Μαθαίνουμε για το περιβάλλον!

Με τα παιδιά του νηπιαγωγείου μας μάθαμε πόσο σημαντική είναι η φύση για τον άνθρωπο και πως μπορούμε να βοηθήσουμε ώστε, αυτή, να προστατεύεται.
Τριγυρίσαμε στους κήπους του χωριού, γνωρίσαμε διάφορα λουλούδια και στη συνέχεια δημιουργήσαμε ατομικά κηπάκια.
Επιπλέον, ενημερωθήκαμε από επίσημο φορέα (Ο.Π.ΕΚ) για την κλιματική αλλαγή και τις ενέργειες που μπορούμε να κάνουμε για να την αποτρέψουμε.

Λειτουργία σχολικών μονάδων λόγω ευρωεκλογών

Σας γνωρίζουμε ότι, λόγω της διενέργειας των εκλογών για την ανάδειξη των μελών του
Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 9ης Ιουνίου 2024, τα σχολεία της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας
Εκπαίδευσης δεν θα λειτουργήσουν την Παρασκευή 7 Ιουνίου 2024 και τη Δευτέρα 10 Ιουνίου 2024.

Mama Mia

Μαμά, μανούλα, μάνα, μητέρα,

όπως και να την αποκαλούμε, η αγάπη μας γι αυτή είναι ίδια και μοναδική!

Πρόσκληση γονέων για το 2ο Παιδαγωγικό Συνέδριο Κιλκίς

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κιλκίς, ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών Κιλκίς και ο
Σύλλογος Εκπαιδευτικών Παιονίας διοργανώνουν το 2ο Παιδαγωγικό Συνέδριο Κιλκίς με τίτλο:
«Δημιουργικότητα και Φαντασία στη Σχολική Τάξη».
Θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 18 Μαΐου και την Κυριακή 19 Μαΐου στο κτήριο των
Επαγγελματικών Σχολών (ΕΠΑ.Σ.) της Δημόσιας Υπηρεσίας Απασχόλησης Κιλκίς (πρώην Ο.Α.Ε.Δ.).
Η προσέλευση θα πραγματοποιείται 09:30‐10:00 π.μ. και η έναρξη στις 10:00 π.μ.

Πρόσκληση γονέων για το 2ο Παιδαγωγικό Συνέδριο Κιλκίς

Το Άγιο Πάσχα

Περιμένοντας τις ημέρες του Πάσχα μέσα από εικαστικές δράσεις, παιχνίδια, παζλ, παραμύθια κ.α

Επίσκεψη κτηνιάτρου

Σε συνεργασία με το δημοτικό, τα παιδιά ειχαν την ευκαιρια να μάθουν με τη βοήθεια της κτηνιάτρου, πως μπορούμε να φροντίζουμε τα ζωάκια αλλα και να προστατευόσαστε από αυτά οταν χρειάζεται.

Το επάγγελμα του Πυροσβέστη

Με τα παιδιά του σχολείου μας, είχαμε τη χαρά να γνωρίσουμε από κοντά το επάγγελμα του πυροσβέστη, το σημαντικό του έργο αλλά και τα εξαρτήματα που χρειάζεται για να ολοκληρώσει μια αποστολή. Με βιωματικό τρόπο, τα παιδιά ήρθαν σε επαφή με το επάγγελμα, ενώ για λίγο έγιναν πυροσβέστες και “έσβησαν” φωτιές.

Ευχαριστούμε πολύ τους ανθρώπου που μας μετέφεραν την όρεξη και τη γνώση τους για το επάγγελμα του Πυροσβέστη.

Επαγγέλματα: Σώματα Ασφαλείας

Με τα παιδιά μιλήσαμε και είδαμε τα σώματα ασφαλείας, τα εργαλεία που χρησιμοποιούν, τις στολές τους και την προσφορά τους στον τόπο και τις ζωές μας. Μάθαμε τα τηλέφωνα εκτάκτου ανάγκης και που απευθυνόμαστε σε ανάλογες περιπτώσεις.

Το επάγγελμα του φούρναρη

Επισκεφτήκαμε τον φούρνο του χωριού μας, όπου ο κύριος Παντελής μας μίλησε για τα μυστικά του επαγγέλματος και μας κέρασε λιχουδιές!

Επαγγέλματα Υγείας

Αφού μάθαμε για το σημαντικό έργο των επαγγελμάτων υγείας, φτιάξαμε το βαλιτσάκι του γιατρού, ¨εξετάσαμε” τους ασθενείς με τα κατάλληλα εργαλεία και στο τέλος επισκεφτήκαμε το φαρμακείο της γειτονιάς μας.