Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2023

sid1

Το Νηπιαγωγείο Αμπελακίων Τρικάλων είναι υποστηρικτής στον εορτασμό της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2023.

Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου διοργανώνεται κάθε χρόνο από το δίκτυο Insafe/INHOPE με την υποστήριξη της Κομισιόν, με σκοπό να προωθήσει την ασφαλή και θετική χρήση της ψηφιακής τεχνολογίας, ιδιαίτερα ανάμεσα σε παιδιά και νέους ανθρώπους. Τη δεύτερη μέρα της δεύτερης εβδομάδας του δεύτερου μήνα κάθε χρόνο, κατά τον εορτασμό της ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου, χιλιάδες άνθρωποι ενώνονται για να αφυπνίσουν σε θέματα σχετικά με την ασφάλεια στο διαδίκτυο, συμμετέχοντας σε εκδηλώσεις και δράσεις παγκοσμίως.

Ο  χάρτη με τους υποστηρικτές , που έμπρακτα ενώνουν τις φωνές τους για ένα ασφαλέστερο και ποιοτικότερο διαδίκτυο για εμάς και τα παιδιά μας.

Μπορείτε να δείτε το χάρτη  ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ

Και το νηπιαγωγείο μας, στο χάρτη υποστηρικτών σχολείων.

.2

Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου προσφέρει την ευκαιρία να αναδείξουμε τις θετικές χρήσεις της τεχνολογίας και να διερευνήσουμε το ρόλο που όλοι διαδραματίζουμε συμβάλλοντας στη δημιουργία μιας καλύτερης και ασφαλέστερης διαδικτυακής κοινότητας.

#SID2023 #SaferInternetDay

Make a wish, Πιστοποιητικό υιοθεσίας!

Το σχολείο μας  συμμετείχε φέτος στο Πρόγραμμα «Αστέρι της Ευχής», βάζοντας το δικό του λιθαράκι στην πραγματοποίηση ευχών παιδιών που πάσχουν από σοβαρές για τη ζωή τους ασθένειες. Το πρόγραμμα Αστέρι της Ευχής, εδώ και 24 χρόνια αποτελεί ένα από τα βασικά προγράμματα εξεύρεσης πόρων του Οργανισμού Make A  Wish,  ώστε να μπορούν να υλοποιηθούν ευχές παιδιών που έχουν στερηθεί την παιδική ανεμελιά. Με μεγάλη  χαρά και  συγκίνηση λάβαμε το Πιστοποιητικό Υιοθεσίας Ευχής από τον Οργανισμό Κάνε Μια Ευχή – Ελλάδα. Ευχαριστούμε του γονείς που στηρίξανε αυτή  τη δράση προσφοράς και αλληλεγγύης .

Κοπή πίτας 2023!

Την πρωτοχρονιάτικη πίτα έκοψε το νηπιαγωγείο μας την Πέμπτη 19/01/2023. Η παρασκευή της βασιλόπιτας έγινε με τη βοήθεια των μικρών μας μαθητών. Η χαρά τους ήταν μεγάλη! Η τύχη ήταν με το μέρος των αγοριών και στα δύο τμήματα. Εκτός από το φλουρί πήρανε και ένα βιβλίο για δώρο. Τους ευχόμαστε να είναι πάντοτε τυχεροί.

Το νηπιαγωγείο Αμπελακίων σας εύχεται Καλή χρονιά!

Ένα δημιουργικό 2023 με υγεία και πολλά χαμόγελα!

χωρίς τίτλο 1

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ 2022-2023

Σχέδια δράσης των εργαστηρίων δεξιοτήτων που θα υλοποιηθούν  το  σχολικό έτος 2022-2023.

1ο Σχέδιο δράσης

3ος θεματικός κύκλος, Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ – Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη

«Αλληλοσεβασμός και Διαφορετικότητα στο Νηπιαγωγείο»

Οκτώβριος & Νοέμβριος 2022

2ο Σχέδιο δράσης

4ος θεματικός κύκλος, Δημιουργώ και Καινοτομώ – Δημιουργική Σκέψη και Πρωτοβουλία

«STE(Α)M και Εκπαιδευτική Ρομποτική μέσα από τον κύκλο του Νερού και την Υδροδυναμική»

Δεκέμβριος 2022 & Ιανουάριος 2023.

3ο  Σχέδιο δράσης

2ος θεματικός κύκλος, Φροντίζω το Περιβάλλον

«1,2,3 Ανακύκλωσε!»

Φεβρουάριος –Μάρτιος 2023

4ο Σχέδιο δράσης

1ος θεματικός κύκλος, Ζω καλύτερα – Ευ Ζην

«Ιππότες της Οδικής Ασφάλειας,, Ιππότης Ευγένιος»

Απρίλιος -Μάιος 2023

Καλωσήρθατε

Στον ιστότοπο αυτό θα βρείτε νέα, ανακοινώσεις και πληροφορίες για το σχολείο μας.
Επισκεφτείτε τις διάφορες σελίδες μας για να μάθετε περισσότερα.

Εκεί μπορείτε να βρείτε διάφορες χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με τους εκπαιδευτικούς που πλαισιώνουν το σχολείο μας, την προσβασιμότητα στο σχολείο μας, τον κανονισμό λειτουργίας, τα νέα του σχολείου μας και τα στοιχεία επικοινωνίας του.