“Χειμώνας & Ιστορίες”

Ο καιρός τον χειμώνα προσφέρεται για την ανάγνωση ιστοριών. Για αυτό το λόγο, σας προτείνουμε να παρακολουθήσετε την ιστορία που ακολουθεί: “Το μεγάλο πουλόβερ του μικρού αρκούδου” του David Bedford.

“Ζώα του Χειμώνα”

Τον χειμώνα κάποια ζώα πέφτουν σε χειμερία νάρκη. Τί σημαίνει χειμερία νάρκη; Σύμφωνα με την Βικιπαίδεια, με τον όρο χειμερία νάρκη χαρακτηρίζεται μια κατάστασης μακράς ύπνωσης στην οποία και περιέρχονται πολλά ζώα κατά τη διάρκεια του Χειμώνα, και ιδιαίτερα εκείνα που ζουν σε ψυχρότερα γεωγραφικά πλάτη.

Μερικά θηλαστικά (π.χ. οι σκαντζόχοιροι) εύκρατων και αρκτικών περιοχών και πολλά ψάρια [1], ερπετά και αμφίβια περιέρχονται σε αυτήν την κατάσταση. Κατά τη χειμερία νάρκη, ο μεταβολισμός των ζώων αυτών επιβραδύνεται και η θερμοκρασία του σώματός τους μειώνεται αισθητά.

Γενικά η χειμερία νάρκη αρχίζει όταν ο καιρός κρυώνει και η αναζήτηση τροφής είναι πολύ δυσχερής, ενώ η θερμοκρασία του σώματος των θηλαστικών διατηρείται στο συνηθισμένο επίπεδο που όμως μπορεί και να φθάσει τους 0° (όπως στη περίπτωση των χάμστερς), ή να φθάσει ακόμη και στη θερμοκρασία περιβάλλοντος (π.χ. νυχτερίδες).

Τα ζώα που πέφτουν σε χειμερία νάρκη εξ ανάγκης είναι μεγάλου μεγέθους, επειδή ακριβώς αυτά μπορούν να έχουν αρκετό απόθεμα τροφής, χωρίς πολύ μεγάλη επιφάνεια σώματος από την οποία να χάνουν θερμότητα.

Επειδή η θερμοκρασία του σώματός στις αρκούδες δεν πέφτει και μπορεί έτσι εύκολα να ξυπνήσουν από τον χειμωνιάτικο ύπνο τους, θεωρείται ότι δεν πέφτουν σε χειμερία νάρκη αλλά σε μια μορφή ύπνου[2], η οποία αναφέρεται ως χειμέριος ύπνος[3]. Όμως αναφέρεται πολύ συχνά, αν και όχι ορθά, η κατάσταση ύπνωσης της αρκούδας ως χειμερία νάρκη [4].

Στις εύκρατες περιοχές η άνοδος της θερμοκρασίας μέσα στο καταχείμωνο μπορεί να διακόψει προσωρινά τη χειμερία νάρκη αρκετών ζώων και κυρίως των ερπετών.

“Χειμώνας”

Ο Χειμώνας είναι η αγαπημένη εποχή των παιδιών. Η λέξη χειμώνας βγαίνει από την αρχαία ελληνική λέξη  χειμών που με την σειρά του βγαίνει από την λέξη χεῖμα που σήμαινε χειμερινός καιρός, παγωνιάκρύο. Μεταφορικά, επίσης, σημαίνει ψυχρός καιρός με θύελλα.

Τί μπορούμε να κάνουμε όταν χιονίσει; Παρατήρησε τον πίνακα που ακολουθεί.

Άκουσε το τραγούδι “Φέρτε χιόνι, χιόνι αφράτο”, από την ιστορία του Ευγένιου Τριβιζά  “Ο Χιονάνθρωπος και το κορίτσι”.

“Παιδί και Ύπνος”

Ύπνος. Η ώρα του ύπνου για τα παιδιά.

Δρ Ελισάβετ Ευσταθίου, Παιδίατρος

Η σημασία του ύπνου για τα παιδιά και η διαδικασία προετοιμασίας. Η Δρ Ευσταθίου δίνει απαντήσεις σε βασικά ερωτήματα των νέων γονιών.

Η Συναισθηματική μαγεία των Χριστουγέννων

Τα Χριστούγεννα πλησιάζουν, τι συμβαίνει όμως με τον ψυχικό μας κόσμο;

Ο ψυχολόγος Ξηντάρας Γιάννης θα μας βοηθήσει να κατανοήσουμε τις αλλαγές που πραγματοποιούνται.

• Τα παιδιά χρειάζεται να περνάνε δημιουργικά τις ημέρες των εορτών, για το σκοπό αυτό ετοιμάσαμε την ακόλουθη δραστηριότητα.  “Παρατήρησε & Βρες τις διαφορές”
  • Και επειδή Χριστούγεννα χωρίς κατασκευές δεν μπορεί να γίνει, σας προτείνουμε να αξιοποιήσετε υλικά που έχετε στο σπίτι και να δημιουργήσετε…

Καλή σας διασκέδαση!

“Σχηματίζω τη λέξη ΕΛΑΤΟ”

Στην ηλικία των 7-8 ετών ξεκινά να χρησιμοποιεί το διαδίκτυο η πλειοψηφία των παιδιών

Ευάλωτα στους κινδύνους του διαδικτύου προκύπτει ότι είναι τα μικρότερα παιδιά Δημοτικού από τα αποτελέσματα της μεγάλης έρευνας που πραγματοποίησε το 2018 το Ελληνικό κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου του ΙΤΕ σε δείγμα 14.000 μαθητών.

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα η πλειοψηφία των παιδιών (41%) ξεκινά να χρησιμοποιεί το διαδίκτυο στην ηλικία των 7-8 ετών ενώ 20% δηλώνει ότι ξεκίνησε τη χρήση του διαδικτύου στην πολύ μικρή ηλικία των 4-6 ετών. Βάση πάντως της ανάλυσης επιμέρους στοιχείων της έρευνας  προκύπτει πως τα τελευταία χρόνια τα παιδιά μπαίνουν όλο και σε μικρότερη ηλικία στο διαδίκτυο ενώ το 39% των παιδιών Δημοτικού χρησιμοποιεί το διαδίκτυο κάθε μέρα, το 25% περίπου τις μισές μέρες της εβδομάδας, το 23% μόνο τα Σαββατοκύριακα και το 13% ελάχιστα.

ΨΗΦΙΑΚΟ ΛΕΞΙΚΟ

Στην Προσχολική Αγωγή έχουμε τη δυνατότητα να ασχοληθούμε με διάφορες Θεματικές Ενότητες καθ’όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς. Οι εποχές  έδωσαν την ευκαιρία να δημιουργήσουμε ένα ψηφιακό λεξικό. Ενδεικτικά παραθέτουμε κάποιες εικόνες για το Φθινόπωρο  και  τον  Χειμώνα.

ΛΕΞΕΙΣ ΤΟΥ ΦΘΙΝΟΠΩΡΟΥ