Λειτουργία σχολείου

Από την Δευτέρα 17/01/2022 το σχολείο θα λειτουργεί:

1. τις ΔΕΥΤΕΡΕΣ και ΤΡΙΤΕΣ με 6άωρο πρόγραμμα από τις 8:15 έως τις 13:15

2. ΤΕΤΑΡΤΗ-ΠΕΜΠΤΗ & ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ με 5άωρο πρόγραμμα από τις 8:15 έως τις 12:25

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Λειτουργία σχολείου

Το κατσαβίδι

Στην συγκεκριμένη ανάρτηση θα γνωρίσουμε τα είδη των κατσαβιδιών και την χρήση τους.

Τα κατσαβίδια είναι εργαλεία χειρός που χρησιμοποιούμε για την περιστροφή βιδών. Τα μέρη ενός κατσαβιδιού είναι:

1. Η λαβή του, (από την λαβή κρατάμε το κατσαβίδι).

2. Ο βραχίονας ,(είναι το μεταλλικό στέλεχος του κατσαβιδιού).

3. Η κεφαλή ,(στην άκρη της κεφαλής υπάρχει η κόψη του κατσαβιδιού που εφαρμόζει στην κεφαλή της βίδας).kataBIDI

Σε γενικές γραμμές ,υπάρχουν τα κατσαβίδια ίσιας κεφαλής που εφαρμόζουν σε βίδες ίσιας εγκοπής και τα κατσαβίδια σταυροειδούς κεφαλής ,κοινώς (σταυροκατσάβιδα), για βίδες σταυροειδούς εγκοπής.

images

Κατηγορίες: Εργαλεία Εργαστηρίου | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το κατσαβίδι

Εργαλεία υδραυλικού (Βίντεο και δραστηριότητα)

Βίντεο Youtube

Τα εργαλεία ενός υδραυλικού, παρουσιάζονται αναλυτικά στο παρακάτω βίντεο:

Δραστηριότητα

Αφού δείτε το βίντεο με τα εργαλεία του υδραυλικού, πατήστε στον παρακάτω σύνδεσμο για να κάνετε την δραστηριότητα, σε μορφή παιχνιδιού.

Κατηγορίες: Εργαλεία Εργαστηρίου | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εργαλεία υδραυλικού (Βίντεο και δραστηριότητα)

Εργαλεία Υδραυλικού

Ποια είναι τα εργαλεία του υδραυλικού;

Όπως κάθε τεχνίτης, έτσι και ο υδραυλικός έχει τα εργαλεία που του είναι απαραίτητα στη δουλειά του.

Στον παρακάτω σύνδεσμο, παρουσιάζεται ο πίνακας με τις ονομασίες και τις ενέργειες που κάνουμε με κάθε εργαλείο ξεχωριστά.

Εργαλεία Υδραυλικού

Η συλλογή

images 1 unnamed images images 3

Κατηγορίες: Εργαλεία Εργαστηρίου | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εργαλεία Υδραυλικού

Κανόνες εργαστηρίου

Βασικός στόχος σε ένα εργαστήριο είναι η διαφύλαξη της σωματικής ακεραιότητας και της υγιεινής των μαθητών. Για αυτό:

1. Δεν επιτρέπεται να τρέχουμε, να παίζουμε και να σπρώχνουμε ο ένας τον άλλον
  2. Φοράμε πάντα τη φόρμα εργασίας μας
  3. Λαμβάνουμε όλα τα απαραίτητα μέτρα ατομικής προστασίας (γάντια, γυαλιά, κλπ.)
  4. Χειριζόμαστε τα εργαλεία σύμφωνα με τις οδηγίες των καθηγητών
  5. Προσερχόμαστε έγκαιρα στο εργαστήριο
  6. Δεν πετάμε σκουπίδια και διατηρούμε το χώρο του εργαστηρίου καθαρό

1