ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟΣ

Αντίπαλοι μονοθεϊστές

Μελετήστε το αρχείο για το θρησκευτικό φανατισμό. Παρατηρήστε ότι είναι ένα φαινόμενο που αλλάζει μορφές αλλά παραμένει σταθερό μέσα στο χρόνο. Ποια είναι η κινητήρια δύναμη που ωθεί στο φανατισμό. Μόνο μια αλλαγή στην κλίμακα ιεράρχησης των αξιών μπορεί να λυτρώσει τις ανθρώπινες κοινωνίες.

Θρησκευτικός Φανατισμός

Κατηγορίες: ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ | Ετικέτες: , , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟΣ

ΣΥΜΒΟΛΑ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ

Γενικά Σύμβολα

Περιηγηθείτε στα σύμβολα των διάφορων θρησκειών του κόσμου. Μπορείτε να τα αναγνωρίσετε; Τι παρατηρείτε ως προς την αντίληψη των διάφορων θρησκειών σχετικά με την απεικόνιση του Θεού; Ποια η στάση τους απέναντι στο γεγονός της ζωής; Μετά από τη μελέτη αυτή θα είστε σε θέση να κατανοείται το βαθύτερο νόημα ενός θρησκευτικού συμβόλου και να το αποκωδικοποιείται ώστε να κατανοείτε την αντίληψη μιας θρησκείας απέναντι στη ζωή.

Κατηγορίες: ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΣΥΜΒΟΛΑ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ

ΕΜΒΑΘΥΝΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ

Είσοδος Χερουβικού

Διαβάστε την παρουσίαση και τα σχόλια του Αγίου Παϊσίου Αγιορείτου σχετικά με την προετοιμασία για τη συμμετοχή στο μυστήριο. Γράψτε τις παρατηρήσεις σας και περιγράψτε τις προϋποθέσεις για τη συμμετοχή.

Μετάβαση στο padlet.com

Κατηγορίες: ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΘΕΙΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΑΣ | Ετικέτες: , , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΜΒΑΘΥΝΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ

Η ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ

Εδώ θα δούμε την αξία του μυστηρίου.

Κατηγορίες: ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΘΕΙΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΑΣ | Ετικέτες: , , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ

Καλωσόρισμα!!

File:Movicons2-hello.gif

“File:Movicons2-hello.gif” από Jochen Gros διατίθεται με άδεια χρήσης CC by-sa-2.5

Σας χαιρετώ και εύχομαι μια καλή και δημιουργική συνεργασία με σκοπό την κατάκτηση της γνώσης, την ανταλλαγή πληροφοριών και την αναζήτηση τρόπων επικοινωνίας. Σε αυτή την ψηφιακή γωνιά θα προσπαθήσουμε να έρθουμε σε επαφή με τις διάφορες θρησκείες, να συζητήσουμε γι΄αυτές και να καταλάβουμε το βαθύτερο σκοπό της ύπαρξής τους.

“File:বাংলাদেশ সশস্ত্র বাহিনীর প্রতীক.svg” από Nirvik12 διατίθεται με άδεια χρήσης CC by-sa-3.0

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλωσόρισμα!!