Νόμπελ Χημείας 2021

e1600934585286

Tο Νόμπελ Χημείας 2021 απονεμήθηκε στους Benjamin List και David W.C. MacMillan «για την ανάπτυξη ασύμμετρης οργανοκατάλυσης».

nobel2021

Κατηγορίες: Έρευνα | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Νόμπελ Χημείας 2021

Διαλύματα

chemistry1

Εκφράσεις περιεκτικότητας διαλυμάτων

Παρασκευή διαλύματος χλωριούχου νατρίου με περιεκτικότητα 2%w/v

Κατηγορίες: Μαθήματα, Χημεία Β Γυμνασίου | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Διαλύματα

Οδηγίες για την διδασκαλία του μαθήματος της Χημείας Γυμνασίου (2021-2022)

chemistry teaching 1

Χημεία Γ Γυμνασίου

Χημεία Β Γυμνασίου

Κατηγορίες: Μαθήματα | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οδηγίες για την διδασκαλία του μαθήματος της Χημείας Γυμνασίου (2021-2022)

Ινσουλίνη

.jpg

Η ινσουλίνη είναι ορμόνη που παράγεται στο πάγκρεας και δρα σε όλους τους ιστούς του σώματος (ιδιαίτερα όμως στο ήπαρ, στους μυς και στο λιπώδη ιστό), βοηθώντας στην πρόσληψη της γλυκόζης από τα κύτταρα. Για περισσότερες πληρογορίες πατήστε εδώ.

Κατηγορίες: Χημεία και καθημερινή ζωή | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ινσουλίνη