Έτσι απλά αποχαιρετούμε και την φετινή σχολική χρονιά! Ευχόμαστε σε όλους και όλες καλό καλοκαίρι! Ραντεβού το Σεπτέμβρη με νέες δυνάμεις!!!
Η αλληλεγγύη είναι στο ΑΙΜΑ μας…
Τί ζητούσε μια φορά η αλεπού στη ρεματιά; Με αφορμή το ομώνυμο βιβλίο του Κώστα Μάγου το οποίο προσεγγίζει με πολύ ωραίο τρόπο το ζήτημα της εθελοντικής αιμοδοσίας, η Μαριλού η αλεπού ήρθε στο σχολείο μας για να μας διηγηθεί την ιστορία της! Επειδή μας ενθουσίασε, αποφασίσαμε αρχικά να την δραματοποιήσουμε κι έπειτα να μάθουμε περισσότερα για το αίμα μας. Παίξαμε το επιτραπέζιο παιχνίδι της Μαριλούς και με τη βοήθεια του bee-bot σχεδιάσαμε διαδρομές ώστε να την οδηγήσουμε στο νοσοκομείο του δάσους. Η Μαριλού μας ξεσήκωσε κι έτσι αποφασίσαμε να ευαισθητοποιήσουμε την τοπική κοινότητα φτιάχνοντας αφίσες, τις οποίες κολλήσαμε στα καταστήματα του χωριού, προτρέποντας τους κατοίκους να γίνουν κι αυτοί εθελοντές αιμοδότες. Όλοι μας δέχτηκαν με αγάπη! Δεν τελειώσαμε όμως εδώ… ακολουθεί η τελική μας γιορτή η οποία είναι βασισμένη στην ιστορία της Μαριλούς, ώστε να κινητοποιήσουμε και τους γονείς μας!
Έτοιμη η πρόσκληση και τα σκηνικά για τη γιορτή μας !
Μια κάμπια πολύ πεινασμένη!
Με αφορμή το υπέροχο βιβλίο του Eric Carle ΄΄Μια κάμπια πολύ πεινασμένη΄΄, προσεγγίσαμε τον κύκλο ζωής της πεταλούδας. Ταϊσαμε την κάμπια μας κάνοντας παράλληλα εξάσκηση στην ακολουθία των ημερών, είδαμε βίντεο με τη μεταμόρφωση της πεταλούδας την οποία δραματοποιήσαμε, δημιουργήσαμε τον κύκλο ζωής της και στο τέλος φτιάξαμε τις δικές μας πολύχρωμες πεταλούδες!
Ομιλία: ΄΄ Έγκαιρη παρέμβαση : Τα σημάδια που δεν πρέπει να αγνοήσω΄΄
Το Νηπιαγωγείο Αραβησσού σε συνεργασία με το Νηπιαγωγείο Λάκκας διοργανώνει ομιλία με θέμα την πρώιμη παρέμβαση η οποία είναι καθοριστική για την εξέλιξη του παιδιού. Γονείς και εκπαιδευτικοί συχνά αναρωτιόμαστε αν θα πρέπει να μας απασχολήσουν ιδιαίτερα κάποιες συμπεριφορές των παιδιών! Άλλοτε πάλι δεν τις αντιλαμβανόμαστε ή τις προσπερνάμε από άγνοια ή φόβο. Ποια είναι τελικά τα σημάδια που δεν πρέπει να αγνοήσουμε ώστε να βοηθήσουμε τα παιδιά μας; Η ειδική παιδαγωγός Μελανία Λαζαρίδου θα μας βοηθήσει να τα διακρίνουμε ώστε να αντιμετωπίσουμε τις όποιες δυσκολίες έγκαιρα και αποτελεσματικά! Είστε όλοι ευπρόσδεκτοι!
Φτιάξε ένα παραμύθι…
Επειδή αγαπάμε πολύ τα παραμύθια και τα βιβλία γενικότερα, αποφασίσαμε να γίνουμε συγγραφείς αλλά και εικονογράφοι!
Έτσι με αφορμή την παραμυθοτράπουλα ΄΄Φτιάξε ένα παραμύθι΄΄ η οποία περιλαμβάνει τρεις ενότητες (ήρωες, ζώα, αντικείμενα) (https://enakeimenomiaeikona.blogspot.com/2018/02/blog-post.html?fbclid=IwAR1E6kt_RtjASH5Rn0jdesf8U4ht3VaXjwW8MP6rP87RIyH28Xb1Ns15uHE), επιλέξαμε τις κάρτες που θα χρησιμοποιήσουμε και βάλαμε τη φαντασία μας να δουλέψει…
Καταγράψαμε τις αρχικές μας ιδέες, τις οποίες τελειοποιήσαμε ώστε να ολοκληρώσουμε την ιστορία, ζωγραφίσαμε τις σκηνές, κολλήσαμε… και έτοιμο το βιβλίο μας! Στολίζει τη βιβλιοθήκη της τάξης μας!
Καλό θα ήταν όμως να μπορούν να το απολαύσουν περισσότεροι… έτσι το μετατρέψαμε σε e-book ώστε να το μοιραστούμε και με τους γονείς μας! Και επειδή αρκετοί από τους γονείς του σχολείου μας δυσκολεύονται στην ανάγνωση και την κατανόηση της ελληνικής γλώσσας προσθέσαμε και αφήγηση, στα ελληνικά και στα αλβανικά! Ας το απολαύσουμε!!!
Αφήγηση στα ελληνικά:
Αφήγηση στα αλβανικά:
Καλό Πάσχα!!!
Κατασκευές, ευχετήριες κάρτες, λαμπάδες, λαζαράκια, κυνήγι και βάψιμο αβγών και πολύ παιχνίδι γέμισαν τις μέρες μας πριν τις διακοπές του Πάσχα!!!
Επιπλέον εμπλουτίσαμε τις πρότερες γνώσεις μας μαθαίνοντας έθιμα, γεγονότα και θαύματα από τη ζωή του Χριστού και ολοκληρώσαμε με την επίσκεψή μας στην Ά τάξη του Δημοτικού Σχολείου. Εκεί είπαμε τα κάλαντα του Λαζάρου, κεράσαμε τα νόστιμα λαζαράκια που φτιάξαμε και κάναμε όλοι μαζί μια υπέροχη κατασκευή!
Εργαστήρια Δεξιοτήτων: Δημιουργώ και Καινοτομώ – Δημιουργική Σκέψη και Πρωτοβουλία. STEM – Ρομποτική ΄΄Και η Γη γυρίζει…΄΄
“Κάλλιστον κόσμος, ποίημα γαρ Θεού” (το πιο καλό πράγμα που έφτιαξε ο Θεός είναι ο κόσμος) ~ Θαλής ο Μιλήσιος
Στο πλαίσιο των εργαστηρίων δεξιοτήτων εξερευνήσαμε το Ηλιακό μας Σύστημα! Ξεκινήσαμε κάνοντας υποθέσεις για το φαινόμενο της εναλλαγής μέρας-νύχτας, αναζητήσαμε πληροφορίες, παίξαμε, πειραματιστήκαμε, καταλήξαμε σε συμπεράσματα και καταγράψαμε τις κινήσεις της Γης (περιστροφή, περιφορά).
Παρακολουθήσαμε βίντεο για το Ηλιακό Σύστημα και τον Γαλαξία μας και εξερευνήσαμε το online μοντέλο του ηλιακού συστήματος και του νυχτερινού ουρανού ( https://www.solarsystemscope.com/ ).
Μάθαμε τις εκδοχές για τη δημιουργία του Γαλαξία μας σύμφωνα με τη μυθολογία αλλά και την επιστήμη, προσεγγίσαμε βιωματικά τη μεγάλη έκρηξη (Big Bang) και την τοποθετήσαμε στην αρχή της ιστοριογραμμής μας.
Ακόμη ταξιδέψαμε στη Σελήνη παρέα με τον Νηλ Άρμστρονγκ, εκτοξευτήκαμε με τους πυραύλους μας, και οδηγήσαμε τον αστροναύτη μας με το bee bot στη Σελήνη σχεδιάζοντας την κοντινότερη διαδρομή. Τέλος παρατηρήσαμε και καταγράψαμε τις φάσεις της Σελήνης.
Το ενδιαφέρον για το θέμα υπήρξε μεγάλο! Μάθαμε πολλά και διασκεδάσαμε!
Δράσεις με γονείς…
Οι γονείς του σχολείου μας, μας στηρίζουν πάντα και μας βοηθούν στο εκπαιδευτικό μας έργο! Συμμετέχουν με χαρά στις δράσεις που κάνουμε δίνοντας έτσι τη δική τους αξία, καθώς με την παρουσία τους στα δρώμενα του σχολείου ενισχύουν την αγάπη και το ενδιαφέρον των παιδιών για τη μάθηση! Μερικές τέτοιες δράσεις ακολουθούν στη συνέχεια:
Ακούσαμε χριστουγεννιάτικο τραγούδι στην Αλβανική γλώσσα…
Παίξαμε παιχνίδια…
Φτιάξαμε σοκολατάκια…
Ζυμώσαμε την Κυρά Σαρακοστή…
Παίξαμε θέατρο σκιών…
Φυτέψαμε λουλούδια, λαχανικά και βάψαμε πέτρες…
Βάψαμε αβγά…
Σας ευχαριστούμε για όλα!!!!!
΄΄ Συνοδοιπόροι της αγάπης – Μεγάλα Παράθυρα- Μέρος 3΄΄
Η τρίτη δημιουργία του δικτύου αγάπης των δεκατεσσάρων Νηπιαγωγείων, με στόχο την ανάδειξη της συμπερίληψης είναι έτοιμη! Πρόκειται για ένα συνεργατικό έργο το οποίο στολίζει όλα τα σχολεία που συμμετέχουν στη δράση. Κάθε σχολείο έχει αναλάβει να δημιουργήσει ένα τμήμα του, με ένα υλικό της επιλογής του (φυσικό, ανακυκλώσιμο, επαναχρησιμοποιούμενο). Τα υπόλοιπα σχολεία αναπαράγουν το κάθε κομμάτι και έτσι συνθέτουν το τελικό συνεργατικό έργο τέχνης εξ αποστάσεως! Η δράση ολοκληρώνεται με την έκθεση ζωγραφικής των πολυαισθητηριακών έργων όλων των σχολείων στα Χανιά! Ευχαριστούμε όλα τα σχολεία για την εκπληκτική συνεργασία και ιδιαιτέρως το Νηπιαγωγείο Ταυρωνίτη, που εμπνεύστηκε και συντόνισε τη δράση!
Το έργο μας ετοιμάστηκε και στολίζει τον διάδρομο του σχολείου μας!