Καλώς Ήρθατε

Με τον όρο Προσχολική Αγωγή περιγράφεται η γνωσιακή και κοινωνική εκπαίδευση που δίνεται στον άνθρωπο πριν την υποχρεωτική εκπαίδευση στην ηλικία δηλαδή των 5-6 ετών, ενώ μπορεί να ξεκινά ήδη και από την ηλικία των δυο ετών. Ωστόσο, στην Ελλάδα η υποχρεωτική δίχρονη προσχολική αγωγή ξεκινά από την ηλικία των 4 ετών, μετά τον νέο νόμο Γαβρόγλου Ν.4521-18, με την φοίτηση των παιδιών στο νηπιαγωγείο. Σύμφωνα με τη σύγχρονη θεωρία της Παιδαγωγικής, τα πρώτα χρόνια της ζωής του παιδιού έχουν ζωτική σημασία για τη σωματική, διανοητική και κοινωνική του ανάπτυξη. Για τον λόγο αυτό, χρειάζεται να δοθεί ιδιαίτερη έμφαση στην καλλιέργεια των αισθήσεων του παιδιού και την απόκτηση εμπειριών που ενθαρρύνουν την εντύπωση, την έκφραση και την επικοινωνία. Σε αυτές τις βάσεις δημιουργήθηκε η Προσχολική Αγωγή, η οποία είναι η διαδικασία του προσανατολισμού του παιδιού σε αξίες, στάσεις, δεξιότητες και γνώσεις με σκοπό την κοινωνική και συναισθηματική του ανάπτυξη.