ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΓΙΟΡΤΗ

Σας προσκαλούμε στο Νηπιαγωγείο να σας δείξουμε τι μάθαμε. Την Τρίτη 11 Ιουνίου 2024 και ώρα 7.15 το απόγευμα στο Νηπιαγωγείο Μελισσοχωρίου.

ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ

Με τα νήπια, επισκεφθήκαμε το Δημοτικό σχολείο. Εκεί, γνωρίσαμε τους δασκάλους, συναντήσαμε τους παλιούς συμμαθητές και μας ξενάγησαν στον χώρο του σχολείου. Έτσι τα παιδιά ήρθαν σε επαφή με το μέρος που θα περάσουν τη νέα σχολική χρονιά.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΟ ΜΟΣΧΟΠΟΔΙ

Πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική εκδρομή στο Μοσχοπόδι με θέμα “Μάντεψε τη δύναμη του σπόρου”, όπου εκεί οι μαθητές μας, μάθαν μια νέα τεχνική σποράς.

ΥΓΙΕΙΝΕΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ

Αγαπητοί γονείς, το Νηπιαγωγείο Μελισσοχωρίου αναλαμβάνει την πρωτοβουλία να συγκεντρώσει υγιεινές συνταγές με σκοπό να βοηθήσουμε τους μαθητές σε έναν σωστό τρόπο διατροφής. Ζητούμε από μέρους σας, να γράψετε τις δικές σας συνταγές στο Padlet του σχολείου μας https://padlet.com/9fwteinhkar8/padlet-ohzf4l3rp45vr41a ,ώστε να τις γνωρίσουμε και να τις εφαρμόσουμε όλοι μας.

Μετάβαση στο padlet.com

ΜΙΑ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Την Παρασκευή 19 Απριλίου επισκέφθηκε το σχολείο μας, η συγγραφέας Γιολάντα Τσιαμπόκαλου. Μας αφηγήθηκε ιστορίες από τα βιβλία  της και μας εξήγησε πως εμπνέεται, για να γράψει ένα παραμύθι. Τέλος, μας βοήθησε να καταλάβουμε τη διαδικασία για να τυπωθεί ένα βιβλίο και να φτάσει στη βιβλιοθήκη μας.   10

ΠΙΚ-ΝΙΚ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΚΑΙ ΦΡΟΥΤΟΣΑΛΑΤΑ

Την Παρασκευή 12 Απριλίου, πήγαμε εκδρομή στο γήπεδο του Μελισσοχωρίου. Πέρα από τον ψυχαγωγικό ρόλο της εκδρομής οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με το “καλάθι του πικ-νικ”. Συζητήσαμε για τις διατροφικές συνήθειες και τη ξεχωριστή σημασία των φρούτων. Στη συνέχεια, απολαύσαμε ένα ξεχωριστό πικ-νικ στο γήπεδο.  Έπειτα, γνωρίσαμε τα φρούτα εποχής, τα μυρίσαμε, τα αγγίξαμε κ τέλος μαντέψατε ποια είναι αυτά. Ακολουθήσε το παιχνίδι “φρουτογευσιγνωσίας”. Γευτήκαμε μυρωδάτα φρούτα με κλειστά μάτια και τέλος φτιάξαμε και φάγαμε με όρεξη, τη δική μας φρουτοσαλάτα.

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ

Για την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου επισκέφθηκε το Νηπιαγωγείο μας ο δάσκαλος και συγγραφέας Βασίλης Καραβίδας. Αρχικά, τον γνωρίσαμε κάνοντάς του μερικές ερωτήσεις και στη συνέχεια, μας αφηγήθηκε το παραμύθι με τίτλο “Το δέντρο που σκόρπιζε ευτυχία”. Μέσα από το παραμύθι μάθαμε για την συνεργασία και πόση σημαντική είναι για να πετύχουμε. Έπειτα, φτιάξαμε και εμείς το δικό μας δέντρο το “χρωματιστό δέντρο της ευτυχίας”.

ΟΙ ΠΙΝΑΚΕΣ ΜΑΣ

Με αφορμή την επίσκεψή μας στην Εθνική Πινακοθήκη, αποφασίσαμε να ζωγραφίσουμε κι εμείς τους πίνακες που είδαμε. Πρώτα, αντιστοιχίσαμε τις έγχρωμες με τις ασπρόμαυρες εικόνες. Έπειτα, θυμηθήκαμε τον τίτλο του κάθε πίνακα και τον βάλαμε στη σωστή εικόνα και στη συνέχεια ζωγραφίσαμε τον πίνακα που μας άρεσε περισσότερο.

ΕΚΔΡΟΜΗ

Την Τετάρτη 27 Μαρτίου 2024 επισκεφθήκαμε την Εθνική Πινακοθήκη και τον Εθνικό Κήπο. Εκεί, είδαμε πίνακες εμπνευσμένους από την Ελληνική επανάσταση, αναπαραστήσαμε με το σώμα μας τους πίνακες και θαυμάσαμε την υπέροχη τέχνη της ζωγραφικής. Έπειτα, πήγαμε στον Εθνικό Κήπο, όπου είδαμε τα ζωάκια και παίξαμε στην παιδική χαρά.

Αποκριάτικο Πάρτι

Την Παρασκευή 15 Μαρτίου έλαβε χώρα το αποκριάτικο πάρτι μας με μεγάλη επιτυχία! Χορέψαμε, τραγουδήσαμε και παίξαμε πολλά παιχνίδια!