μεγαλύτερη  αντίσταση στη διέλευση των ηλεκτρονίων. Έτσι, κατασκευάζονται ειδικά εξαρτήματα για τον περιορισμό της έντασης του ηλεκτρικού εύματος,που ονομάζονται αντιστάσεις.

ΚΙΝΗΣΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ

Είδη αντιστάσεων

Για περισσότερες πληροφορίες …….   ΒΑΣΙΚΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

Τομέας Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού

Κάτω από: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ | ΚΕΡΑΜΙΔΑ ΝΙΚΟΛΕΤΑ
Πέμπτη, 6 Δεκεμβρίου 2018 11:13 πμ |  Με ετικέτα |

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Στο 1ο ΕΠΑ.Λ. Κοζάνης για το σχολικό έτος 2018-2019 θα λειτουργήσει ο τομέας της Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού.

Στον τομέα αυτό έχουν δικαίωμα να γραφούν οι μαθητές:

• που φοιτούν στην Β’ Τάξη Λυκείου
  • οι απόφοιτοι από το Γενικό Λύκειο.

Οι μαθητές στην Β’ Τάξη παρακολουθούν μαθήματα γενικής παιδείας και ειδικότητας, ενώ  οι απόφοιτοι μόνο μαθήματα ειδικότητας.

Καλημέρα κόσμε!

Κάτω από: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ | ΚΕΡΑΜΙΔΑ ΝΙΚΟΛΕΤΑ