Τα κλάσματα

Σε κάθε κλάσμα διακρίνουμε τρία στοιχεία:

¾

α) Τον παρονομαστή (στο παραπάνω κλάσμα είναι το 4)

Ο παρονομαστής δείχνει σε πόσα ίσα μέρη χωρίσαμε την ακέραια μονάδα.

β) Τον αριθμητή (στο παραπάνω κλάσμα είναι το 3)

Ο αριθμητής δείχνει πόσα από τα ίσα μέρη της ακέραιας μονάδας πήραμε.

γ) Την κλασματική γραμμή ή γραμμή κλάσματος

Η γραμμή αυτή χρησιμοποιείται όπως το σύμβολο της διαίρεσης (το “διά”), αφού το κλάσμα είναι μια διαίρεση.

Οι χρόνοι των ρημάτων

Οι χρόνοι μας δείχνουν πότε γίνεται αυτό που δηλώνει το ρήμα. Συνολικά έχουμε οκτώ χρόνους. Χωρίζονται σε:

1.Παροντικούς : Ενεστώτας, Παρακείμενος

2.Παρελθοντικούς: Παρατατικός, Αόριστος, Υπερσυντέλικος

3.Μελλοντικούς: Συνοπτικός Μέλλοντας, Εξακολουθητικός Μέλλοντας, Συντελεσμένος Μέλλοντας

Όλοι διαφορετικοί, όλοι μοναδικοί, όλοι ξεχωριστοί, όλοι σημαντικοί!

Σήμερα φτιάξαμε στην τάξη ένα παζλ, για να αποδείξουμε ότι παρά το γεγονός ότι είμαστε όλοι διαφορετικοί, είμαστε ταυτόχρονα και απαραίτητοι ο ένας στον άλλο! Πώς αλλιώς θα φτιαχτεί ένα παζλ, αν δεν συντεθούν τα επιμέρους κομμάτια του; Παράλληλα, ακούσαμε και τραγουδήσαμε ένα σχετικό τραγούδι, για τον σεβασμό στη διαφορετικότητας και την εξάλειψη της σχολικής βίας.

Δημοσιεύσαμε και στη σχολική μας εφημερίδα ένα άρθρο αναφορικά με την παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία:

3 Δεκεμβρίου Παγκόσμια Ημέρα ΑμεΑ

Επίσης, κάναμε και μια δραστηριότητα για τα δικαιώματα των παιδιών στο LearningApps: