Το σχολείο μας

Το Παπαδάκειο Νηπιαγωγείο στεγάζεται σε μια βίλα της δεκαετίας του ‘60, στην Άνω Γλυφάδα. Το όμορφο αυτό σπίτι, με τη μεγάλη αυλή και τον κήπο με τις λεμονιές ήταν η κατοικία του Στρατή Παπαδάκη, δασκάλου στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Γλυφάδας, (την γνωστή “παράγκα” της Καραχάλιου) και της γυναίκας του, Ιωάννας.

Το ζευγάρι δεν κατάφερε να αποκτήσει παιδιά, όμως το σπίτι τους, όσο ζούσαν εκεί, ήταν πάντα γεμάτο από τα παιδάκια της γειτονιάς, που έπαιζαν στον κατάφυτο κήπο. Ο Στρατής και η Ιωάννα Παπαδάκη θέλησαν, όταν φύγουν και οι δύο από τη ζωή, το σπίτι τους να γίνει νηπιαγωγείο. Έτσι, το κληροδότησαν για αυτόν τον σκοπό στον Δήμο Γλυφάδας.

Με το πέρασμα των χρόνων το Παπαδάκειο Νηπιαγωγείο δεν μπορούσε πλέον να καλύψει τις ανάγκες των παιδιών της περιοχής λόγω της εφαρμογής της δίχρονης υποχρεωτικής σχολικής εκπαίδευσης, της περιορισμένης χωρητικότητας και της παλαιότητας του κτιρίου, οπότε ανακαινίστηκε.

Με πρωτοβουλία του Δημάρχου Γλυφάδας, Γιώργου Παπανικολάου, το καλοκαίρι του 2021, οι χώροι μεγάλωσαν και το κτίριο ανακατασκευάστηκε.

papadakeio nipiagogeio glyfada 51 papadakeio nipiagogeio glyfada 8

20211004 144214 20211004 144207