Επίσκεψη στο Δημοτικό Σχολείο Σταυρωμένου
Σε συνεργασία με τους δασκάλους του Δημοτικού Σχολείου Σταυρωμένου, διαφορετικές μέρες, όλα τα τμήματα, πραγματοποιήσαμε επίσκεψη στο σχολείο. Τα παιδιά ήλθαν σε μια πρώτη επαφή με τους διάφορους χώρους (αυλή, γήπεδο μπάσκετ, κυλικείο, βιβλιοθήκη κ.α.) και μπήκαν στην αίθουσα της πρώτης δημοτικού, όπου είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν με τη δασκάλα και τα παιδιά για το πρόγραμμά τους.
Η εκδρομή μας!!!
Τα δώρα του λαχανόκηπού μας …
Εκδήλωση Μνήμης για τη Μάχη της Κρήτης
Καινούρια παιχνίδια στην αυλή μας!!!
Μετά τις διακοπές του Πάσχα, δύο καινούρια ξύλινα παιχνίδια τοποθετήθηκαν στην αυλή μας, ένα σπιτάκι και ένα πειρατικό καράβι. Έδωσαν μεγάλη χαρά στους μικρούς μαθητές μας που κάθε μέρα την ώρα του διαλείμματος τρέχουν να πάρουν μια θέση σε αυτά και να παίξουν. Ευχαριστούμε πολύ το Rimondi Grand Hotel (Νέα Μαγνησία) και το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας και για τις δωρεές !!!!
Ανακύκλωση
Πρόγραμμα κοινωνικοσυναισθηματικής ανάπτυξης: Ζήλεια
Τα παιδιά πλέον είναι εξοικειωμένα με την έννοια των συναισθημάτων και με τη διερεύνηση τους και κάθε Τετάρτη περιμένουν με ενδιαφέρον και περιέργεια ποιο θα είναι το συναίσθημα που θα βρεθεί στο κέντρο ενδιαφέροντός μας. Την προηγούμενη βδομάδα ασχοληθήκαμε με το συναίσθημα της ζήλειας. Με αφόρμηση από τις εικόνες του προγράμματος “Βήματα για τη ζωή” συζητήσαμε πότε ζηλεύουμε, πώς το καταλαβαίνουμε, τι μπορούμε να κάνουμε για να νιώσουμε καλύτερα. Στόχος μας είναι η επίγνωση από αυτή τη μικρή ηλικία και η διαχείριση στο βαθμό που μπορεί το κάθε παιδί. Ειδικά η ζήλεια είναι ένα συναίσθημα πολύ συχνό και πολύ δυσάρεστο κυρίως στην παιδική ηλικία. Η αποδοχή είναι το πρώτο βήμα για τη διαχείρισή του…..
Μητέρα, μανούλα, μαμά
![❤️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t6c/1/16/2764.png)
Ποιήμα, δραστηριότητες για να γνωρίσουμε τον Μάιο, Μαγιάτικες λουλουδόμπαλες
Ξεκινήσαμε το αφιέρωμα στον μήνα Μάιο με την ανάγνωση του ακόλουθου ποιήματος:
Είμαι ο Μάιος.
Επιτρέψτε μου το όνομά μου κι εγώ να σας πω.
Μάη ή Μάιο με λένε και έχω γιορτές ένα σωρό.
Η πρώτη μου μέρα είναι η Πρωτομαγιά
είναι η μέρα που ο κόσμος δεν πάει δουλειά.
Στο σπίτι μένει ή βόλτες κάνει
στην πόρτα του κρεμά μαγιάτικο στεφάνι.
Μα και οι άλλες μέρες μου είναι μια γιορτή
γιατί θα δεις να ανθίζει η ζωή
όπου και αν κοιτάξεις
είναι βέβαιο ότι θα χαμογελάσεις.
Με το παρόν ποίημα τα παιδιά γνωρίζουν τον μήνα Μάιο και μέσα από δραστηριότητες και το έθιμο της Πρωτομαγιάτικου στεφανιού Επειδή φέτος η Πρωτομαγιά έπεσε στις πασχαλινές διακοπές, αντί για πρωτομαγιάτικο στεφάνι φτιάξαμε πρωτομαγιάτικες μπάλες. Κολλήσαμε λουλούδια πάνω σε στρογγυλά κομμάτια διαφανούς πλαστικού που ντύνουν τα βιβλία. Κολλήσαμε στο πρώτο φύλλο λουλούδια και μετά σκεπάσαμε τα λουλούδια με ένα δεύτερο φύλλο. Έτοιμες οι λουλουδάτες διαφανείς μπάλες.