Kόκκινη κλωστή δεμένη

Kόκκινη κλωστή δεμένη

Ψηφιακά παραμύθια

Μπορείτε να διαβάσετε το βιβλίο “Η Κίκο και το Χέρι” εδώ

Μέσα από ένα απλό, εικονογραφημένο παραμύθι με πρωταγωνίστρια την Κίκο και τον φίλο της το χέρι, το Συμβούλιο της Ευρώπης δίνει την ευκαιρία στους γονείς, αλλά και στους δασκάλους να εξηγήσουν στα παιδιά τους ποια είναι τα σημεία του σώματος που δεν πρέπει να αγγίζουν οι άλλοι, πώς πρέπει να αντιδράσουν σε τέτοιο ενδεχόμενο και πού να στραφούν για βοήθεια. Μέσα από το παραμύθι αυτό, τα παιδιά μαθαίνουν ότι το σώμα τους τούς ανήκει, ότι υπάρχουν καλά και κακά μυστικά και ότι υπάρχει καλό αλλά και κακό χάδι ή άγγιγμα.

Οι γονείς μπορούν να το διαβάσουν σε παιδιά ηλικίας 3-7 ετών

“Η Κίκο και το Χέρι” – Εικονογραφημένο παραμύθι [+audiobook]

Παιχνίδι με αριθμούς

Στόχος του παιχνιδιού είναι να βάλετε τον κάθε αριθμό στο σωστό σκαλοπάτι. Ο μικρότερος αριθμός μπαίνει στο πρώτο σκαλοπάτι και ανεβαίνουμε.

• Κάνετε κλικ στην πράσινη σημαία για να ξεκινήσετε και στο κόκκινο κουμπί για να σταματήσετε.
  • Κάνετε κλικ με το ποντίκι στον αριθμό που θέλετε να κινήσετε.
  • Ο αριθμός κινείται με τα βελάκια του πληκτρολογίου.
  • Όταν είναι στην σωστή θέση αλλάζει χρώμα.

Καλή διασκέδαση!

Ας στολίσουμε ένα χριστουγεννιάτικο δέντρο!

Κάντε κλικ στην πράσινη σημαία για να αρχίσετε!
Κλικ στο κόκκινο κουμπί για να σταματήσετε!

Κάντε κλικ στο στολίδι που θέλετε να μετακινήσετε.
Μετά το κινείται με τα βελάκια του πληκτρολογίου
και το αφήνετε όπου σας αρέσει.

Μετάβαση στο scratch.mit.edu.

Δημιουργική ανάγνωση!

Παρακάτω θα βρείτε κάποιες προτάσεις για την ανάγνωση παραμυθιού.

Το παιδί ή ο ενήλικας διαλέγει ένα βιβλίο για ανάγνωση. Ξεκινάμε την ανάγνωση με ένα ρυθμικό τραγουδάκι:

“ένα δύο τρία αρχίζει η ιστορία”

“κόκκινη κλωστή δεμένη στην ανέμη τυλιγμένη δώσε κλώτσο να γυρίσει παραμύθι να αρχινήσει”

Μπορούμε να σχολιάσουμε το εξώφυλλο και να κάνουμε ερωτήσεις:

• τι μαντεύεις πως γράφει πάνω στο εξώφυλλο;
  • από που το συμπεραίνεις;
  • σου αρέσουν τα χρώματα;

Ενθαρρύνουμε τα παιδιά να απαντήσουν, (τους εξηγούμε πως το όνομα του παραμυθιού είναι ο τίτλος του, πως στο εξώφυλλο υπάρχουν και άλλες πληροφορίες όπως τον όνομα του συγγραφέα, του ανθρώπου που έφτιαξε την ιστορία, καθώς και το όνομα του ανθρώπου που έκανε τις ζωγραφιές, του εικονογράφου, ή και το όνομα του εκδοτικού οίκου).

Ξεκινάμε την ανάγνωση

Όσο πιο θεατρικά διαβάζουμε τόσο πιο διασκεδαστικό γίνεται.

• Αλλάζουμε την φωνή μας ανάλογα με το ύφος του ήρωα.
  • Μιμούμαστε τις κινήσεις που κάνει κάποιος στο παραμύθι.
  • Σχολιάζουμε μια ζωγραφιά ή και περισσότερες στο παραμύθι.
  • Μετράμε σχέδια ή ζωγραφιές που προσφέρονται για κάτι τέτοιο (π.χ. πόσα λουλούδια βλέπεις στην εικόνα).

Μπορούμε να συζητήσουμε για τον ήρωα ή τους ήρωες της ιστορίας:

• Να θυμηθούμε το όνομα του.
  • Τι ρούχα φορούσε;
  • Τι συναίσθημα είχε;
  • Είχε το ίδιο συναίσθημα σε όλη την διάρκεια της ιστορίας;
  • Τι άλλαξε; γιατί;

Όταν διαβάζουμε

Βάζουμε το δάχτυλο μας στη γραμμή της σελίδας που διαβάζουμε. Έτσι βοηθάμε τα παιδιά  να υιοθετούν συμβάσεις ανάγνωσης όπως ότι διαβάζουμε από πάνω προς τα κάτω και από αριστερά προς δεξιά.

Συνειδητοποιούν ότι ο γραπτός λόγος είναι αναπαράσταση της γλώσσας και η εικόνα (οι ζωγραφιές του παραμυθιού) αναπαράσταση του κόσμου.

Κατανοούν σταδιακά τη σχέση γραπτού προφορικού λόγου, (τα φωνήματα της ομιλούμενης γλώσσας αντιστοιχούν σε γράμματα).

Κατάλληλο παιδικό βιβλίο

Κατάλληλο παιδικό βιβλίο, για τα παιδιά προσχολικής ηλικίας, είναι το βιβλίο που έχει καλαίσθητη εικονογράφηση, μικρό περιεκτικό κείμενο, με λεξιλόγιο κατάλληλο για την ηλικία των παιδιών.

Με το να προσφέρουμε στα παιδιά βιβλία ποιοτικά και κατάλληλα για την ηλικία τους δημιουργούμε καλούς μελλοντικούς αναγνώστες!

Ο παππούς Χρόνος

Ο παππούς Χρόνος είναι ένα παραμύθι για τις τέσσερις εποχές!  Ο παππούς Χρόνος είναι ο οικοδεσπότης ενός γιορτινού δείπνου με καλεσμένους  τα παιδιά του, τις τέσσερις εποχές. Αλλά και τα εγγόνια του, που είναι  οι δώδεκα μήνες! Ο κάθε καλεσμένος αφού χαιρετήσει, συστήνεται στον αναγνώστη παρουσιάζοντας σύντομα και εύστοχα τον εαυτό του!

“Είμαι ο Χειμώνας. Στο πέρασμα μου η φύση κοιμάται, για να μπορεί να καλωσορίσει ξεκούραστη την Άνοιξη και να θρέψει τους καρπούς του καλοκαιριού. Κάτω από τα χιόνια μου κοιμούνται οι σπόροι σιωπηλα και υπομονετικά. Μαζί μου έχω και τα παιδιά μου. Είναι και τρία σοφά και μυαλωμένα”…

(απόσπασμα από το παραμύθι “Ο παππούς Χρόνος”)

συγγραφέας/εικονογράφος : Πόπη Διακαινισάκη, εκδόσεις:Ε. Ρώσση

Παρακάτω μπορείτε να διαβάσετε ένα μεγαλύτερο απόσπασμα του βιβλίου:

Απόσπασμα από το παραμύθι “Ο παππούς Χρόνος”

Με το παραμύθι αυτό, μπορεί να γίνει μια πολύ εύστοχη εισαγωγή για τον χειμώνα στα παιδιά του νηπιαγωγείου.

Η εικονογράφηση, μπορεί να τα βοηθήσει, να θυμηθούν τα βασικά χαρακτηριστικά του χειμώνα, αλλά και να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους για αυτόν!

Κλείνοντας μπορούσε να απολαύσουμε και ένα τραγούδι!

Υποστηριζόμενο από blogs.sch.gr & Θέμα βασισμένο στο Lovecraft από τον Anders Norén