ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΡΙΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ

Η 1η Οκτωβρίου έχει καθιερωθεί ως <<Παγκόσμια Ημέρα για την Τρίτη Ηλικία>>. Την ημέρα αυτή είναι μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία να κάνουμε ένα αφιέρωμα στους παππούδες και στις γιαγιάδες, τα τόσα σημαντικά αυτά πρόσωπα στη ζωή των παιδιών και όχι μόνο!!

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Εκφοβισμού στις 27 Σεπτεμβρίου οι μικροί μας μαθητές μαθαίνουν για τον αθλητισμό και τα οφέλη του!

1.Κατασκευή αφίσας <<Αγαπώ την άθληση…αγαπώ την υγεία μου>>

2. Ας γίνουμε μικροί πρωταθλητές!!

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΕΙΡΗΝΗΣ

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ειρήνης 21 Σεπτεμβρίου τα παιδιά έστειλαν τα δικά τους μηνύματα με την κατασκευή αφίσας, με ζωγραφιές και άλλες αφίσες!!

ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΜΑΣ

1.<< Οι κανόνες του σχολείου μας είναι θησαυροί>>!!

2.Μικρα χεράκια συμφωνούν…αστεράτους κανονισμούς δημιουργούν!!!

ΜΑΘΑΙΝΩ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ

1. Μαθαίνω το αρχικό του γράμμα του ονόματος μου με την τεχνική του Piet Mondrian!

2.Τουβλάκι τουβλάκι χτίζω το όνομα μου! Βάζω τόσα τουβλάκια όσα και τα γράμματα του ονόματος μου!

3.Βρίσκω το όνομα μου και το βάζω δίπλα στο όνομα που είναι στο συρτάρι μου!

ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ

Παρακολουθήσαμε θεατρική παράσταση απο την θεατρική ομάδα ¨Ο Μικρός Νότος¨ στο χώρο του Δημοτικού Σχολείου με τίτλο << Ο Ραφτάκος των λέξεων>>!!