Επίσκεψη των Νηπίων στο Δημοτικό: Μια Εμπειρία Γεμάτη Χαρά και Εξερεύνηση!

Στο πλαίσιο προγράμματος μετάβασης, τα νήπια του σχολείου μας πραγματοποίησαν μια συναρπαστική επίσκεψη στο δημοτικό σχολείο. Τα παιδιά του δημοτικού τα υποδέχτηκαν με ζεστά χαμόγελα και χαρά, έτοιμα να μοιραστούν μαζί τους τις γνώσεις και τις εμπειρίες τους. Η επίσκεψη αυτή αποτέλεσε μια πολύτιμη εμπειρία για τα νήπια μας. Τους έδωσε την ευκαιρία να γνωρίσουν το περιβάλλον του δημοτικού, να έρθουν σε επαφή με τα μεγαλύτερα παιδιά και να νιώσουν πιο σίγουρα για την επικείμενη μετάβαση. Ευχαριστούμε θερμά τα παιδιά και τις εκπαιδευτικούς του δημοτικού για την ζεστή φιλοξενία και την άψογη οργάνωση!

μεταβαση

Συλλογή τροφίμων & φαρμάκων για το κοινωνικό παντοπωλέιο

Ευχαριστούμε θερμά τους γονείς που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα για μια πράξη αλληλεγγύης προς οικογένειες που έχουν ανάγκη, προσφέροντας τρόφιμα και φάρμακα στο κοινωνικό παντοπωλείο του Δήμου Πεντέλης.

Μαζί μπορούμε να κάνουμε τη διαφορά!

παντοπωλείο

Φιλοζωική στο νηπιαγωγείο: Αγάπη και φροντίδα για τα τετράποδα φιλαράκια μας!

Με μεγάλη χαρά υποδεχθήκαμε στο νηπιαγωγείο μας, μέλη της “Zωοφιλικής Παρέμβασης Πεντέλης”, με στόχο την ευαισθητοποίηση των παιδιών μας για το θέμα των αδέσποτων ζώων. Ευχαριστούμε θερμά την κα Μάρου & την κα Οικονομοπούλου, για την ενημερωτική και γεμάτη αγάπη παρουσίαση τους!ζωα1

4 Απριλίου, γιορτάζουμε την Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων!

Στο νηπιαγωγείο μας, θέλαμε να τιμήσουμε αυτή τη σημαντική μέρα με μια ξεχωριστή δράση. Φτιάξαμε όλοι μαζί μια υπέροχη εικαστική έκθεση στην αυλή του σχολείου μας! Μέσα από την έκθεση, θέλαμε να ευαισθητοποιήσουμε τους μικρούς μας μαθητές/τριες για την σημασία της φροντίδας και της προστασίας των αδέσποτων ζώων. ❤️ Πιστεύουμε πως είναι σημαντικό τα παιδιά να μάθουν από μικρή ηλικία να σέβονται και να αγαπούν όλα τα πλάσματα.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά όλους τους γονείς που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμά μας και έφεραν τροφή για τα αδέσποτα ζωάκια!

Διαφάνεια1Διαφάνεια2

«Ο Ραφτάκος των λέξεων»

«Ο Ραφτάκος των λέξεων», ένα σύγχρονο παραμύθι που κέρδισε τις καρδιές μικρών και μεγάλων, τρυφερό, συγκινητικό και επίκαιρο όσο ποτέ, παρουσιάστηκε από την θεατρική ομάδα Μικρός Νότος στο σχολείο μας.

ραφτακος

Εργαστήρι Κατασκευής Κούκλας

Άψυχα υλικά, με τη βοήθεια των κουκλοπαικτών, αποκτούν μορφή μπροστά στα μάτια των παιδιών!

Μεταμορφώνονται σε κούκλες και ζωντανεύουν στα χέρια τους, καθώς κάθε παιδί κατασκευάζει τη δική του κούκλα.

Ένα ονειρικό ταξίδι στο κόσμο του Κουκλοθέατρου ξεκινά!