Το Νηπιαγωγείο μας και ο τόπος μας!

Το Νηπιαγωγείο μας!Η προσχολική εκπαίδευση θέτει τις βάσεις για την ολόπλευρη ανάπτυξη των παιδιών και τη μετέπειτα στάση τους προς τη μάθηση. Η διαμόρφωση μιας υγιούς προσωπικότητας κι ενός ενεργού πολίτη αποτελούν δυο από τους βασικούς στόχους της προσχολικής εκπαίδευσης.

Το σχολικό έτος 2023-2024 λειτουργεί στο Νηπιαγωγείο μας μικτό ολοήμερο τμήμα.

Οι εκπαιδευτικοί του Νηπιαγωγείου είναι : Ράντσιου Παναγιώτα (Προϊσταμένη) και Μπερπερίδου Χρυσούλα (Νηπιαγωγός)

Εκπαιδευτικοί Νηπιαγωγοί 2023-2024

Η Ράντσιου Παναγιώτα υπεύθυνη του πρωϊνού τμήματος και η Μπερπερίδου Χρυσούλα υπεύθυνη του ολοήμερου τμήματος.

Το Νηπιαγωγείο μας είναι ένας χώρος που γίνεται πραγματική δουλειά με αγάπη και σεβασμό για το κάθε παιδί!

Όρια Σχολικής Μονάδας:
Η περιοχή των ορίων της Κοινότητας Παλατιτσίων και Συκιάς

“Αν θέλουμε τα παιδιά να μαθαίνουν με επιτυχία τώρα και στο μέλλον, θα πρέπει να τα μάθουμε να σκέφτονται για τους εαυτούς  τους, να επιλύουν προβλήματα και να συνυπάρχουν με τους άλλους. Αυτές οι ικανότητες κατακτώνται όταν τα παιδιά ενθαρρύνονται να εξερευνούν ενεργητικά το περιβάλλον, να επιλύουν πραγματικά προβλήματα που έχουν νόημα γι αυτά και να συνεργάζονται με άλλους για την ολοκλήρωση εργασιών. Όλα αυτά τα παιδιά τα κάνουν όταν παίζουν”.(Dodge & Colker,1998)