marys' blog

Άδραξε τη μέρα

ΑΠΟΚΡΙΑΤΙΚΑ ΕΘΙΜΑ

Beauty/Πεντάμορφη

“Beauty/Πεντάμορφη” από skoupidiaris διατίθεται με άδεια χρήσης CC by-nc-2.0ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ ΞΑΝΘΗΣ

“ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ ΞΑΝΘΗΣ” από cityofxanthigr διατίθεται με άδεια χρήσης CC by-nc-2.0

από κάτω από: Πολυμέσα | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΑΠΟΚΡΙΑΤΙΚΑ ΕΘΙΜΑ

ΑΠΟΚΡΙΑΤΙΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ

Φεβ 202216

Τα αποκριάτικα τραγούδια είναι πολλά και απόκριες χωρίς τραγούδια και χορό δεν γίνεται…

από κάτω από: Πολυμέσα | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΑΠΟΚΡΙΑΤΙΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ

ΑΠΟΚΡΙΕΣ

Φεβ 202216

Η  λέξη «Απόκριες» είναι σύνθετη από τις λέξεις «από» και «κρέας». Σημαίνει δλδ, την αποχή από το κρέας την τελευταία εβδομάδα του τριωδίου, που μας προετοιμάζει για τη νηστεία της Σαρακοστής. Ανάλογη με την ελληνική λέξη Αποκριά είναι και η λατινική λέξη Καρναβάλι (Carneval, Carnevale, από τις λέξεις Carne=κρέας και Vale=περνάει)

Οι Απόκριες διαρκούν 3 εβδομάδες, γι’αυτό και η περίοδος αυτή ονομάζεται Τριώδιο. Η πρώτη εβδομάδα των Αποκριών λέγεται και «Προφωνή«, επειδή παλιά προφωνούσαν, δηλαδή διαλαλούσαν ότι άρχιζαν οι Απόκριες. Η δεύτερη εβδομάδα λέγεται «Κρεατινή» ή της Κρεοφάγου, επειδή έτρωγαν κρέας και δεν νήστευαν ούτε την Τετάρτη ή την Παρασκευή. Η τρίτη εβδομάδα λέγεται «Τυρινή ή της Τυροφάγου«, επειδή έτρωγαν γαλακτοκομικά προϊόντα.

.jpgΣτη μέση της Αποκριάς, βρίσκεται και η «Τσικνοπέμπτη». Την ημέρα αυτή συνηθίζεται να τρώμε ψητό κρέας στα κάρβουνα, εξ ου και το όνομά της, από τον καπνό που ονομάζεται «τσίκνα».

από κάτω από: Γενικά | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΑΠΟΚΡΙΕΣ

ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ

Φεβ 202216

Το καρναβάλι έχει τις ρίζες του στην αρχαιότητα. Οι μάσκες που φοράμε τις Απόκριες, δεν είναι άλλο από μια εξέλιξη των αρχαίων προσωπείων που φορούσαν οι ηθοποιοί, όταν έπαιζαν στις θεατρικές παραστάσεις που δίνονταν προς τιμήν του θεού Διονύσου. .jpg

από κάτω από: Γενικά | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ

Το 1ο μου άρθρο

Φεβ 202214

Έφτιαξα αυτό το ιστολόγιο σε μια προσπάθεια επικοινωνίας και διάχυσης των δραστηριοτήτων μεταξύ μας.

από κάτω από: Γενικά | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το 1ο μου άρθρο