4 Απριλίου – Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας

Για πρώτη φορά φέτος, όλα τα σχολεία της χώρας, γιορτάσαμε την Ημέρα Φιλοζωίας! Τα νηπιάκια του σχολείου μας, μαζί με τα νηπιάκια και τα μεγαλύτερα παιδιά του Χαλκείου, οργανώσαμε εκπαιδευτική επίσκεψη στα αγαπημένα μας ζωάκια, σε εκείνα του αγροκτήματος. Ο κύριος Γιώργος Γιαμούρης, μας φιλοξένησε στον υπέροχο χώρο του αγροκτήματός του στο Χαλκί, στο “Back to the roots”, όπου γνωρίσαμε την Πέππα την γουρουνίτσα με τα γουρουνάκια της, την Κατερίνα, την προβατίνα, που μας άφησε να την  ταΐσουμε, την Στέλλα, το περήφανο άλογο, τα γαϊδουράκια της φάρμας, που ταΐσαμε  με καροτάκια,  κότες, κόκκορες, κοτοπουλάκια, ακόμη και παγόνια! Ευχαριστούμε θερμά τον κύριο Γιώργο για την φιλοξενία και φυσικά που μας έμαθε να παίζουμε τοξοβολία! Θα πάμε ξανά στο “Back to the Roots”!!IMG 20240404 124834

IMG 20240405 114222

IMG 20240405 114311

IMG 20240405 114328

2 Απριλίου “Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου”

Η παγκόσμια ημέρα του Παιδικού Βιβλίου, γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου, ημέρα της γέννησης του αγαπημένου κλασσικού παραμυθά Χανς Κρίστιαν Άντερσεν. Ο καλύτερος και δημιουργικότερος τρόπος να γιορτάσουν τα νήπια τα βιβλία είναι, το να γίνουν τα ίδια παραμυθάδες! Αφού παρατηρήσαμε τα βιβλία που έχουμε στην τάξη μας, μιλήσαμε για εκείνους τους ανθρώπους που δουλεύουν για τον σκοπό αυτό. Σειρά είχε να γίνουμε οι ίδιοι συγγραφείς και εικονογράφοι, φτιάχνοντας το δικό μας παραμύθι, με τίτλο, ” Ο ελέφαντας που αγαπούσε  τους φίλους του”

IMG 20240402 114542

IMG 20240402 125151 1

” Ο ελέφαντας που αγαπούσε  τους φίλους του”

IMG 20240402 125251     IMG 20240402 125307

Μια φορά κι έναν καιρό ήταν ένας ελέφαντας.

Μια μέρα πήγε μια βόλτα σε μία λίμνη.  Εκεί είδε πολλά ψάρια και αποφάσισε να ψαρέψει.

Είδε και έναν βάτραχο να χοροπηδά στα βράχια. Κουάξ κουάξ φώναζε ο βάτραχος.

Όταν ψάρεψε έφυγε από την λίμνη και συνάντησε ένα κουνέλι. Το κουνέλι κρύωνε και ήθελε ο ελέφαντας να το σκεπάσει με μια κουβέρτα.

Στο δρόμο συνάντησε μια μαϊμού. Η μαϊμού έτρωγε παρά πολλές μπανάνες.

Μετά έπιασε βροχή  και ο ελέφαντας πήγε στη σπηλιά που ήταν το σπίτι του.

Όταν σταμάτησε η βροχή, είδε ένα πανέμορφο ουράνιο τόξο.

Ο ελέφαντας μαγείρεψε τα ψάρια και κάλεσε σε πάρτυ τους φίλους του τα ζώα. Τους αγαπούσε πολύ.

Το βράδυ είχε έρθει μια φωτεινή καρδιά. Η καρδιά τον ακούμπησε και γέμισε αγάπη για όλους!

6α

“Τα νηπιάκια μας γιορτάζουν την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940”

Tα παιδάκια μας γιορτάσανε και τιμήσαν με την σειρά τους την εθνική μας εορτή στο σχολείο μας, όπου παρουσίασαν το θεατρικό τους με τίτλο “Ασπρογάλανο Πανί”, δραματοποιήσαν το τραγούδι “Τα ραφτικά της γιαγιάς”, τραγουδήσαν για την Σημαία μας, άκουσαν με ευλάβεια τον Εθνικό μας Ύμνο και παρέλασαν με καμάρι !!

Με τα ραφτικά της γιαγιάς δεν παίζουμε πόλεμο ποτέ!

Οι μικροί μας ηθοποιοί στην πρώτη τους εμφάνιση !!!

ΓΑΛΑΝΟΛΕΥΚΗ ΣΗΜΑΙΑ

Γαλανόλευκη σημαία

σαν περνάς καμαρωτά

ποια ματάκια δεν δακρύζουν

ποια καρδούλα δεν χτυπά

Πάντα, πάντα κυματίζεις

και παντού χαρά σκορπάς

κι όλο πιο ψηλά ανεβαίνεις

κι όλο προς τη δόξα πας..

Ακούστε το τραγούδι που δραματοποιήσαμε !!

“Τα ραφτικά της γιαγιάς”

“Παίζω και μαθαίνω με τα χρώματα”

“Ποιό είναι το κόκκινο, το κίτρινο, το μπλε;; Πως γίνεται το ροζ, το πράσινο, το καφέ;; Αν ανακατέψω τα χρώματα, τί θα γίνει;; Στον κόσμο μας, που βλέπεις το μωβ, το πορτοκαλί και τα άλλα τα χρώματα μαζί ;; Τον πρώτο μήνα του σχολείου μιλάμε για τον μαγικό κόσμο των χρωμάτων, διαβάζουμε βιβλία με ουράνια τόξα και πολύχρωμες πολιτείες, ακούμε τραγούδια γεμάτα χρώμα, μπλέκουμε τα χρώματα και ζωγραφίζουμε με μπογιές κάθε λογής, τέμπερες και μαρκαδόρους και παίζουμε χρωματιστά παιχνίδια παρατηρητικότητας αλλά κάνουμε ακόμη και πειράματα με αυτά” !!!

Ακούστε ένα από τα αγαπημένα μας χρωματοτράγουδα!!

Ελευθερία Αρβανιτάκη – Δώρος Δημοσθένους – Επτά ποτάμια   https://www.youtube.com/watch?v=4I_vf918O0s

4 Οκτωβρίου – Παγκόσμια Ημέρα των ζώων

Την ημέρα που γιορτάζουν τα ζωάκια, είχαμε την χαρά να υποδεχτούμε στο σχολείο μας την υπέροχη σκυλίτσα Κλειώ παρέα με την μαμά  Αγγελική!! Μάθαμε πολλά πράγματα για την φροντίδα της και  τις ανάγκες της, παίξαμε μαζί της και φυσικά την χαϊδέψαμε! Τα παιδιά μας μαθαίνουν καλύτερα από τις  βιωματικές δράσεις!! Ευχαριστούμε πολύ Κλειώ και μαμά Αγγελική για την παρέα!!