Αγιασμός νηπίων σχολ.έτους 2024-2025

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες, σας ενημερώνουμε ότι ο Αγιασμός στο Νηπιαγωγείο μας για τη νέα Σχολική Χρονιά, θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου 2024, και ώρα 9:ΟΟπμ  στον προαύλιο χώρο του 26ου Δημοτικού Σχολείου. Στην συνέχεια θα ακολουθήσει σύντομη ενημέρωση των γονέων σχετικά με την οργάνωση και λειτουργία του νηπιαγωγείου.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του Νηπιαγωγείου Αμπελακίων

Καλοκαιρινή γιορτή!

Την  Πέμπτη 6 Ιουνίου πραγματοποιήθηκε η  καλοκαιρινή γιορτή μας στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας. Οι μικροί μας μαθητές παρουσίασαν με ενθουσιασμό όλες τις γνώσεις που αποκόμισαν μέσα από την ενασχόλησή τους με τα εργαστήρια δεξιοτήτων, που υλοποιήθηκαν την σχολική χρονιά 2023-2024.

Μέσα από ποιήματα, τραγούδια  και αφίσες που κατασκεύασαν  τα ίδια τα παιδιά μας έδωσαν συμβουλές για σωστή διατροφή ,μας ταξίδεψαν στο διάστημα, μας μίλησαν για την αξία της οικογένειας και για την  ευθύνη όλων μας να διατηρήσουμε το θαλάσσιο περιβάλλον καθαρό.

Μετά την παρουσίαση των παιδιών, η εμψυχώτρια κ. Βάγια Γουλοπούλου, χάρισε τόσο σε μικρούς  όσο και σε μεγάλους στιγμές γέλιου και χαράς. Την εκδήλωση τίμησε με την παρουσία της η  Σύμβουλος Εκπαίδευσης κ Ευανθία Κοτρώτσιου .

Συνεργατικό παραμύθι “Το Ιπτάμενο βιβλίο”

Το συνεργατικό παραμύθι δημιουργήθηκε από τα παιδιά του Νηπιαγωγείου Αμπελακίων και Αγίου Κωνσταντίνου Τρικάλων. Η δράση ξεκίνησε με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου. Πρωταγωνιστής του παραμυθιού μας  φυσικά ….ένα βιβλίο. Και τι βιβλίο ,ιπτάμενο!!. Η εικονογράφηση έγινε επίσης από τα ίδια τα παιδιά και η εφαρμογή που χρησιμοποιήσαμε για τη  δημιουργία του σε ψηφιακό ήταν το storyjumper.

book title
Διαβάστε το βιβλίο στο StoryJumper

Μια υπαίθρια βιβλιοθήκη …στο νηπιαγωγείο μας!

Ένας ακόμη στόχος του σχεδίου δράσης «Με ένα βιβλίο συντροφιά» πραγματοποιήθηκε. Η δημιουργία μια υπαίθριας βιβλιοθήκης από τα ίδια τα παιδιά. Η αυλή για εμάς είναι ένας χώρος παιχνιδιού αλλά και χαλάρωσης.

Πως μπορούμε όμως να φτιάξουμε μια υπαίθρια βιβλιοθήκη;

Μετά από συζήτηση μαζί με τα παιδιά καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι δεν χρειαζόμαστε και πολλά πράγματα για να στήσουμε την βιβλιοθήκη μας , ένα ξύλινο τελάρο ήταν αρκετό για τη δημιουργία της.

Το ζωγραφίσαμε, γράψαμε μηνύματα για τα βιβλία, τοποθετήσαμε τα βιβλία μέσα στο τελάρο και τέλος στήσαμε την βιβλιοθήκη μας στον κορμό ενός από τα δέντρα μας.

Η υπαίθρια βιβλιοθήκη μας ενθουσίασε τους μικρούς μας μαθητές!!

Ανώνυμο σχέδιο 3

Ανώνυμο σχέδιο 5Ανώνυμο σχέδιο 6Ανώνυμο σχέδιο 7Ανώνυμο σχέδιο 4

Λαϊκά Παραμύθια

Ένας από του βασικούς στόχους του σχεδίου δράσης «Με ένα βιβλίο συντροφιά», που υλοποιείται στο νηπιαγωγείο μας τη φετινή σχολική χρονιά ,είναι και  η γνωριμία των μαθητών με τα  λαϊκά παραμύθια του τόπου μας και όχι μόνο. Τα λαϊκά παραμύθια είναι οι ιστορίες που έχουν μεταδοθεί με τον προφορικό λόγο και προέρχονται κυρίως από τους απλούς ανθρώπους και στηρίζονται στη φαντασία.

Σε αυτή μας την προσπάθεια πολύ σημαντική ήταν και η δωρεά του βιβλίου του κ. Πολυχρόνη Νταλάση «65 Ανέκδοτα Λαϊκά Παραμύθια». Πρόκειται για μια συλλογή λαϊκών παραμυθιών του τόπου μας .Ο σύλλογος διδασκόντων του νηπιαγωγείου τον ευχαριστεί θερμά.

εικόνα Viber 2024 05 24 13 19 42 436

Με αφορμή την ενασχόλησή μας με το ηλιακό σύστημα μέσω των εργαστηρίων δεξιοτήτων, ένα από τα παραμύθια που αφηγηθήκαμε ήταν: «Ο Αυγερινός, η Πούλια και το Φεγγάρι».   Μετά την αφήγηση του παραμυθιού, ακολούθησε και η επεξεργασία του. Τα παιδιά ζωγραφίσανε τι τους έκανε περισσότερη εντύπωση από το παραμύθι σε ένα ανοιχτό φύλλο εργασίας και μάθανε και την λαϊκή ονομασία της Αφροδίτης που είναι Αυγερινός.

Γιορτή Μητέρας

Η γιορτή της Μητέρας γιορτάζεται σε όλον τον κόσμο τη 2η Κυριακή του Μαΐου!

Η σημερινή μέρα λοιπόν ήταν αφιερωμένη στις γλυκές μας μανούλες!

Σε αυτό το ξεχωριστό πρόσωπο που είναι πάντα δίπλα μας όταν τη χρειαζόμαστε και  που μας μεγαλώνει με τόση φροντίδα και αγάπη. Οι μαθητές και οι μαθήτριες του νηπιαγωγείου μας ,με αφορμή αυτήν την γιορτή γράψανε τις δικές τους ευχές προς τις μαμάδες τους και δημιούργησαν μια όμορφη κάρτα για να την  προσφέρουν!

Ανώνυμο σχέδιο1715609874967

Χρόνια Πολλά σε όλες τις μανούλες!!!!!

Πάσχα 2024

Η σημαντικότερη γιορτή της Χριστιανοσύνης, το Πάσχα  πλησιάζει και στο νηπιαγωγείο μας αρχίσαμε να μιλάμε για τα Πάθη του Χριστού και για τα γεγονότα της Μεγάλης Εβδομάδας.

Μάθαμε τι είναι το Πάσχα, πόσο διαρκεί και γνωρίσαμε τα έθιμα της Μεγάλης Εβδομάδας.

Ανάσταση Λαζάρου, ζυμώσαμε τα δικά μας λαζαράκια, μάθαμε τα κάλαντα του Λαζάρου και τα ακούσαμε και στο νηπιαγωγείο μας από τις «Λαζαρίνες» που  ήρθαν και μας τα τραγούδησαν.5bb4c7b6 0556 4122 adb7 28b596fb507ennnnn

Φτιάξαμε τις πασχαλινές μας κάρτες και καλαθάκια, μετατρέψαμε το ρομποτάκι μας σε λαγουδάκι και το οδηγήσαμε στο αγαπημένο μας αυγουλάκι και τέλος παίξαμε το πασχαλινό παιχνίδι: «Το κυνήγι των κρυμμένων αυγών» στην αυλή μας.

Ανώνυμο σχέδιο 1     Ανώνυμο σχέδιο 2

Πάσχα 2024

Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων

Η 4η Απριλίου είναι γνωστή ως η παγκόσμια ημέρα αδέσποτων ζώων. Από τη φετινή σχολική χρονιά όμως καθιερώθηκε και η Πανελλήνια σχολική ημέρα φιλοζωίας.

Με αφορμή την ημέρα αυτή οι μαθητές παρακολούθησαν διαδικτυακά μια ενημέρωση από την  Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία. Μιλήσαμε για τα αδέσποτα ζώα και τους για τους τρόπους με τους οποίους μπορούμε να τα βοηθήσουμε και να δείξουμε την αγάπη μας και την φροντίδα.

5020e10a bc7d 467d 972a c34dfe72f403

93816f52 6371 4983 b02b 252974d28e9b

ΕΠΕΤΕΙΟΣ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ 1821

Την Παρασκευή 22 Μαρτίου, οι μαθητές του νηπιαγωγείου Αμπελακίων με ποιήματα και τραγούδια τίμησαν τη διπλή γιορτή του Ευαγγελισμού  και της Ελληνικής Επανάστασης. Επίσης με μεγάλο ενθουσιασμό τα νήπια έκαναν την καθιερωμένη παρέλαση στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας.

304ce462 a7ad 472d b037 f4cc3cd31016 1 ffb901c8 c9f8 4c8c 9414 4ba96be846f6ffb901c8 c9f8 4c8c 9414 4ba96be846f6 ea50901e e526 4d7a a10a 25619b9ba648