Πρωτοχρονιά

10cb5d46255bbba8050578f47a093932

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: Πρωτοχρονιά | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρωτοχρονιά

Χειμώνας

images

Ο Χειμώνας είναι μία από τις τέσσερις εποχές της εύκρατης ζώνης και είναι η ψυχρότερη εποχή του έτους. Αστρονομικά, ξεκινά με το χειμερινό ηλιοστάσιο στις 21 Δεκεμβρίου στο Βόρειο Ημισφαίριο και στις 21 Ιουνίου στο Νότιο Ημισφαίριο. Τελειώνει κατά την εαρινή ισημερία στις 21 Μαρτίου στο Βόρειο ημισφαίριο και στις 23 Σεπτεμβρίου στο Νότιο. Στην μετεωρολογία μετρούνται συμβατικά οι μήνες ΔεκέμβριοςΙανουάριοςΦεβρουάριος για το Βόρειο Ημισφαίριο και ΙούνιοςΙούλιος και Αύγουστος για το Νότιο. Κατά τη διάρκεια του χειμώνα (Ιουνίου, Ιουλίου και Αυγούστου ή Δεκεμβρίου, Ιανουαρίου και Φεβρουαρίου, ανάλογα με το ημισφαίριο) η αξονική κλίση της Γης στρέφει λιγότερο το ημισφαίριο προς τον ήλιο από το άλλο και η διάρκεια της ημέρας είναι η ελάχιστη. Κατά συνέπεια οι θερμοκρασίες φτάνουν στα χαμηλότερα επίπεδα του έτους.

697d880c53dbd4c61a1d935ead55753b

Κατηγορίες: Χειμώνας | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Χειμώνας

Χριστούγεννα

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

Xristougenna

Τα Χριστούγεννα είναι ετήσια χριστιανική εορτή κατά την οποία τιμάται η γέννηση του Ιησού Χριστού και εορτάζεται στις 25 Δεκεμβρίου. Παρά ταύτα, ευρύτερα ως Χριστούγεννα περιγράφεται η περίοδος που ξεκινά από την 25η Δεκεμβρίου και εκτείνεται ως την Πρωτοχρονιά και τα Θεοφάνεια.

Η περίοδος που περιλαμβάνει τα Χριστούγεννα, την Πρωτοχρονιά και τα Θεοφάνεια ονομάζεται και Δωδεκαήμερο. Σύμφωνα με την παράδοση, οι πρώτες αναφορές για τη γιορτή των Χριστουγέννων έχουν τις ρίζες τους στο 376 μ.Χ., ενώ άλλες πηγές υποστηρίζουν ότι ο εορτασμός των Χριστουγέννων ξεκίνησε στη Ρώμη του 335 μ.Χ.

Χριστουγεννιάτικα έθιμα

Τα Χριστούγεννα αναγνωρίζονται ως εθνική αργία σε πολλές χώρες και είναι η σημαντικότερη περίοδος διακοπών από οικονομική σκοπιά. Βασικό γνώρισμα των Χριστουγέννων είναι η ανταλλαγή δώρων που, κατά το μύθο, «φέρνει» ο Άγιος Βασίλης.

Οι περισσότερες οικογένειες του χριστιανικού κόσμου στολίζουν χριστουγεννιάτικο δέντρο, με τα ελληνικά έθιμα των Χριστουγέννων να περιλαμβάνουν τις ιστορίες με τους καλικάντζαρους και το πρωτοχρονιάτικο ρόδι.

Περισσότερα έθιμα μπορείτε να δείτε εδώ.

ethima-xristougennwn

Φαγητά των Χριστουγέννων
Ένα άλλο βασικό ελληνικό «συστατικό» είναι τα κάλαντα των Χριστουγέννων, της Πρωτοχρονιάς και των Φώτων.

kalanta

Στην Ελλάδα, την περίοδο των Χριστουγέννων προετοιμάζονται ειδικά φαγητά και κεράσματα όπως η γαλοπούλα με γέμιση, το χριστόψωμο, τα μελομακάρονα, οι κουραμπιέδες και οι δίπλες.

φαγητά   2 71

Χριστουγεννιάτικο παραμύθι

Λήψη αρχείου

Και τώρα ας παίξουμε

Κατηγορίες: Χριστούγεννα | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Χριστούγεννα

Εκπαιδευτικό υλικό

Το παρόν ιστολόγιο είναι μια προσπάθεια συγκέντρωσης και διαμοιρασμού εκπαιδευτικού υλικού για το νηπιαγωγείο.

Κατηγορίες: Εκπαιδευτικό υλικό | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκπαιδευτικό υλικό