Διαμόρφωση αυλής

Για τη  σχολική χρονιά 2023-2024 το Νηπιαγωγείο μας ανέλαβε ως σχέδιο δράσης τη διαμόρφωση και αξιοποίηση της αυλής, ώστε να γίνει ένας χώρος πιο ελκυστικός για τα παιδιά και να μπορεί να  χρησιμοποιηθεί παράλληλα για εκπαιδευτικές δραστηριότητες και δημιουργικό παιχνίδι. Η προμήθεια των χρωμάτων  που χρειαστήκαμε για την δημιουργία επιδαπέδιων παιχνιδιών και την ζωγραφική στους εσωτερικούς τοίχους της αυλής πραγματοποιήθηκε με χρηματικό ποσό που διέθεσε ο Πρόεδρος της τοπικής κοινότητας. Στο αίτημα  μας για τα παγκάκια, ο Μορφωτικός  Σύλλόγος Ράξας έκανε τις απαραίτητες ενέργειες στις αρμόδιες υπηρεσίες του  Δήμου  και τους ευχαριστούμε θερμά για όλα αυτά ! Αρχίσαμε  με τη ψηφιακή μας αφίσα.

Οι δράσεις μας αποτυπώθηκαν στο ψηφιακό μας βιβλίο

book title
Διαβάστε το βιβλίο στο StoryJumper

Έτοιμοι και οι έπαινοι συμμετοχής των παιδιών

4 Απριλίου : Πανελλήνια Ημέρα Φιλοζωίας

Με την καθιέρωση της Πανελλήνιας Σχολικής Ημέρας Φιλοζωίας, επιδιώκεται η προώθηση, η ευαισθητοποίηση, η ανάπτυξη της φιλοζωίας και η υπεύθυνη κηδεμονία ζώου συντροφιάς από τα παιδιά. Για αυτό το λόγο φιλοξενήσαμε σήμερα τον όμορφο παπαγάλο που μας έφερε ο φίλος μας ο Γιώργος, μάθαμε για τα δικαιώματα των ζώων, φτιάξαμε αφίσες για να προωθήσουμε το μήνυμα ότι τα ζώα χρειάζονται την αγάπη και τη φροντίδα μας.

εικόνα Viber 2024 04 04 11 15 17 468

εικόνα Viber 2024 04 04 11 15 18 270

6 Μαρτίου : Ημέρα κατά της σχολικής βίας

Σήμερα 6 Μαρτίου ασχοληθήκαμε  με την ημέρα κατά της ενδοσχολικής βίας και του εκφοβισμού. Ακούσαμε την ιστορία ¨ Τα μπαλόνια της φιλίας ” και ¨ Η Μόνα σε καινούριο σχολείο “. Τα παιδιά ζωγράφισαν  τι τους έκανε εντύπωση , αντιλήφθηκαν  πόσο πολύ μπορεί να πληγώσουν κάποιον οι λέξεις . Φωτογραφηθήκαμε  λοιπόν και ετοιμάσαμε την αφίσα μας ..
Screenshot 7 1

Εγγραφές μαθητών/τριών στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2024-25

Οι αιτήσεις εγγραφών στα δημόσια Νηπιαγωγεία γενικής παιδείας, για το σχολικό έτος 2024-2025 θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2024. Την Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής υποβάλλουν οι γονείς/κηδεμόνες στο Νηπιαγωγείο που ανήκει το νήπιο-προνήπιο, βάσει της διεύθυνσης κατοικίας τους και σύμφωνα με τα όρια της σχολικής περιφέρειας του Νηπιαγωγείου, μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://proti-eggrafi.services.gov.gr. Σύμφωνα με αυτές, στα Νηπιαγωγεία εγγράφονται μαθητές/τριες που την 31η Δεκεμβρίου του έτους εγγραφής συμπληρώνουν την ηλικία των τεσσάρων (4) ετών. Συγκεκριμένα, εγγράφονται στα Νηπιαγωγείο για το σχολικό έτος 2024-25, μαθητές/τριες γεννημένοι/ες το 2020.

Κοπή βασιλόπιτας για το σχολικό έτος 2023-2024

Στις 7 Φεβρουαρίου, κόψαμε τη βασιλόπιτά μας με την ευγενή χορηγία του Προέδρου της κοινότητας κ. Παπαχρήστου. Ο Μορφωτικός Σύλλογος Ράξας πρόσφερε  ένα εκπαιδευτικό βιβλίο στον τυχερό καθώς και από δύο βιβλία στους μαθητές του Νηπιαγωγείου. Ευχόμαστε υγεία, καλοτυχία και δημιουργικότητα!

¨ Μύλος των Ξωτικών ¨

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική εκδρομή στο ¨ Μύλο των Ξωτικών ¨  Οι μαθητές με σύμμαχο τον  ηλιόλουστο καιρό, επισκέφτηκαν το εσωτερικό του Μύλου, είδαν έκθεση με παραδοσιακά στολίδια, πέρασαν από το ταχυδρομείο, συναντήθηκαν με τον Άι- Βασίλη, μάζεψαν σφραγίδες από διάφορες δραστηριότητες του πάρκου με επιτυχία και απέσπασαν το δίπλωμα του καλύτερου βοηθού του Άι- Βασίλη .

Θεατρική παράσταση ” Όλιβερ Τουίστ “

Το κλασσικό αριστούργημα του Καρόλου Ντίκενς, «Όλιβερ Τουίστ»  είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι μαθητές του Νηπιαγωγείου και του Δημοτικού Σχολείου Ράξας.  Με τα σημαντικά και τόσο επίκαιρα μηνύματα του έργου, ο Ντίκενς, μέσω του ήρωα του Όλιβερ Τουίστ, επιλέγει να διατηρήσει την καλοσύνη και την ηθική του μέσα σ’ έναν άδικο κόσμο. Σε μια κοινωνία μεγάλων αντιθέσεων, ο Ντίκενς στέλνει το μήνυμα της ελπίδας και της αισιοδοξίας, δείχνοντας πως το καλό μπορεί να θριαμβεύσει και πως η αθωότητα, η αλήθεια και η αγνότητα, μπορούν να διασωθούν ακόμη και σε ένα περιβάλλον κοινωνικής ανισότητας. Τα υπέροχα σκηνικά, οι μαγευτικές μουσικές  και τα κοστούμια εποχής  συνέθεσαν  ένα θεαματικό αποτέλεσμα.

εικόνα Viber 2023 11 27 08 56 31 748

εικόνα Viber 2023 11 27 08 56 31 990

28 Οκτωβρίου

Σήμερα πραγματοποιήθηκε στο Νηπιαγωγείο μας μαζί με τα παιδιά του Δημοτικού Σχολείου Ράξας η γιορτή για την εθνική επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940. Τα παιδιά παρουσίασαν ένα χρονικό για τα γεγονότα, τραγούδησαν όλα τα επετειακά τραγούδια που έμαθαν τις προηγούμενες ημέρες και η γιορτή έκλεισε με θεατρικό δρώμενο από τα μεγαλύτερα παιδιά του Δημοτικού Σχολείου. Στο τέλος  ευχηθήκαμε να ζούμε  πάντα ελεύθεροι σε έναν ουρανό που λάμπει η ειρήνη! ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΕΛΛΑΔΑ!