Μαθαίνω πως να Μελετώ

Για όσους μελετάμε για εξετάσεις, είτε είμαστε μαθητές, φοιτήτές ή παρακολουθούμε κάποιο σεμινάριο, έχουμε να αντιμετωπίσουμε έναν αδυσώπητο εχθρό: τον διαθέσιμο για μελέτη χρόνο. Το Εργαστήριο Ψυχολογίκής Συμβουλευτικής Φοιτητών του τμήματος Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών (Ε.Κ.Π.Α.) μας δίνει χρήσιμες συμβουλές για το πώς να καταφέρουμε να διαχειριστούμε τον χρόνο μας κατά την προετοιμασία των εξετάσεων.

Συμβουλές για τις εξετάσεις

Κατηγορίες: Διάφορα | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μαθαίνω πως να Μελετώ

Το Ερειστικό Σύστημα του Ανθρώπου

Η παρουσίαση που ακολουθεί περιέχει τις βασικές πληροφορίες που συζητήσαμε στην τάξη σχετικά με τον σκελετό του ανθρώπου, δηλαδή τη δομή και τη λειτουργία του, καθώς και τα σημαντικότερα οστά του ανθρώπου. Στο τέλος της παρουσίασης, υπάρχει μια σύντομη άσκηση αυτοαξιολόγησης.

Το Ερειστικό Σύστημα ανθρώπου- Σκελετός

Κατηγορίες: Βιολογία Β΄ Γυμνασίου | Ετικέτες: , , , , , , , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το Ερειστικό Σύστημα του Ανθρώπου

Η Φωτοσύνθεση & ο Αγωγός Ιστός των Φυτών

Η παρουσίαση που ακολουθεί περιέχει τις βασικές πληροφορίες που συζητήσαμε στην τάξη σχετικά με τη διαδικασία της φωτοσύνθεσης, καθώς και τη λειτουργία του αγωγού ιστού στα φυτά.

Φωτοσύνθεση – Αγωγός Ιστός

Κατηγορίες: Βιολογία Α΄ Γυμνασίου | Ετικέτες: , , , , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η Φωτοσύνθεση & ο Αγωγός Ιστός των Φυτών

Αιτωλικό: Η μικρή Βενετία της Ελλάδας

Λίγα λόγια για το Αιτωλικό, έναν από τους ομορφότερους και πιο ιστορικούς, της νεοελληνική ιστορίας, τόπους του νομού Αιτωλοακαρνανίας.

Συνέχεια

Κατηγορίες: Διάφορα | Ετικέτες: , , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αιτωλικό: Η μικρή Βενετία της Ελλάδας

Βιολογία: Εξηγώντας το πολύ απίθανο

“Τίποτα στη Βιολογία δεν έχει νόημα, παρά μόνο υπό το φως της εξέλιξης … Υπό το φως της Εξέλιξης, η Βιολογία είναι ίσως η επίστήμη που προσφέρει τη μεγαλύτερη έμπνευση και ικανοποίηση. Χωρίς το φως της εξέλιξης, γίνεται ένας σωρός από διάφορα γεγονότα, μερικά από τα οποία είναι ενδιαφέροντα ή αξιοπερίεργα, αλλά που δεν συγκροτούν ως σύνολο μία εικόνα με νόημα …” (Theodosius Dobzhansky, 1973)