ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ

Την Παρασκευή, 17 Μαΐου 2024 τιμήσαμε στο σχολείο μας τη ΜΗΤΕΡΑ. Λόγω των διακοπών του Πάσχα δεν εορτάσαμε τη συγκεκριμένη ημέρα τη δεύτερη Κυριακή του Μαΐου και έτσι προσκαλέσαμε τις μητέρες των μαθητών και των μαθητριών μας στο σχολείο την πρώτη Παρασκευή αμέσως μετά από τις διακοπές.

Στο σημείο αυτό θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά τις μητέρες των μαθητών και των μαθητριών μας που αποδέχθηκαν την πρόσκλησή μας και συμμετείχαν στην παρακάτω δράση!

Στην αρχή οι μαθητές/τριες ακούσανε την αφήγηση του παραμυθιού “Μόνο εσένα αγαπώ τόσο πολύ” με τη βοήθεια κάποιων μητέρων, οι οποίες μετέφραζαν την ιστορία από την ελληνική στην τουρκική γλώσσα.

Έπειτα, οι μαθητές και οι μαθήτριες μαζί με τις μητέρες τους κατασκεύασαν ένα χάρτινο γλαστράκι με τουλίπες, δώρο για αυτές.

Στο τέλος, οι μαθητές και οι μαθήτριες προσέφεραν στις μητέρες τους την κατασκευή-γλαστράκι με τουλίπες μαζί με το Δίπλωμα Καλύτερης Μαμάς, το οποίο κατασκεύασαν την προηγούμενη ημέρα.

Η κατασκευή “Δίπλωμα Καλύτερης Μαμάς”

Κατασκευή για τη Γιορτή της Μητέρας και στο μάθημα της Αγγλικής Γλώσσας

ΟΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΜΑΣ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΟΤΟΠΟΥΛΑΚΙ

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΛΑΓΟΥΔΑΚΙ

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΟΤΟΠΟΥΛΑΚΙ 2

ΔΩΡΑΚΙΑ ΤΗΣ ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΑΘΗΤΡΙΕΣ

ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΤΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ!!!

ΚΑΛΗ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΜΑΘΗΤΡΙΕΣ!

ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΕΝΔΟΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ – ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΟΥ ΠΙΝΑΚΑ

Την Τρίτη 23 Απριλίου 2024 πραγματοποιήθηκε σεμινάριο ενδοσχολικής επιμόρφωσης, με σκοπό την περαιτέρω ενημέρωση των εκπαιδευτικών σχετικά με τη λειτουργία του διαδραστικού πίνακα. Το σεμινάριο πραγματοποιήθηκε στις 13:30 μ.μ. στον χώρο του νηπιαγωγείου.

Ευχαριστούμε θερμά τον κύριο Ισμαήλ Χαρούν, τον τεχνικό νέων τεχνολογιών του δήμου Μαρωνείας-Σαπών, γιατί αποδέχθηκε με χαρά την πρότασή μας να επισκεφτεί τη σχολική μας μονάδα και να υλοποιήσει το συγκεκριμένο σεμινάριο ενδοεπιμόρφωσης. Επιπλέον, ευχαριστούμε τον δήμο Μαρωνείας-Σαπών για την άμεση ανταπόκριση στο αίτημά μας να μας διαθέσει τον τεχνικό νέων τεχνολογιών του δήμου, με σκοπό την πραγματοποίηση του σεμιναρίου.

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗΣ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΜΕ ΤΙΤΛΟ: “Η ΤΕΧΝΗΤΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ”

Οι εκπαιδευτικοί της σχολικής μας μονάδας συμμετείχαν σε σεμινάριο ενδοσχολικής επιμόρφωσης, το οποίο είχε ως θέμα την Τεχνητή Νοημοσύνη στην εκπαίδευση.

Το σεμινάριο πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 17 Απριλίου 2024 μέσω της πλατφόρμας Webex, διοργανώθηκε από το Νηπιαγωγείο Ριζαριού Τρικάλων και συμμετείχαν σε αυτό πάνω από 100 εκπαιδευτικοί πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Το πρώτο μέρος του τηλε-σεμιναρίου είχε ως θέμα τη διερεύνηση του μετασχηματιστικού ρόλου της τεχνητής νοημοσύνης στην προσχολική εκπαίδευση.

Το δεύτερο μέρος του τηλε-σεμιναρίου αφορούσε στον αντίκτυπο της τεχνητής νοημοσύνης σήμερα και αύριο ενώ στο τέλος παρουσιάστηκε η εφαρμογή τεχνητής νοημοσύνης ChatGPT.

STEM ΚΑΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΔΕΣΠΟΤΩΝ ΖΩΩΝ ΣΥΝΤΡΟΦΙΑΣ

Παρατηρώντας τα αδέσποτα σκυλιά που επισκέπτονται συχνά την αυλή του νηπιαγωγείου μας, μας δόθηκε η ευκαιρία να τιμήσουμε την Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων Συντροφιάς (4 Απριλίου εκάστου έτους).

Παρατηρήσαμε εικόνες ζώων συντροφιάς, μιλήσαμε για τα δικαιώματα, τις ανάγκες, τα συναισθήματά τους κ.ά. και χρησιμοποιήσαμε τη BeeBot “μελισσούλα” για να εντοπίσουμε και να ξεχωρίσουμε τα ζώα συντροφιάς από τα άγρια ζώα.

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗΣ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΜΕ ΤΙΤΛΟ: “STEM Out of the Box: A STEM Approach to Non-STEM Subjects and STEM DISCOVERY CAMPAING”

Συμμετοχή της Προϊσταμένης του Νηπιαγωγείου Αμφίων σε σεμινάριο ενδοσχολικής επιμόρφωσης, το οποίο διοργανώθηκε από το Νηπιαγωγείο Ριζαριού με τη συμμετοχή 118 εκπαιδευτικών πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Το σεμινάριο πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 04 Απριλίου 2024 στις 18:00 μ.μ. μέσω της πλατφόρμας Webex και είχε διάρκεια 2,5 ωρών, με ομιλήτριες την κυρία Μαγκιώση Άννα, Scientix ambassador και την κυρία Ξηραδάκη Ελένη, Scientix amabassador.

Αρχικά, οι εκπαιδευτικοί ενημερώθηκαν από την κυρία Μαγκιώση Άννα σχετικά με τη STEM DISCOVERY CAMPAIGN

και στη συνέχεια η κυρία Ξηραδάκη Ελένη παρουσίασε στις/στους εκπαιδευτικούς ένα μαθησιακό σενάριο με τίτλο: “Science salad or a salad for science?”, το οποίο αφορούσε την προσέγγιση STEM Out of the Box: A STEM Approach to Non-STEM Subjects

ΕΘΝΙΚΗ ΕΟΡΤΗ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ 1821: ΕΠΕΤΕΙΟΣ ΕΟΡΤΑΣΜΟΥ ΤΗΣ ΕΝΑΡΞΗΣ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ

Η ΓΙΟΡΤΗ ΜΑΣ

Ενδεικτικές κατασκευές

ΤΑ ΑΠΟΚΡΙΑΤΙΚΑ ΜΑΣ!

Καλό τριήμερο, καλή και ευλογημένη Μεγάλη Τεσσαρακοστή στις εκπαιδευτικούς!

Αποκριάτικα καπέλα

Κλόουν σε χαρτί

Κλόουν σε πιάτο

Γινόμαστε Αρλεκίνοι

Frozen και Πειρατές

Οι χαρταετοί μας

ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΑΡΙΣΤΕΙΑΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!!!

Η πρώτη μας συμμετοχή στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού είχε ως αποτέλεσμα να λάβουμε το πρώτο μας Πιστοποιητικό Αριστείας!!!

Η συμμαχία στην οποία συμμετείχαμε διοργανώθηκε από την κυρία Μαγκιώση Άννα και το Νηπιαγωγείο Ριζαριού, είχε ως θέμα τους 17 Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης και έλαβαν μέρος σε αυτή πάνω από 100 σχολεία της Ελλάδας και του εξωτερικού.

Ευχαριστούμε θερμά EU CODE WEEK, ευχαριστούμε θερμά κυρία Μαγκιώση!

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΜΕ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΤΟΥ ΧΕΙΜΩΝΑ

ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΩ ΤΑ ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΑ ΡΟΥΧΑ/ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΠΟΥ ΦΟΡΑΩ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ